Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 04:29

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Zewnętrzny dysk na USB 2.0, SATA, 2,5" 5.400obr, problem ? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Zewnętrzny dysk na USB 2.0, SATA, 2,5" 5.400obr, problem ?
Cześć Wam.

Montuję na Ediusie 4.7 na laptopie C2D jakies 1,7GHza, 1GB ramu, Vista, Geforce chyba 7400...

Kupiłem zewnętrzny HDD na usb 2.0, sata, 320 GB, 5400borotów, i zastanawiam się czy ten dysk da rade pracować z montażem Video (SD). Zrzucanie z kamery, montażna plikach z tego dysku ( zrzucone materiały, pliki projektów, rendery itp...) bo montowałem ostatnio program do regionalnej TV i miałem 2 problemy:

1. Podczas montowania na oknach w kompie (player i okno podgladu projektu) czasami obraz się cioł tj klatkował, dźwięk płynny ale strumien puszczony w tym samym czasie przez DV do kamery a z kamery analogiem do telewizora był płynny (wszystko w tym samym czasie).
2. Jak już wyexportowałęm do kasety (do kamery) gotowy program zauważyłem jakieś 2,3 przeskoki w obrazie. Zastanawiam się czy to przez zewnętrzny dysk? Wcześniej tego nie miałem ,ale naprawdę przeskoki sporadyczne, na 16 minutowy program 2, max 3 razy ale to i tak dużo.
Podgląd na kompie nie zawsze się tnie, tylko czasem, ale przez DV sygnał idzie do kamery ładniusi w tym samym czasie.

czwartek, 30 kwietnia 2009, 12:08
Moderator
Moderator

Post Re: Zewnętrzny dysk na USB 2.0, SATA, 2,5" 5.400obr, problem ?
Odpowiedź krótka i prosta:
- łącze USB nie spełnia wymogów transmisji z pracą AVI DV.
Większość poważnych programów do edycji video nie pozwoli nawet na korzystanie z plików znajdujących się na tak podłączonym dysku.
Nie wiele droższa jest kieszeń na zewnętrzny twardy dysk łączona z jednostką centralną komputera łączem FireWire i taką trzeba było kupić.

czwartek, 30 kwietnia 2009, 15:14
Nowy
Nowy

Tylko, że firewire używam do podłączenia kamery aby mieć podgląd na żywo w TV. Dlatego kupiłem na USB, może szybszy dysk 3,5" z 7400 obr dałby radę, choć strumień dv to ok 3KB a niby ten dysk ma 30 KB minimum, to po pierwsze, po drugie, jak zrzucałem kiedys na partycję systemową to czasem wyskoczył mi komunikat, że dysk docelowy jest zbyt wolny, a tutaj jest wszystko ok, zaden komunikat nie występuje. Uzywa ktoś takiego dysku ? Zasilany dysk jest poprzez 2x USB kablem Y. A może da coś opcjkonalne zasilanie, (zasilaczem) ? bo jest takie wejscie ? Kieszeń ma jerszcze złącze esata ale laptop nie ma takiego, sa jakies adaptery pcmcia - esata ?

esata ma przepustowosc 150KB/s a USB 2.0, myślicie, że użycie ESATA coś pomoże ? ESata ma zasilanie w kablu czy musi byc dodatkowo ?

czwartek, 30 kwietnia 2009, 15:44
Moderator
Moderator

Nie ma znaczenia, czy sam dysk w kieszeni połączony jest przez kontroler ATA, czy SATA, skoro sama kieszeń z komputerem spięta jest do portu USB i to właśnie jako w tym wypadku "najwęższe gardło" ogranicza całą prędkość do swojej przepustowości.

piątek, 1 maja 2009, 08:44
Nowy
Nowy

Ale ja nie mówię o ATA/SATA tylko o złączu eSATA, które jest zewnętrznym złączem na moim zewnetrznym dysku jako właśnie alternatywa do podłączenia do kompa zamiast USB.

piątek, 1 maja 2009, 09:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

można zrobić kilka rzeczy:
kupić hub firewire (ca. 70PLN)
kupić kieszeń esata z adapterem USB
można korzystać z dysku USB

istotne jest zrozumienie różnic między tymi opcjami. Nie chodzi o przepływność która dla dysku USB wyniesie gdzieś ok. 20MB/s - to zupełnie wystarcza do przechwytywania SD gdzie wymagane jest jakieś 4MB/s.
Problemy biorą się z faktu, że USB jest interfejsem asynchronicznym tzn że daje taką przepływność, jaka się uda osiągnąć. FireWire natomiast pracuje w trybie synchronicznym tzn gwarantuje przepływność - co ciekawe też ok 20MB/s

Jeśli zatem obserwujesz problemy z dyskiem USB to zastanow się ile strumieni jednocześnie ciągiesz z tego dysku.

sobota, 2 maja 2009, 08:47
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]