Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 18:18

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Format zapisu i problem z kamerką. 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Format zapisu i problem z kamerką.
Witam.

Mam kamerkę Sony DCR HC47E. Zaczynam dopiero ją ,,rozgryzać". Czy można gdzieś zwiększyć/zmniejszyć w niej rozdzielczość(nie chodzi mi o format 4:3 czy 16:9 tylko o liczbę pixeli i ilość klatek na sekundę)?

I nasunęło mi się teraz pytanie co do zgrywania filmu. W jakim formacie powinienem zapisywać film? MPEG czy AVI, a może w innym? Wydaje mi się że w .avi ale dokładnie nie pamiętam ;) .

Aha i jeszcze jedno. Jaką płytę powinienem kupić do trzymania filmów. Chodzi mi taką, która będzie trzymac film w nienaruszonym stanie najdłużej. Słyszałem oś o TDK scratch proof. Nie wiem...

PROSZĘ O POMOC! :)

niedziela, 23 grudnia 2007, 10:59
Moderator
Moderator

Powinieneś przechwytywać i montować w DV, bo montaż przebiega najłatwiej, z najmniejszymi stratami jakości, a gotowy już projekt zapisać jako DVD, na płytkę DVD. Co do trwałości płytek to ponieważ jest ona losowa, to powinieneś najważniejsze filmy pozostawić na kasetkach, mniej ważne w postaci mpeg2 na dysku twardym a najmniej ważne i takie których już nie będziesz wykorzystywał w montażu, możesz trzymać na płytkach DVD w dwóch kopiach.

niedziela, 23 grudnia 2007, 11:44
Moderator
Moderator

Rozdzielczości zapisu filmu nie zmienisz, kamera zapisuje tylko w formacie AVI-DV o rozdzielczości 720X576 pikseli. Aby zachować na twardym dysku najlepszą jakość należy zgrywać to dokładnie do takiego samego formatu (AVI-DV) pozwala na to połączenie kamery z komputerem za pomocą kabla FireWire (i'link). Tak zapisany na twardym dysku film zajmuje 12.5GB jedna godzina, więc raczej bez kompresji nie przeniesiesz tego na płytkę CD/DVD i wcale nie chodzi tu o producenta krążka, jak tylko o wielkość. Zanim jednak skompresujemy materiał mamy go w najlepszej z możliwych jakości w zapisie cyfrowym, co pozwala na robienie z filmem wszystkiego, montaż, udźwiękowienie itp.
Pozdrawiam gorąco

niedziela, 23 grudnia 2007, 11:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
A czy jeżeli film trzymam cały czas na dysku twardym, to też po pewnym czasie się psuje(tzn. traci na jakości tak jak w przypadku płyt)?

niedziela, 23 grudnia 2007, 18:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Bardzo dziękuję Panowie za odpowiedź.
A czy jeżeli film trzymam cały czas na dysku twardym, to też po pewnym czasie się psuje(tzn. traci na jakości tak jak w przypadku płyt)?

witam
Nic z tych rzeczy. Jednak radziłbym trzymać takie materiały video na osobnej partycji, tylko nie na systemowej. Zależy jeszcze jak duży mamy HDD, pamiętaj, że 1 godz. mat.video w DV to ok.13GB danych.

niedziela, 23 grudnia 2007, 18:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Póki co dysk mam malutki ale chcę kupić większy(około 500GB) i wtedy miejsce nie będzie dla mnie problemem.
Więc jeżeli dobrze zrozumiałem to film mam zapisywać tak ,,nazwafilmu.avi" aby zachować najlepszą jakośc?

niedziela, 23 grudnia 2007, 19:14
Moderator
Moderator

Zapis cyfrowy, a tak właśnie zapisuje Twoja kamera jest to zapis jedynek i zer, więc nie ma tu znaczenia jakość kasetki (w granicach rozsądku), tak jak to było w zapisie analogowym. Plik video na twardym dysku nigdy nie zmienia swoich parametrów wraz z upływem czasu - jedynka będzie zawsze jedynką, zero zerem.
Racją jest jak powiedział kolega wyżej, by nie trzymać plików na partycji systemowej, gdyż różne systemu awarie potrafią "postrzępić" nasz materiał. Jeśli są to materiały ważne najrozsądniejszym wydaje się zakup stosunkowo niedrogo kosztujących dzisiaj kasetek i na nich trzymanie wszystkiego, pamiętając, że dysk twardy jeśli padnie, to najczęściej pada niestety "nagle".
Pozdrawiam gorąco

Ostatnio edytowano sobota, 29 grudnia 2007, 00:45 przez Montażysta Darek A., łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 24 grudnia 2007, 00:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Bardzo dziękuję Wam za cenne porady ;-). Polubiłem już to Wasze forum :mrgreen:

sobota, 29 grudnia 2007, 00:38
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]