Teraz jest poniedziałek, 10 grudnia 2018, 13:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Montaż, z DV do DVD, krok po kroku ? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Montaż, z DV do DVD, krok po kroku ?
Szukałem i szukam ciągle, jednak nie znalazłem prostych zadawalających mnie odpowiedzi.
Zgrywam w UleadVideoStudio7 z kamery Digital 8 i otrzymuje plik (pliki) avi bardzo dobrej jakości.
Teraz jak to przegrać na DVD (stworzyć płytę dvd ). Ewentualnie przegrać pliki avi ( jako dane?) w dobrej jakości w rozsądnej wielkości. Czy można przegrać tak, żeby można było oglądać w dobrej jakości na monitorze i na ekranie tv. Ewentualnie zrobic w/w programie film tak jw.
Mam zamiar spróbować VirtualDub, ale z angielskim u mnie kiepsko (czy jest spolszczenie).
Czy VirtualDubMod też można wykorzystać tak jak wyżej ( mam go zainstalowanego ale niechce mi otwierać avi).
Pojawia się :
Obrazek
Szukałem dużo czytałem, ale wydaje mi się, że odpowiedzi są chaotyczne i pomieszane. Dla mnie laika masło maślane.
Proszę o pomoc, a jeżeli chodzi o programy to proszę o polskojęzyczne.
Dzięki za poświęcony czas.

sobota, 25 sierpnia 2007, 20:27
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

To jak juz masz pliki Avi to masz dwa wyjścia: wrzucić je do dowolnego programu do montażu ( choćby trial ścągnięty z np. dobre programy), potem w nim zrobić render do pliku MPEG i wrzucić do programu do Authoringu (niektóre programy mają wbudowny w sobie). Z tych programów na początek polecam UleadVideo Studio. Są wersje po polsku. Zrobisżz w nim wszystko od początku do otrzymania gotowej płyty DVD. Druga opcja - konwersja Avi na Mpeg np. w Procoderze i znów program do authoringu np. UleadMovie, Ulead DVD Workshop lub sporo innych. Podstawą do otrzymania płyty możliwej do odczytania przez stacjonarny odtwarzacz DV jest authoring, czyli komplilacja plików MPEG, menu startowego w postać plików .vob .

sobota, 25 sierpnia 2007, 21:23
Nowy
Nowy

To jak juz masz pliki Avi to masz dwa wyjścia: wrzucić je do dowolnego programu do montażu ( choćby trial ścągnięty z np. dobre programy), potem w nim zrobić render do pliku MPEG i wrzucić do programu do Authoringu (niektóre programy mają wbudowny w sobie). Z tych programów na początek polecam UleadVideo Studio. Są wersje po polsku. Zrobisżz w nim wszystko od początku do otrzymania gotowej płyty DVD. Druga opcja - konwersja Avi na Mpeg np. w Procoderze i znów program do authoringu np. UleadMovie, Ulead DVD Workshop lub sporo innych. Podstawą do otrzymania płyty możliwej do odczytania przez stacjonarny odtwarzacz DV jest authoring, czyli komplilacja plików MPEG, menu startowego w postać plików .vob .

Tak zrobiłem, render w uleadvideo studio7 (mpeg1, ale na ekranie monitora widać słabą jakość. Czy jak zgram na dvd to na tv bedzie dobrze ? Jednak chciałbym, żeby jakość była dobra i na tv i na monitorze.
Natomiast jak w/w programie zapisuję plik 150mb avi do avi to wychodzi mi 1,08 gb.
Może prościej i lepiej byłoby jakość powycinać co nie potrzebne i potem zgrac te pliki na plyte dvd lub je połączyć przed zgraniem?

czwartek, 30 sierpnia 2007, 14:08
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Jeżeli na dvd to format pliku wyjściowego powinien być MPEG-2. Niestety nie bawiłem się nigdy 7 Uleada, więc nie wiem, jak to tam zmienić. Może ktos, kto ten soft zna, pomoże Ci .

czwartek, 30 sierpnia 2007, 14:47
Nowy
Nowy

Pięknej jakości pliki avi (kilka części ) połączyłem w jedną całość, wyszło bardzo dobrze oprócz tego : czas 6 minut i wielkość pliku 1,33GB. Może teraz zgrać to napłytę dvd jako dane (weszłoby 20 min)?
Dlaczego chcę tak zrobić.
Zmontowałem film (napisy, dźwięk, efekty itp.) w uleadvideostudio7. Zapisałem to do avi, mpeg i wyszła kicha (słaba jakość). Spróbowałem Divixa i wyszło w dobrej jakości 25MB i czas odtwarzania 38 sek.
Czy dałoby się to zapisać na dvd i jak najlepiej to zrobić (format, kompresja itp.).
Interesuje mnie dobra jakość godzinnego filmu, może być do oglądania na monitorze PC-eta.
Juz tracę cierpliwość.
Ps. Znalazłem program Multi Install i co z tego, że interfejs po polsku jak pomoc nie po naszemu i nijak nie mogę ruszyć.
Prawdopodobnie mozna zribić w nim menu płyty, dodać napisy, dżwięk i autoring do dvd. Może ktoś zna ten program.

czwartek, 30 sierpnia 2007, 23:32
Nowy
Nowy

Monitor nie służy do oceny jakości zmontowanego materiału. Nagraj efekt swojej pracy na DVD (lepiej na DVD RW), użyj do oglądania swojego dzieła stacjonarnego odtważacza z odbiornikiem TV, a potem wyciągaj wnioski.

Program do montażu całkowicie spolszczony to Pinnacle Studio 11. Jednak nie jestem entuzjastą tego programu. Do prostych rzeczy powinien jednak wystarczyć. Jest w nim także Authoring.

Na płytę DVD (jednowarstwową) możesz nagrać do około 1 godz 30 min materiału w znośnej jakości.

Powodzenia
WitekCz

piątek, 31 sierpnia 2007, 11:04
Moderator
Moderator

Widzę, że zachłannie pochopnie podszedłeś do tematu.
Opowiadasz, że nie ma tu nic na forum odnośnie metod itp, ale najwyraźniej widać, że nie wpuszczasz informacji do siebie, chciałbyś by odpowiedzi były jak najbardziej podobne do twoich przypuszczeń, a one są inne i dlatego ich nie widzisz. Forum istnieje od bardzo dawna, było tu na każdy temat obrzydliwie wiele.
Wciąż powtarzasz "Pięknej jakości pliki avi" chcesz je nagrać na DVD, by miały dobrą jakość, więc wystarczy poczytać jakiego dokładnie formatu plików, jakiej kompresji i innych składowych wymaga standard krążka DVD. Nie jest to kombinacja: może tak, a może tak, lecz ściśle określony kształt plików, metoda kompresji, format zapisu takiej płytki itp. tak też musi być ona przygotowana w procesie authoringu. Na forum dowiesz się też, ile czasu trwający film zamie nam ile miejsca na płycie DVD w takim, czy innym stopniu bitrate, gdzięki temu dowiesz się "jak bardzo trzeba ścisnąć twój film, by wszedł na krążek i miał super obraz".
Ogólnie powiem tak:
Eksportujesz cały gotowy projekt u Ciebie zdaje się Pinacle do pliku video o najwyższej jakości, kompresujesz to do gotowego filmu do postaci takiej, jaki krążek filmowy chcesz utworzyć (dla DVD jest to plik mpeg2, który aby poddać authoringowi, czyli procesowi tworzenia menu z dostępem do wybranych scen itp (o ile ma takowe być) najczęściej tworzy się go z rozszerzeniem m2p, lub m2v.
Prawda jednak jest taka, że dzisiejsze odtwarzacze czytają nawet "tarcze od flexa", więc tutaj można pokusić się o zapisanie płytki niestandardowo, trzymając się zasady: "im mniejsza kompresja, tym lepsza jakość", aby tylko odtworzyło, musisz sobie zdawać sprawę, że nie każdy player u każdego to odczyta.
Pozdrawiam gorąco

sobota, 1 września 2007, 08:36
Nowy
Nowy

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
Widzę, że muszę zmienić Uleadvideostudio7 na coś lepszego.
W ogóle niebrałbym się za to, ale proszą mnie koledzy o film z wesela, na którym na własny użytek nakręciłem trochę scen.
W związku z tym doszedł jeszcze jeden kłopot.
Część z nich chce to oglądać na telewizorze, a część na monitorze komputera.Z wypowiedzi zrozumiałem, że muszę zrobić dwa filmy, jeden na tv, a drugi na monitor?
Dzieki

sobota, 1 września 2007, 09:55
Moderator
Moderator

Jeśli zrobisz z tego standardową płytkę DVD obejrzeć ją będzie można zarówno na każdym stacjonarnym odtwarzaczy DVD, jak i za pomocą dowolnego komputera o średnich nawet parametrach.
P.G.

sobota, 1 września 2007, 10:32
Nowy
Nowy

Jeszcze raz dziekuję za poświęcony czas.

sobota, 1 września 2007, 11:37
Moderator
Moderator

Nagrać należy jako pliki DVD-Video, lecz to faktycznie muszą być pliki dla DVD, które wcześniej trzeba przecież utworzyć. Zajrzyj do dowolnej płyty DVD zobaczysz wtedy czym się charakteryzuje jej składowa. Właśnie tak podobnie musi wyglądać cała kompilacja utworzona przez ciebie do stworzenia właśnie krążka DVD. O ile program edycyjny, czyli ten Twój UleadVideoStudio7 nie potrafi wyeksportować materiału do takiej postaci, to jest cała masa innych programików do Authoringu*.

*Authoring - proces stworzenia kompletnej kompilacji charakterystycznej dla płyty DVD pozwalający na osadzenie w niej menu z dostępem do wybranych scen, wielojęzycznych dźwięków, napisów itp. Proces tworzący charakterystyczne katalogi, oraz zawierające się w nich pliki w odpowiednim formacie.
Pozdrawiam gorąco

sobota, 1 września 2007, 12:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]