Teraz jest środa, 12 grudnia 2018, 00:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 klipy 16:9 do projektu 4:3 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post klipy 16:9 do projektu 4:3
Witam!

Mam mały problemik: jak sensownie wykorzystać klipy w formacie PAL 16:9 w projekcie robionym w 4:3 ...chodzi o "dopasowanie" obrazu - może można obciąć 16:9 z boku żeby dopasować do ramki 4:3 ? A może inny , w mairę prosty sposób ? ( montuję w Ediusie)

pzdr! Nixi

czwartek, 8 listopada 2007, 10:16
Moderator
Moderator

widziałem na filmowcu twoje pytanie. widać, że nikt się z odpowiedzią nie kwapi ;)
no ja też, bo na ediusie nie pracuję, ale coś teoretycznego naskrobię :)
przy kadrowaniu 16x9 do 4x3 musi nastąpić upscaling, czyli rozciągnięcie. skutkuje to utratą ostrości, bardziej widocznymi artefaktami i ogólnie taki obraz od razu "podpada". dodatkowym problemem jest przeplot, który w takim przypadku staje się kolejnym czynnikiem degradującym obraz. jednym słowem nie polecam... wystarczy powiększyć obraz do 133,33% przy uwzględnionych proporcjach obrazu.
drugim sposobem będzie nałożenie na obraz 4x3 kaszet z góry i dołu, aby zasymulować tryb 16x9 letterbox i pomieszać to w tej formie z 16x9. obraz pod kaszetami można dopasować przesuwając góra-dół.
niestety za dużo nie da się tu wymyślić i zawsze będą minusy, trzeba tylko wybrać. najbardziej rozsądne z punktu widzenia utraty jakości jest drugie rozwiązanie, chociaż niektórzy nie lubią obrazu z kaszetami. mi nie przeszkadza.

pozdrawiam

czwartek, 8 listopada 2007, 11:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Opcja z kaszetami ok pod warunkiem, że w materiale 4:3 ten kto filmował robil to z konwerterem szerokokątnym i do tego odpowiednio kadrował.
Nałożenie kaszet na źle skadrowany material 4:3 będzie koszmarem wizualnym.

czwartek, 8 listopada 2007, 11:28
Stały bywalec
Stały bywalec

Dzięki za szybkie odpowiedzi- zrobiłem na próbę cropa z lewej i prawej po 11 procent czyli ciut mniej niż wynika z proporcji i obraz wypełnia (prawie) ramkę, ostrość oczywiście spadła, ale po lekkim sharpness jest powiedzmy ... do przyjęcia. No i można kadr przesunąć prawo - lewo - coś z teho materiału wykorzystam jednak :) Stwierdziłem że wystarczy te 11 % bo ramka jest nieco większa dla kompatybilniości z TV a robiąc mniejszy upscaling mniej stracę...

Drugie rozwiązanie - kaszety-choć sensowene odpada bo niestety projekt ma być "prawdziwym" 4:3 :)

pzdr! Nixi

czwartek, 8 listopada 2007, 11:40
Moderator
Moderator

tak sobie teraz myślę, że nie powinno być jednak problemów z przeplotem. trochę się zagalopowałem, bo przecież softy typu edius biorą to pod uwagę i skalują materiał w odpowieni sposób.
co do tych 11%, to radzę jednak zrobić 16%, bo w przeciwnym wypadku proporcje obrazu są niewłaściwe. no, chyba, że faktycznie obraz "nie podpada", ale w niektórych przypadkach razi. co do wyostrzania radzę zastosować taki sharpness, który działa tylko poziomo (!), i to niezbyt mocno (horizontal sharpness?). zależy jaki jest algorytm zwykłego wyostrzania, ale może się zdarzyć, że obraz zacznie migotać. wystarczy wtedy zamiast niego dać nawet kernel z ustawieniami
Kod:
0|0|0
1|8|1
0|0|0

to w środku im większe tym słabsze wyostrzenie.

pozdrawiam

czwartek, 8 listopada 2007, 12:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

...co do tych 11%, to radzę jednak zrobić 16%

Dokładnie tak, najlepiej wielokrotność 4.

czwartek, 8 listopada 2007, 13:05
Stały bywalec
Stały bywalec

tak sobie teraz myślę, że nie powinno być jednak problemów z przeplotem. trochę się zagalopowałem, bo przecież softy typu edius biorą to pod uwagę i skalują materiał w odpowieni sposób.
co do tych 11%, to radzę jednak zrobić 16%, bo w przeciwnym wypadku proporcje obrazu są niewłaściwe....ciach

Faktycznie z przeplotem kłopotu nie ma.
Proporcje w tym przypadku są OK i nie zależą od wielkości cropu a więc i od wielkośći powiększenia - po prostu obraz ma właściwe proporcje z cienkim górnym i dolnym paskiem( którego nie widać, chyba że minimalnie na monitorze komp.) A te 2x 11 % cropu prawego i lewego ( nie powiększenia!) wzięło się z prostej próby- obciąłem tyle obrazu żeby wypełnił ramkę 4:3, nic więcej...Więc w tym przypadku chyba im mniej powiększamy tym mniejsza strata ?

pzdr! Nixi

czwartek, 8 listopada 2007, 17:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]