Teraz jest poniedziałek, 17 grudnia 2018, 19:27

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Poprawne ustawienie PAR vs. DAR - uniwersalne 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Poprawne ustawienie PAR vs. DAR - uniwersalne
Witam,

Borykam sie z problemem na ktory nie potrafie znalezc odpowiedzi czy to w ogole jest mozliwe.

Problem jest nastepujacy - material w formacie DV (NTSC wide DV) zaladowany do VirtualDub w celu kompresji finalnej do XviD wyglada jak najbardziej poprawnie. Aspect ratio 40:33 jest automatycznie wybierane przez VirtualDub w momencie ladowania pliku DV.

Niezaleznie od ustawien kodeka w zakresie Pixedl Aspect Ratio czy tez Display Aspect Ratio za kazdym razem w momencie proby odtworzenia wynikowego skompresowanego materialu w mplayer, VLC, SubEdit, Windows Media Player, Mplayer2 obraz jest niepoprawny. W zaleznosci od ustawien PAR/DAR jest rozszerzony badz zwezony.

Material wyjsciowy ma dalej 720x480 i w zaleznosci od ustawien rozne PAR/DAR.

I tutaj pytanie - czy jest w ogole mozliwe aby stworzyc material skompresowany np. XviD, ktory poprawnie bedzie wyswietlany przez soft na komputerze jak i TV (w tym wypadku "sprzetowy" player"). Jesli tak, to co robie zle?

Zapewne nie podalem powyzej jakichs istotnych dla calej kwestii informacji, ale nie wiem co jest jeszcze potrzebne aby ktos mogl mi w prosty sposob pomoc nie tracac czasu na domyslanie sie o co mi chodzi. Jakie informacje sa jeszcze potrzebne?

p.s. spedzilem dzisiaj caly dzien na poszukiwaniu informacji wokol PAR/DAR w szczegolnosci przegladacjac wyniki wyszukiwania w temacie "DV pixel", etc. Wiec jesli odpowiedz jest juz gdzies na forum (a podejrzewam ze jest), bardzo prosze o wskazanie gdzie, gdyz najwidoczniej musialo mi to przemknac przed oczami.

Z gory dzieki za pomoc!

niedziela, 21 grudnia 2008, 22:55
Moderator
Moderator

Post Re: Poprawne ustawienie PAR vs. DAR - uniwersalne
niestety aby było "uniwersalnie" musisz przeskalować - najlepiej do 640x480 no i pozbyć się ewentualnego przeplotu.

pozdrawiam

niedziela, 21 grudnia 2008, 23:14
Nowy
Nowy

Post Re: Poprawne ustawienie PAR vs. DAR - uniwersalne
Witam ponownie,

Dzieki za wczesniejsza odpowiedz!

Niestety wyglada na to, ze czego nie lapie albo cos robie potwornie zle.

Od niedzieli spedzilem wieczory i noce na probach zrozumienia i probach z roznymi ustawieniami rozmiarow obrazu, ramki, resize obrazu, etc, etc... wyglada na to ze jednak dalej cos zle robie.

Znalazlem rowniez dosyc ciekawy artykul, ktory mam nadzieje jest poprawny, ale nawet z on mi nie pomogl w poprawnym ustawieniu wszystkiego.

http://library.creativecow.net/articles ... adness.php

Mialbym wiec prosbe - czy moglby ktos uprzejmy napisac krok po kroku z ustawieniami rozmiarow ramki, ewentualnymi operacjami na obrazie co trzeba zrobic aby uzyskac poprawny obraz z materialu zrodlowego wide DV-NTSC skonwertowany na np. XviD na:
1. komputer
2. TV (poprzez jakis player)
3. obydwa jednoczesnie

Ja to widze mniej wiecej tak:
1. Otwarcie klipu DV w VirtualDub.
Tutaj mam sytuacje, ze jesli nie wybiore jako aspect ratio 40:33 wtedy mam delikatnie rozjechane proporcje
2. wybranie kodeka, np. XviD i ustawienie (PAR lub DAR) + ewentualnie inne parametry odpowiedzialne za proporcje obrazu.
3. dodanie ewentualnego filtru zmieniajacego rozmiar - do jakich wartosci przeskalowac jesli trzeba w ogole?

Probujac znalezc rozwiazanie nie nekajac was podstawowymi pytaniami, otrzymalem kilkusekundowy plik wide DV-NTSC (dokladnie takie parametry jak mam klipy bezposrednio z kamery, czyli: 720x480 i wide DV-NTSC PAR) z osadzonymi trzema okregami i na nich robilem testy. Niestety pomimo wielu prob nie udalo mi sie znalezc wlasciwego, magicznego rozwiazania.

Bede bardzo wdzieczny za podanie przepisu/uzupelnienie tego co napisalem powyzej.

Mam nadzieje ze te odpowiedzi beda mogly sie przydac rowniez innym poczatkujacym i amatorom probujacym tylko zakodowoac zmontowane klipy.

Pozdrawiam.

wtorek, 23 grudnia 2008, 22:02
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]