Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 11:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Montaż na laptopie i reszta na stacjonarnym jak? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Montaż na laptopie i reszta na stacjonarnym jak?
Tak jak w tytule. Czy jesty możliwość wstępnej obróbki lub nawet całego montażu np. na laptopie i później przeniesienie całego projektu do innego wydajniejszego kompa. Jeżeli tak to czy musi być specjalny program?

czwartek, 6 marca 2008, 15:49
Bywalec
Bywalec

Post Re: Montaż na laptopie i reszta na stacjonarnym jak?
Ja używam laptopa TOSHIBA Satellite L40 14H i bez problemu działa mi Sony Vegas Pro 8.0 jak i Adobe Premiere Pro CS3, Adobe After Effects CS3 i PHOTOSHOP CS3 EXTENDED. Co do obróbki i montażu to bez przeszkód w pełni wykonuje go na w/w notebooku (może dlatego, że PC jest słabszy od niego - ale Vegas i tak działa bez zarzutu :D) w pełni począwszy od "zrzucenia" materiału do kompa, pełną obróbkę aż do nagrania gotowej płyty, tak więc jest to możliwe, bez problemowo, i nie ma po co przenosić projekt na PC (bynajmniej w moim wypadku). Ale oczywiście to wszystko zależy też od parametrów laptopa i tego jak bardzo zaawansowane produkcje chcesz robić, bo jeśli mówimy o obróbce np. full HD lub podobnej to na moim laptopie zapewne "ciężko" by to szło, jedynie na sprzęcie np. SONY lub HP ale których cena wynosi jakieś 5-6 tysięcy i w górę... .

Jeśli chodzi o program, to tutaj jest największy problem przy wyborze. Jeśli jesteś zaawansowanym hobbystą, profesjonalistą przy kasie to możesz zainwestować w te produkty, które wymieniłem na początku (Vegas, Premiere, After Effects). Jeśli jesteś osobą, która skleja filmy amatorsko "raz na ruski rok", dla rodziny lub znajomych itp i nie chcesz wydawać kwot sięgających kilku tysięcy możesz zakręcić się przy produkatach Corel ULEAD oraz PINNACLE Studio - są to serie programów po polsku, w cenie od 200zł-500zł (w zależności jaka wersja), bardzo prostą, intuicyjną obsługą (zresztą te za kilka tysięcy też są w miarę proste w obsłudze) i można osiągnąć bardzo ładne, dobre efekty.
Jeśli chodzi o to, który jest lepszy/najlepszy to ciężko bądź nawet nie da się tego stwierdzić - bynajmniej przy tych profesjonalnych. Zarówno Adobe, jak i Sony stworzyły prawdziwe kombajny, w których ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia i umiejętności, a w połączeniu z dodatkowymi aplikacjami (dla Adobe: Premiere + After Effects + (nie zawsze) Photoshop; dla Sony: Vegas + Sound Forge + Cinestore + (nie zawsze) ACID Pro) są to wtedy zestawy/kombajny, na których z pewnością sklejają nawet w Hollywood.... .

Ja osobiście używam Sony Vegas Pro 8.0 i może dlatego, że bawiłem się tylko nim od wersji 7.0 ciężko mi jest przyzwyczaić się do Adobe (tak jakoś mam, że żal mi się rozstać na stałe z Vegas :lol: ) dlatego każdą produkcję wykonuję po trochu i w produktach Adobe jak i Sony - ale to już kwestia gustu... .

Ogólnikowo na podsumowanie jeśli chodzi o pogramy:
To jaki pogram masz wybrać zależy tylko i wyłącznie od twoich umiejętności, sprzętu jaki posiadasz, zastosowania i przede wszystkim od budżetu... .

Mam nadzieję, że chociaż poczęci pomogłem....

Pozdrawiam - Drako91

czwartek, 6 marca 2008, 18:53
Bywalec
Bywalec

Dzięki za odpowiedź. Zadałem to pytanie poniważ większość na forum uważa że montaż na laptopie mija się z celem. Ja osobiście montuje na stacjonarnym, ale większość filmów mam zzamiar montować poza domem (mam czas w ciągu dnia) i dlatego potrzebuję laptopa takiego na którym zmontuje wszystko. Najlepiej jest zapytać się kogoś kto już na takim pracuje bo najważniejsza jest opinia z praktycznej strony niż czytanie jakie ten lub tamten program ma wymagania, lub co laptop danej firmy potrafi (każda firma swoje chwali).
Twoja odp. jest ok czyli mam taki model działa lub nie i wszystko.

piątek, 7 marca 2008, 09:51
Stały bywalec
Stały bywalec

A co za roznica gdzie i w jakiej pozycji zmontujesz film ?
Liczy sie efekt koncowy ...
obecnie laptopy spokojnie nadaja sie do montazu, po firewire lub usb 2.0 mozna spokojnie podlaczyc dysk 7200 lub mala miacierz ...

poniedziałek, 17 marca 2008, 10:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]