Teraz jest niedziela, 24 marca 2019, 07:18

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Efektywny montaż 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Efektywny montaż
Witam,

Jakie macie sposoby na efektywny montaż? Innymi słowy jak nie marnować czasu na bezsensowne ruchy podczas montażu.

Pozdrawiam

niedziela, 4 stycznia 2009, 01:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Efektywny montaż
emce napisał(a):
....Jakie macie sposoby na efektywny montaż? Innymi słowy jak nie marnować czasu na bezsensowne ruchy podczas montażu.....

Już na etapie filmowania myśleć, co się robi.

niedziela, 4 stycznia 2009, 11:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Romcio napisał(a):
Już na etapie filmowania myśleć, co się robi.

To po pierwsze, a po drugie - wiedzieć "co się chce zrobić".
To bardzo pomaga - eksperymentowanie zostawić na czas eksperymentów, a w trakcie robienia usługi trzeba ją ROBIĆ, a nie dopiero próbować.

Polecam tę zasadę, zaoszczędza sporo czasu - zawsze gdy zapominając o tym zapuszczam się w próbowanie podczas montażu, wszystko (włącznie z czasem) rozłaziło się. :(

niedziela, 4 stycznia 2009, 19:11
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

A jakie macie podejście do montowania powierzonego materiału, powiedzmy średniej jakości pod zwględem operowania kamerą?

niedziela, 4 stycznia 2009, 20:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

hmmm, zadajesz bardzo ale to bardzo ogólne pytania - wydaje mi się, że nie masz szans uzyskać na nie satysfakcjonujące odpowiedzi - tak coś czuj, że to co czytasz nie zadowala cię - a to dlatego, że ogólnością pytań pozwalasz na dowolność w odpowiedziach... ale do rzeczy:

każdy radzi sobie z "materiałem powierzonym" inaczej - rozumiem, że chodzi Ci o amatorskie nagrania przekazane do "obróbki".
Powiem tak: miałem szczerą, na prawdę szczerą chęć "obrobienia" powierzonego mi materiału i to tak żeby odbiorca mógł powiedzieć wielkie "Ooo!". Starałem się i... nic nie wyszło. Mówią: "tak krawiec kraje jak materii staje"... po pierwsze - nie było z czego kroić, po drugie - gdy sam nagrywam to wiem co i po co nagrywam... Tego wszystkiego zabrakło w pierwszym materiale, który otrzymałem... Tak samo było w drugim i w kolejnych...
Doszedłem do jednego wniosku (i tak teraz robię) - materiał otrzymany (amatorski!) mogę jedynie "oczyścić" ze śmieci i zrobić mu authoring - nic więcej! Jeśli ktoś chce cudów - musi spróbować w innej firmie - to zaoszczędza mi stresów i rozczarowań klientom. Dobra rozmowa z klientem zawsze pomaga. Nie mam reklamacji :)

Polecam.

Pozdrawiam!

niedziela, 4 stycznia 2009, 21:42
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Dzięki romanek11, twoje wypowiedzi są dla mnie w pełni satysfakcjonujące podobnie jak wypowiedź Romcio.

Do tej pory pracowałem tylko na powierzonym (amatorskim) materiale - i zawsze staje na głowie żeby efekt był jak to powiedziałeś "Ooo!" i to wszystko kosztem dziesiątek godzin. Stąd moje pytanie na forum o efektywność pracy. Ostatnio podjąłem się montażu filmu o mleczarstwie w indiach. Dostałem średnio-dobry amatorski materiał wideo (180min) + zdjęcia. Wyszedł całkiem niezły filmik 55min. Spełdziłem przy nim minimum 100 godzin żywej pracy - poza obrazem robiłem jeszcze całą ścieżkę dzwiękową bo "operator" cały czas gadał. Teraz podjąłem się montażu Nowej Zelandii (ten sam autor zdjęć). Pracy, żeby to jakoś wyglądało jest od cholery i tak się zastanawiam czy inni też w takie zadania idą. Bo z tego co tu czytam to każdy nagrywa własny materiał. No ale to wypada mnieć już jakąś bardziej prof kamerę a ja mam poczciwą HV20 :)
Zresztą narazie montuję po godzinach dla przyjemności i dla zarobku a jak już bym miał kupić kamerę z xxxx zł to wypadało by zająć się tematem na poważnie - obstawiać imprezy

Pozdrawiam

niedziela, 4 stycznia 2009, 22:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Włożyłeś 100 godzin w montaż powierzonego materiału, czy zaspokoisz moją ciekawość ile kosztowała godzina Twojej pracy ?

niedziela, 4 stycznia 2009, 22:54
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Star napisał(a):
Włożyłeś 100 godzin w montaż powierzonego materiału, czy zaspokoisz moją ciekawość ile kosztowała godzina Twojej pracy ?

OK, zaspokoję Twoją ciekawość, wkońcu to nie jakieś tabu. Dla uszczegółowienia dodam, że mówimy o +/- 100 godzin, ponadto było to moje pierwsze monterskie zlecenie od znajomej osoby (bo jak powiedziałem narazie zajmuje się tym dodatkowo). Koszt to.... 2000 zł - w przeliczeniu na etat to 2 tyg. non-stop pracy po 8h.

U mnie w okolicy firma za nagranie+montaż np. ślubu bierze 1600 zł - nagranie to dzień pracy a montaż własnego materiału? zapewne nie 100h :)

niedziela, 4 stycznia 2009, 23:23
Moderator
Moderator

emce napisał(a):
A jakie macie podejście do montowania powierzonego materiału, powiedzmy średniej jakości pod względem operowania kamerą?

Teraz się zdenerwowałem....
Od dawna solidarnie staramy się tego nie robić, bo tym sposobem odbieramy sami sobie pracę!

Jeśli chodzi o usprawnienie montażu od siebie dodam, że:
warto mieć kilka składowych projektów całej pracy, by móc odrębnie tworzyć czołówkę, nie wiem film zasadniczy, zakończenie itp dopiero takie projekty łączymy w jeden duży.
Warto też, zrobić sobie jak gdyby makra wczytujące w kiedyś utworzony projekt pliki, jakie wystarczy tylko przemianować na podobieństwo tych, z jakich tworzymy owe makro.
Muzykę, jaką wykorzystujemy w projektach warto trzymać w odrębnym katalogu przekonwertowaną wcześniej do postaci plików w formacie *.wave.
Osobiście wychodzę z tego założenia, że to montaż powinien czekać na zdjęcia, a nie odwrotnie, a jak wielu tu obecnych zgodzi się ze mną, zagrzebać się w terminach zwrotu materiału klientowi - nie trudno.
Jest cała masa innych usprawnień, na temat których niech wypowiedzą się też inni.

poniedziałek, 5 stycznia 2009, 06:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
jak masz wątpliwość tnij

środa, 7 stycznia 2009, 04:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Montażysta Darek A. napisał(a):
Jeśli chodzi o usprawnienie montażu od siebie dodam, że:
warto mieć kilka składowych projektów całej pracy, by móc odrębnie tworzyć czołówkę, nie wiem film zasadniczy, zakończenie itp dopiero takie projekty łączymy w jeden duży.
Warto też, zrobić sobie jak gdyby makra wczytujące w kiedyś utworzony projekt pliki, jakie wystarczy tylko przemianować na podobieństwo tych, z jakich tworzymy owe makro.
Muzykę, jaką wykorzystujemy w projektach warto trzymać w odrębnym katalogu przekonwertowaną wcześniej do postaci plików w formacie *.wave.
Osobiście wychodzę z tego założenia, że to montaż powinien czekać na zdjęcia, a nie odwrotnie, a jak wielu tu obecnych zgodzi się ze mną, zagrzebać się w terminach zwrotu materiału klientowi - nie trudno.
Jest cała masa innych usprawnień, na temat których niech wypowiedzą się też inni.

Postępuję w ten sam sposób co Pan i jest naprawdę dużo łatwiej pracować.

niedziela, 18 stycznia 2009, 12:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

1. dobrze poznac material

Garfild

środa, 21 stycznia 2009, 03:39
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]