Teraz jest sobota, 15 grudnia 2018, 09:06

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Jak zmontować kilka minut filmu-proszę o pomoc 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Jak zmontować kilka minut filmu-proszę o pomoc
Nagrałem meczyk piłki ręcznej na kamerze miniDv następnie zgrałem to na płytę dvd na którj to zajęło 2,7 GB poprzez nagrywarkę stacjonarną, wykupiłem sobie serwer założyłem stronkę i chciałbym z tego nagrania zamieścic kilka akcji z meczu i chcę zrobić tak:zrzucić nagrany film na płycie na dysk komputera a następnie zgrać parę akcji i to wszystko przerobić na divixa.I w związku z tym mam pytanie o podanie najprostszych programów (najlepiej jakby były po polsku) jak ten cel osiągnąc i w jakiej kolejności to się robi czy najpierw zgrywamy film do divixa i potem obróbka (wycinanie,wklejanie)czy odwrotnie najpierw obróbka a potem divix.Z góry dziękuję za wszelką pomoc

poniedziałek, 27 listopada 2006, 08:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Darmowy i w polskim języku jest windowsowy movie maker możliwości nie duże ale zrobienie teledysków z przenikami i export do formatów internetowych bezproblemowy.
Po polsku jest równiez Pinnacle Studio 10 lub 9. Polecam w obecnej chcwili 10 jest w promocji z dużą ilością filtrów i dodatków za 169zł http://www.pinnaclesys.com.pl/studio_ti ... sja%2010.5)

Program w podstawowej wersji operuje 1 ścieżką podobnie jak movie maker, ale ma większe możliwości, efektów, filtrów, przejść, dodatko możesz utworzyć płytkę DVD z MENU. Wersja Plus jest bardziej rozbudowana posiada edycję na 2 ściezkach, rozbudowane MENU. Jednak program ten jest wymagający i najlepiej posiadać wymagania zalecane a nie minimalne. (1GBRAM, karta grafiki z sprzętową obsługą DX9, najlepiej dwa dyski fizyczne).
Jeśli chodzi o montaż to materiał obrabiaj w jak najmniej skompresowanym formacie tj. AVI(DV), (mpeg2 tez się da ale sa większe problemy edycyjne i obniża jakość), divix tylko i wyłącznie jako format końcowego pliku.
Wrzuć ciekawe ujęcia na ścieżkę, ciekawą muzyczkę, zsynchronizuj to z dźwiękiem, dodaj kilka przeników do czerni ostrych cięć, (unikaj kiczowatych przejśc 3D oraz kolorowanek).

poniedziałek, 27 listopada 2006, 10:18
Moderator
Moderator

Post Re: Jak zmontować kilka minut filmu-proszę o pomoc
jousi napisał(a):
Nagrałem meczyk piłki ręcznej na kamerze miniDv następnie zgrałem to na płytę dvd na którj to zajęło 2,7 GB poprzez nagrywarkę stacjonarną, wykupiłem sobie serwer założyłem stronkę i chciałbym z tego nagrania zamieścic kilka akcji z meczu i chcę zrobić tak:zrzucić nagrany film na płycie na dysk komputera a następnie zgrać parę akcji i to wszystko przerobić na divixa.I w związku z tym mam pytanie o podanie najprostszych programów (najlepiej jakby były po polsku) jak ten cel osiągnąc i w jakiej kolejności to się robi czy najpierw zgrywamy film do divixa i potem obróbka (wycinanie,wklejanie)czy odwrotnie najpierw obróbka a potem divix.Z góry dziękuję za wszelką pomoc

No ładnie, ale ale dwa fakty: divxy sie bardzo źle montuje, długo, tracimy jakość przy cięciu miedzy klatkami kluczowymi i przez wielokrotne konwersje.
Drugi fakt: pliki DV w jakich kamera podaje film na dysk twardy są łatwe w montażu, przechwytu dokonujesz systemowym Windows Movie makerem LINK , który jest po polsku, darmowy i ma fukcję zapisu gotowego dzieła do formatów lepszych niż divx do zastosowań internetowych.

poniedziałek, 27 listopada 2006, 10:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Jak zmontować kilka minut filmu-proszę o pomoc
jousi napisał(a):
chcę zrobić tak:zrzucić nagrany film na płycie na dysk komputera a następnie zgrać parę akcji i to wszystko przerobić na divixa.

A po co ci zrzucać płytę na dysk ? i potem pracować na skompresowanym VOB/MPEG2 ? Lepiej całą operację przeprowadzić na plikach avi/dv.

jousi napisał(a):
I w związku z tym mam pytanie o podanie najprostszych programów (najlepiej jakby były po polsku) jak ten cel osiągnąc

Najprostszy to wg mnie VirtualDub - choć nigdy nie widziałem wersji polskiej.

Z aplikacji, które mają polski interfejs to UVS i PS.

jousi napisał(a):
i w jakiej kolejności to się robi czy najpierw zgrywamy film do divixa i potem obróbka (wycinanie,wklejanie)czy odwrotnie najpierw obróbka a potem divix.Z góry dziękuję za wszelką pomoc

1. Zgrywasz z kamery plik avi/dv na dysk twardy
2. Na dysku w wybranym edytorze (zależy ci na pl) - obrabiasz plik (czy też fragment) i wyeksportowujesz go do pliku, który będziesz publikował. Oczywiście tak musisz dobrać format pliku wyjściowego, aby jego waga nie zniechęcała internautów do obejrzenia zawartości.
3. Jeśli jest to Twój film warto go zabezpieczyć. Nie ma 100% zabezpieczeń, ale możesz znacznie utrudnić ewentualne wykorzystanie tego pliku.

Osobiście polecam udostępnienie pliku za pomocą animacji Flash. Ta technologia posiada wiele zalet (wad także), jednak podstawową zaletą jest znakomita implemantacja dla mediów strumieniowych (video).

Jeśli zamierzasz udostępniać za pomocą innych technologii - warto zakodować plik z np napisem, który pojawi się na filmie.

Wygodnym formatem na stronę www jest format WMV, który ma całą masę ustawień optymalizacji pliku. Ma także kilka zabezpieczeń.

Format divix raczej sobie odpuść ponieważ nie każdy użytkownik/internauta odwiedzający twoją stronkę musi wiedzieć, że trzeba pobrać kodek, aby ten filmik obejrzeć i może mu się nie chcieć (nawet jak zapodasz link do download-u).

To tyle.

poniedziałek, 27 listopada 2006, 10:21
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]