Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 18:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 ciekawy efekt, ale jak zrobić to? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post ciekawy efekt, ale jak zrobić to?
Witam.
Czy ktoś próbował zrobić taki efekt(widziałam to na jakimś filmie)np: widać ujęcie gór latem, a po chwili kamera przesuwa sie w prawo(jakby panorama, ale bardziej z dołu w górę pod kątem) i widać biegun północny tzn.Antarktydę i nie widać w tym ujęciu żadnego przejścia.Wygląda to tak jakby w studiu były obok siebie dwie scenografie letnia i zimowa, a kamera z jednej na drugą przechodziła w jednym ujęciu.Widziałam też taki efekt w programie TVP z Makłowiczem kiedyś, jak był w jakiejś oranżerii a później kamera w jednym ujęciu przeszła na zewnątrz jak gotował.Widać było, że te sceny się różniły od siebie a przejście było takie jakby się filmowało w jednym ujęciu. Może ktoś się orientuje co mam na myśli, bo póki co nie mam linka do takiego efektu.
I pewnie na A.P. tego nie zrobię tylko na Avid lub FCP :(

piątek, 30 listopada 2007, 19:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

program do edycji nie ma tu nic do zeczy przede wszystkim potrzebne sa
przemyslane zdjecia i oczywiscie scenografia i prawdopodobnie blue box
a montaz mozna zrobic spokojnie w premierze

piątek, 30 listopada 2007, 20:10
Bywalec
Bywalec

W sumie tak się zastanowić to możliwe, że tak to było zrobione. Bo jak inaczej to zrobić to nie wiem, na pewno żadne przejście tego nie zrobi.
Dziwi mnie to, że w programie Makłowicza by sobie zawracali głowę aby zrobić taki efekt, a jest to dosyć krótki czas tego, ale to TV.
Ale i tak wychodzi na to, że cały plan musi być na niebieskim lub zielonym tle tzn plan drugi? Hm, chyba to nie takie proste żeby to zgrać i żeby wyglądało to na jedno ujęcie.

piątek, 30 listopada 2007, 21:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mozna sie pokusic o jakis realistyczny renderer krajobrazow , wyrenderowac scene letnia , potem ja zamienic na zimowa, mamy takie samo ujecie, lato i zima, kwestia kompozycji zostaje

piątek, 30 listopada 2007, 21:28
Bywalec
Bywalec

No dobra ;) wsio ładnie i przyjemnie, ale czy ktoś coś takiego próbował zrobić itd... wiem, że łatwiej mi się coś widzi, ale trudniej jest to zrobić w praktyce.
Może ktoś wie jak to się nazywa tzn. jakoś nazwę musi to mieć w języku filmowców- montażystów.
Na pewno efekt nie banalny, ale robiący wrażenie i podziw oglądających.

piątek, 30 listopada 2007, 22:28
Nowy
Nowy

Nie ma mozliwości wykonania takiego efektu, ponieważ niemożliwe jest aby na biegunie północnym była Antarktyda :) http://pl.wikipedia.org/wiki/Antarktyda

piątek, 30 listopada 2007, 23:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

z punktu widzenia montazysty i grafika nie ma rzeczy niemozliwych

piątek, 30 listopada 2007, 23:55
Bywalec
Bywalec

To racja mój błąd, ale "z punktu widzenia montazysty i grafika nie ma rzeczy niemozliwych" :)

no dobra to mamy pustynie i góry pokryte lodem, sniegiem i jest takie ujecie z pustyni na góry z maksymalnym oddaleniem.
I jak to zrobić góry potraktować blue-boxem? Przy dużej rozpiętości kadru to wymaga wyczynu...

sobota, 1 grudnia 2007, 00:33
Moderator
Moderator

PS LINK

sobota, 1 grudnia 2007, 01:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeśli oglądałaś większość programów Makłowicza to chyba zdajesz sobie sprawę jaki budżet
ma taki program, mało tego to TVP zaprzęga ekipę do roboty a ci zrobią wszystko co wymyśli reżyser bo mają na to kasę i sprzęt. Abstrahując od tego programy te w miarę ich
postępu zmieniały się na korzyść, bo każdy miał oryginalną scenografię w naturalnych warunkach co było kosztowne ale i widowiskowe bo jak inaczej można zaistnieć w programem „gotowanie na ekranie”których jest masa, musi być oryginalny. Avida a właściwie to media composer jest jednym z podstawowych programów edycyjnych w filmie i nie myl go z programami graficznymi i do efektów bo te to inna bajka. TVP posiada też wirualne studia gdzie jednym „heblem” można zmienić w sekundę cały wygląd studia tylko że scenografowie nie mogliby zarobić więc nie za często widać efekty tej techniki na ekranie tv..
A co do kombinowania z takimi efektami to zadaj sobie pytanie do czego chciałabyś to użyć
I czy koniecznie akurat taki efekt.

sobota, 1 grudnia 2007, 01:12
Bywalec
Bywalec

Pewnie, że chciałam użyć takiego efektu konkretnie do pokazania np: scenografii starej jak za PRL i takiej nowej jak teraz w jednym ujęciu w jednym klipie w taki sposób jakby czas nie "istniał" lub zmieniał się szybko.

sobota, 1 grudnia 2007, 01:30
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]