Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 03:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 prośba o wyjaśnienie wątpliwości, które męczą. 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post prośba o wyjaśnienie wątpliwości, które męczą.
Witam wszystkich,
Czytam na tym forum sporo wywodów na temat wyboru formatu 16:9 lub 4:3 i dylematów co wybrać jeśli telewizor stary, jeśli nowy lcd itd.
I mam w związku z tym pytanie:
Dlaczego kupując film na DVD odtwarzam go bez problemu na obu telewizorach (panoramiczny lcd i zwykły kineskop) i obraz jest prawidłowy na obu? Na panoramicznym obraz zajmuje 100% ekranu, a na kineskopie tworzą się automatycznie czarne pola góra i dół.
Czy ja wypalając swoje DVD ze zmontowanego materiału mogę ustawić taka automatykę odtwarzania?

I jeszcze 2 pytanie:
Tak samo jak w poprzednim przypadku ? sporo czytam o usuwaniu, bądź nie usuwaniu przeplotu. Czytam, że albo odtwarzając na komputerze będę miał niezbyt wyraźny obraz, albo na telewizorze będę odczuwał brak przeplotu. I znowu... Dlaczego firmowe DVD odtwarzają się zupełnie przyzwoicie zarówno na telewizorze jak i kompie? Czy takie kupne mają przeplot?

Bardzo byłbym wdzięczny za wyjaśnienie mi tego tematu, lub wskazanie odpowiedzi w tematach już istniejących, bo nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi.

poniedziałek, 26 maja 2008, 01:00
Moderator
Moderator

Post Re: prośba o wyjaśnienie wątpliwości, które męczą.
wszystko było, ale ok, jeszcze raz w telegraficznym skrócie:
1. na płycie zapisane jest w jakich proporcjach jest film. odtwarzacz wiedząc jakim telewizorem dysponuje dodaje kaszety lub nie. ty też zapisując materiał na płycie określasz jego proporcje.
2. "kupne" mogą nie mieć przeplotu (obcy) lub mogą mieć (makłowicz). jeden to film, drugi to program telewizyjny. programy do odtwarzania likwidują przeplot przy wyświetlaniu na komputerze. jeśli nie likwidują, to obraz progresywny będzie wyglądał ok, a z przeplotem nie. to czy usuniesz przeplot czy nie to twój wybór, ale przymusu nie ma.

pozdrawiam

poniedziałek, 26 maja 2008, 11:15
Nowy
Nowy

Więc powiedz mi proszę jeszcze:

Dlaczego wypalona przeze mnie płyta zachowuje się inaczej niż Firmowe DVD? Tzn. odtwarzacz firmową odtwarza z kaszetami a wypaloną przeze mnie nie...?
Może popełniam jakiś uczniowski błąd?
Na komputerze wszystko wydaje się być o.k.

W skrócie opiszę jak to robię i jakimi progframami:
Zgrywanie materiału, obróbka i montaż Premiere 1,5 pro
Eksport do Mpega 2 CCE SP
Składanie już gotowej płyty na razie tylko Nero :-(

Przepraszam, bo na pewno używam niefachowych określeń do tych czynności, ale ja to robię dla własnej przyjemności, a nie zawodowo. Staram się to robić jak najlepiej i w miarę ?profesjonalnie?, ale to tylko takie małe HOBBY po godzinach, więc już w samym nazewnictwie są braki.
Bardzo dziękuję i pozdrawiam

poniedziałek, 26 maja 2008, 19:33
Moderator
Moderator

Z nowymi telewizorami jest podobnie, jak z komputerowymi playerami, one też, a zwłaszcza LCD usuwają przeplot, kineskopy zaś nie dodają go w wypadku jego braku - osobiście obstaję na pracy i tworzeniu plików z przeplotem.
Nero nie jest raczej renomowanym programem do pracy z video, jeżeli cały proces edycji w Premiere, jak i kompresja odbywa się w standardzie 16:9, obawiam się, że gdzieś w którymś etapie zatracona zostaje informacja o wymuszaniu panoramy na ekranie, całkiem możliwe, że podczas authoringu w Nero, bądź też gdzieś w CCE SP materiał konwertuje się do formatu 4:3 (domniemanie). Trzeba to znaleźć.
Pozdrawiam gorąco

wtorek, 27 maja 2008, 08:03
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]