Teraz jest poniedziałek, 10 grudnia 2018, 13:05

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Problem ze zdjęciami! 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Problem ze zdjęciami!
Mam film nagrany kamerą JVC, na telewizorze wygląda ok, w komputerze trochę gorzej a gdy przechwytuję z niego zdjęcia Pinnaclem są bardzo słabe. Może ktoś mi wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje? :?: :mrgreen:

piątek, 23 maja 2008, 13:13
Moderator
Moderator

Post Re: Problem ze zdjęciami!
Zobacz czy przeskalowanie zdjęć w programie graficznym do formatu jakiego używasz, (na przykład DVD PAL to 720×576), coś da. Powinno pomóc. Dodatkowo użyj antyflicker (nie pamiętam jak się ten filtr nazywa w Pinnacle - chodzi o zniwelowanie drżenia obrazu).

piątek, 23 maja 2008, 15:09
Nowy
Nowy

Ok, dzięki napewno spróbuje. Z tym że wydaje mi się że to jednak niewiele pomoże bo nie osiągnę jakości choćby podobnej jak ze zdjęcia zrobionego aparatem. A cały problem z tymi screenami polega na tym, że film przyniosła mi pewna osoba, która twierdzi że skoro w telewizorze film wygląda dobrze to nie możliwe jest żebym przechwyciła z niego takie słabe zdjęcia. A ja nie potrafię jej wytłumaczyć, że z takiego "wyciągania zdjęć" niewiele dobrego wyjdzie( bo wyłażą piksele i jakieś wzorki się tworzą paskudne) (film mam na kasecie miniDV, w rozdzielczosci 720x576). Czy jednak się mylę?
Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość :D :mrgreen:

piątek, 23 maja 2008, 20:07
Moderator
Moderator

wrzuć materiał do virtual dub, znajdź nieporuszone klatki i zapisz przez Shift-1. nieporuszenie poznasz po tym, że "kreseczki", z których składa się obraz będą widoczne tylko w miejscach ruchu. to przeplot, największy wróg komputerowej obróbki obrazów ;) potem w programie do edycji zdjęć możesz te obszary z kreseczkami delikatnie rozmyć pionowo o 1 pixel. ja jeśli muszę wyciągnąć klatkę to tak robię. takie stopklatki mają maksymalną rozdzielczość pionową. jeśli nie da się znaleźć nieporuszonych klatek można się szarpnąć na deinterlace czyli "odkreseczkowanie" bez utraty jakości np. wykorzystując metodę z kompensacją ruchu TomsMoComp, ale to nieco bardziej zawikłane. w prostrzy sposób możesz wykorzystać w vdubie filters->deinterlace i zapisać klatkę Shift+2. na koniec trzeba przeskalować klatkę do 4x3 (lub 16x9) i najlepiej zrobić to algorytmem spline lub lanczos - nie powodują "wyłażenia pixeli". był kiedyś taki soft S-Spline, który idealnie powiększał stosując zaawansowane metody adaptacyjne. obecnie jest więcej takich programów ale nie orientuję się w nich. jeden z nich nazywa się chyba supersize (?). najlepiej nie powiększać za dużo, ale 1200x900 powinno wystarczyć.

pozdrawiam
PS. efekt swoich zabiegów pokaż na telewizorze a potem na komputerze zamiast tłumaczyć o co chodzi. ;)

piątek, 23 maja 2008, 23:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

photoshop ma funkcję usuń przeplot i wszystkie ząbki znikają bez pogorszenia jakości fotki :wink:

piątek, 23 maja 2008, 23:53
Nowy
Nowy

Wow! Dzięki! Na pewno wypróbuje w poniedziałek rano :D

sobota, 24 maja 2008, 15:44
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]