Teraz jest niedziela, 24 marca 2019, 21:44

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Tryb panoramiczny 16:9 - jak zrzucać i zapisywać pod AP6 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Tryb panoramiczny 16:9 - jak zrzucać i zapisywać pod AP6
Cześć Wszystkim :D
Mam kontroler FW oraz Sony DCR-TRV15E. Postanowiłem nagrywać materiały w formacie panoramicznym. Problemy powstały przy zrzucaniu filmu na kompa. :(
Ustawienia projektu: (Capture, Project, *.avi)
DV-PAL 720x576,
Pixel Aspect Ratio: D1/DV PAL Widescreen 16:9 (1.422)
Frame Rate: 25.00
Depth: Millions, Quality: 100%

Po przechwyceniu Video (nieskompresowane) na krawędziach filmowanych obiektów widoczne są pixele !!! Uważam że materiał bez kompresji powinien być w 99,99% zbliżony do oryginału. :evil:

Jeśli tylko przychodzi Wam jakieś rozwiązanie do głowy to piszcie proszę.

I pytanie uzupełniające przy jakich ustawieniach eksportować AVI (skompresowane)

Dzięki za wszelką pomoc :)

poniedziałek, 28 kwietnia 2003, 14:37
Nowy
Nowy

środa, 30 kwietnia 2003, 08:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Poczytaj o przeplocie. Temat poruszany juz milion razy...

środa, 30 kwietnia 2003, 08:24
Nowy
Nowy

Poczytaj o przeplocie. Temat poruszany juz milion razy...

Sorry ale to nie jest kwestia przplotu, który przy kompresji eliminuję opcją: Deinterlace

po za tym przeplot wg. mnie objawia się poszarpanymi krawędziami przy "scenach ruchomych" natomiast mój problem występuje również przy scenach statycznych i to nie są krawędzie poszrpane lecz "spixelowane".

Myślę że ten problem dotyczy trybu 16:9, ponieważ przy materiale Standard PAL (4:3), przy przechwycaniu przez FW (bez kompresji) tego problemu nie miałem

pozdr

środa, 30 kwietnia 2003, 12:21
Nowy
Nowy

Wazna rzecz - poszarpane przy podglądzie czy po eksporcie?

Spróbuj wyeksportować przy rozmiarach 480x270 albo 640x360 (w koncu to 16x9) i powiedz co wyszło.

Pozdrawiam

czwartek, 1 maja 2003, 19:35
Nowy
Nowy

Wazna rzecz - poszarpane przy podglądzie czy po eksporcie?

Spróbuj wyeksportować przy rozmiarach 480x270 albo 640x360 (w koncu to 16x9) i powiedz co wyszło.

Pozdrawiam

Cześć dzięki za poruszenie tematu już odpowiadam.

Niestety krawędzi spixelowane są już przy podglądzie.
Częściowo udało mi się to wyeliminować poprzez update AP6 do AP6.02 w tej wersji AP jest przynajmniej sterownik dedykowany dla mojej DCR-TRV15E.
Co do eksportu to 640x360 wypada najlepiej dzięki Marian.

Jeśli widzisz jakieś rozwiązanie to pisz.

Pozdr

środa, 7 maja 2003, 09:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Format 16/9
Witaj

Kilka spostrzeżeń nt. trybu 16x9.

mam kamerkę TRV14e. Kupując ją strasznie się na tryb 16x9 napaliłem, ponieważ mam TV w tym foracie no i w ogóle film tak zapisany wygląda nieźle.
Niestety mój zapał został zgaszony bardzo szybko. O ile na TV film tak zrobiony wygląda znośnie, to na komputerze nic szczególnego.
Bo prawda jest taka że kamera nagrywa taki film wykorzystując mniejszą część przetwornika - czyli rozdzielczość wejściowa to 720x400. Później obraz zostaje rozciągany do 720x576 i tak zapisany na taśmie. Więc jego jakośc jest po prostu średnia. Problem wyeliminowany w kamerach TRV60 i 75. Tam kamera przechwytuje wykorzystując dużo większą część przetwornika niż przy nagrywaniu 4:3, czyli przy rozdzielczości około 1024x576. dopiero później film taki jest zapisywany w sposób anamorficzny w rozdzielczości 720x576. (ściśnięty w poziomie) - jak więszość filmów na DVD. Wynikiem jest dużo wyższa szczegółowość filmu.

Oczywiście do tego może dochodzić problem z AP - który poprzez zastosowanie marnych algorytmów może źle przeskalowywać obraz.

I jeszcze jedna sprawa. Obraz w źródle jest w 720x576 z przeplotem. Musisz go usunąć aby zapisać film do Divx. Więc w zalezności od sposobu usuwania przeplotu uzyskujesz albo obraz rozmyty albo zpikselowany.
Dlaczego?
W formacie 16/9 obraz nagrywany przez kamerę jest w rozdzielczości 720x400 (coś koło tego). Później każda klatka jest sztucznie rozciągana do 720x576 (faktycznie poszczególne półobrazy podlegają rozciągnięciu) i z przeplotem są zapisywane na taśmie.
Więc jesli chcesz taki film zapisać do Divx to musisz film przeskalować w dół z powrotem do 720x400 lub mniej (jak kto woli). Bez usuwania przeplotu będziesz miał śmietnik. Bo nie mozna przaskalowywać obrazu z przeplotem. Tzn mozna - ale efekt chyba już poznałeś...
Czyli są dwie możliwości usunięcia przeplotu. Nie wiem jak AP to robi. Ale VirtualDub robi to na 2 najbardziej popularne sposoby. Blending oraz Discard Filed. Pierwsza zlewa oba półobrazy - obraz traci ostrość. Ale wygląda "gładko" - szczególnie ukośne linie itd. Dla Divx to nawet lepiej bo obraz lepiej się koduje. Discard Field z kolei usuwa jeden półobraz. czyli z rozdzielczości 720x576 zostaje 720x288 po czym film z powrotem zostaje rozciągany do 720x576. Obraz jest w miare ostry, ale zaczynaja się "schodki" na ukosnych liniach i innych widocznych elementach obrazu.
Jeśli wspomnę że obraz już w kamerzę był przeskalowywany to po tych wszystkich operacjach film wyglada jak ściągnięty z analoga z brudną głowicą i pogniecioną tasmą. Przesadzam - ale efekt naprawde jest do niczego. więc jak dla mnie funkcja 16x9 jest OK jesli sie tego nie chce dalej montować na kompie. A jesli sie tego nie ma montować, tzn że ta funkcja jest tyle przydatna co inne gadżety w kamerach...

Pozdrawiam

emes

MS

środa, 7 maja 2003, 14:09
Nowy
Nowy

Niestety potwierdziłeś moje obawy co do ograniczenia sprzętowego :cry:

Pozdrawiam
Bert_S

wtorek, 13 maja 2003, 11:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]