Teraz jest środa, 12 grudnia 2018, 23:20

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 montaż z miniDV vs z karty pamięci 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post montaż z miniDV vs z karty pamięci
Witam,

Jak w temacie. Czy finalna jakość filmu zmontowanego z materiału pochodzącego z karty pamięci będzie gorsza od montażu wykonanego z materiału pochodzącego z miniDV.

W obu przypadkach są to kamery tej samej klasy (za ok. 4-5 tys zł) - różnią się tylko nośnikami

wtorek, 21 lipca 2009, 13:14
Moderator
Moderator

Post Re: montaż z miniDV vs z karty pamięci
Co ma nośnik do jakości w zapisie cyfrowym? :wink:
Może chodzi Ci o kompresję w jakiej zapisywany jest film w różnych kamerach?
Zazwyczaj na kasetki kamery HD zapisują HDV, a na karty AVCHD. Nie ma różnicy jakości. Jest tylko (zanikająca powoli) przewaga HDV w szybkości montażu, w formie archiwizowania materiału (kasetki są tanim i pewnym nośnikiem), a za to plik zapisany do AVCHD przy tej samej jakości jest mniejszy.

wtorek, 21 lipca 2009, 13:27
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Tak, chodzi mi o kompresję - wydawało mi się że kompresja HDV jest lepsza niż AVCHD i że karty pamięci są bardziej dedykowane (jeszcze) do segmentu konsumenckiego a kamery profesjonalne pracują na taśmach miniDV.

Potrzebuję małej a zarazem profesjonalnej (jak na małe rozmiary) kamery. Czy taka kamerka na pamięć (http://www.cyfrowe.pl/kamery/canon-hf-s ... ll-hd.html) można do takich zaliczyć?

wtorek, 21 lipca 2009, 14:52
Moderator
Moderator

No coś jest na rzeczy z tymi segmentami dla zawodowców i amatorów. Zawodowcy nie dają się tak łatwo omamić "nienowoczesnością" kasetki i tym całym marketingowym bełkotem. :wink: Z drugiej strony AVCHD i karty pamięci to nie jest zło wcielone. Niektórzy jak GrassHoppeR na przykład z wyboru zdecydowali się od razu na kamerę z kartą. Tyle że kosztowało Go to wtedy sporo trudu i wymagało ogromu wiedzy. Jak dwa lata temu wybierałem sobie amatorską kamerę HD, to została nia HV10 Canona z HDV i jestem z tego wyboru zadowolony. Od razu mogłem montować w Neo, a koledzy z kamerami zapisującymi do AVCHD męczyli się jeszcze długo. Teraz się to powoli wyrównuje. Moc komputerów wzrasta, a programy zaczynają tolerować oparty na pomyśle pokrewnym do mpeg4 - AVCHD. Jest to nowocześniejszy od opartego o mpeg2 HDV kodek. Dlatego ma podobną jakość przy mniejszym pliku, ale "praw fizyki" się nie zmieni i dlatego jako bardziej skompresowany - materiał nim zapisany trudniej zmusić do posłuszeństwa w montażu.
Nie miałem w reku tej kamery z linka. Podejrzewam że obraz ma dobry, pewnie lepszy od mojej HV10. Boje się o szumy w złym świetle, a matryca CMOS i jej wady... Tyle że nie przejmował bym się tym. Generalnie każda kamera musi mieć światło, a wady matrycy nie wychodzą na jaw gdy ktoś porządnie filmuje. Nie wykonuj gwałtownych ruchów kamerą - co zawsze wychodziło filmowi na zdrowie, a alei gwiazd z kilkudziesięcioma fleszami aparatów i tak za często nie będziesz filmował, więc o wrodzonych wadach CMOS zapomnij. Tylko trochę droga.
Z chęcią sam poczytam jakiś rzetelny opis zachowania się tej kamery.

wtorek, 21 lipca 2009, 22:26
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Ja dla siebie kamerę wybierałem 1,5 roku temu i wybór padł też na Canona tylko HV 20 - jestem do dziś bardzo zadowolony. Przy dobrym świetle nagrywa obraz takiej jakości, że na LCD 42' robi ogromne wrażenie. Przy gorszym świetle faktycznie są szumy ale to jest kamera za zaledwie kilka a nie kilkanaście tysięcy.

Teraz doradzam skompletowanie sprzętu znajomemu - jedzie do Nowej Gwinei i chce nakręcić dobrej jakości film pod montaż. Zależy mu na małym, lekkim gabarcycie a zarazem z dobrą funkcją robienia zdjęć. Pomyślałem że dobrym rozwiązaniem byłaby pamięć flash - kamera lżejsza, zjada mniej energii i nie trzeba zabierać wielu kaset. W tym kraju trzeba mieć zgodę na filmowanie i na każdym kroku ktoś robi problem, pozatym często też nie ma prądu.

Nie rozumiem jeszcze co masz na myśli pisząc że z miniDV można odrazu montować a z pamięci trzeba się męczyć??

wtorek, 21 lipca 2009, 23:12
Moderator
Moderator

Trzeba było. Teraz mój Edius Neo konwertuje szybko do montażu AVCHD na swoje HQ. Czytam też na forum że w Premiere, Pinnacle Studio... AHCHD idzie jak burza, więc biorąc nawet poprawkę na optymizm - jednak już można je montować. :wink:

środa, 22 lipca 2009, 00:14
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]