Teraz jest wtorek, 18 grudnia 2018, 19:26

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 z 4:3 na 16:9 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post z 4:3 na 16:9
czy ktoś podpowie w jaki sposób przerobić zrzucony z kamery na komp film w formacie 4:3 na format 16:9 -ale tak, zeby można było tenże film obejrzeć bez zniekształceń na telewizorze panoramicznym. Dotychczasowe moje próby przerabiania np. programem Adobe Premiere albo Ulead Media Studio - przy zaznaczonej opcji 16:9 - niestety powodują spłaszczenie obrazu.

poniedziałek, 28 lipca 2003, 21:35
Moderator
Moderator

Jeżeli kamera nie zapisywała w opcji 16:9 pozostaje jedynie obcięcie górnej i dolnej części obrazu.

wtorek, 29 lipca 2003, 01:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Chciałem dać właśnie taką odpowiedź, ale tak przygotowny film nadal nie da się oglądać w telewizorze panoramicznym jako film 16:9. Nadal będzie to 4:3.

wtorek, 29 lipca 2003, 09:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post ???
Czegoś tu nie rozumiem. Jak to po obcięciu i dodaniu czarnych pasów film nadal będzie mieć proporcje 4/3???
Nie będzie mieć. Jesli dobrze przytniemy film a później w TV obraz powiększymy to po temacie - musi działać.
Tak prawdę mówiąc w ogóle nie trzeba nic przycinać bo film najzwyczajniej można powiększyć na telewizorze który sam nam obetnie część obrazu...

Oczywiście mówimy tu o przypadku gdy film był nagrywany na kamerze w formacie 4/3 a autor godzi się na obcięcie części obrazu.

Inną sprawą jest fakt że fizycznie w zależności od sposobu zapisu poobcinany film może mieć różne proporcje - 720x576 albo 720x400... W obu przypadkach film w formacie 16/9 będzie miał te same proporcje, tyle że w drugim przypadku obcięto "czarne" piksele które robiły ca pasy na górze i dole ekranu... W każdym razi nie ma żadnego znaczenia na wyjsciu TV...

Jest jeszcze przypadek filmu anamorficznego - czyli filmu 16/9 zapisanego w postaci rozciągnietej w formacie 4/3. Ale to inna historia...

emes

wtorek, 29 lipca 2003, 12:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Drogi emes-ie oczywiście, że nadal będzie to format 4:3. Dodanie czarnych pasów nie zmienia proporcji klatki a jedynie daje złudzenie formatu 16:9. Na telewizorze 16:9 (a o oglądanie w takim Pikusowi chodziło) nadal obraz będzie 4:3 - jedynie z czarnymi pasami dającymi złudzenie obrazu panoramicznego. Być może rozciągnięcie obrazu na pełen ekran telewizora coś da, ale jednocześnie należy pamiętać, że przez dodanie czarnych pasów eliminujemy, czasami istotne dla filmu, szczegóły. A i rozciągnięcie pogorszy jego jakość.

wtorek, 29 lipca 2003, 14:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post ???????????
Doskonale o tym wiem i to rozumiem. Pisząc 16/9 nie miałem na mysli proporcji między szerokością a wysokością w pikselach pliku a obszaru widzialnego. Plik może mieć proporcje 4/3 ale film w nim 16/9 (gdy doda się czarne pasy na dole i u góry).

Piszesz o szczegółach. A jakim cudem nie uniknąć utraty rozdzielczości gdy z założenia trzeba obciąć film u góry i na dole. Cudów nie ma. Z 576 linii 1/3 musisz wywalić aby uzyskac proporcje obrazu - który i tak trzeba powiększyć na TV. Czyli tak jak pisałem będzie to albo plik 720x576 gdzie obszar widoczny będzie wynosił 720x400 (około) albo plik po prostu sie przytnie - i jego rozdzielczość wyniesie 720x400 który w 100% zostanie wypełniony filmem. Drugi sposób dobry w przypadku DIVX ponieważ kodek nie zużywa "cennych" bajtów na kodowanie czerni...

Zupełnie inaczej sprawa wygląda gdy film zamieniamy z 16/9 do 4/3. Czyli tak jak to robią w telewizji. W inteligentny sposób kadruje się film obcinająć po bokach "nadmiarową informację". Przy czym rozdzielczość w pionie pozostaje niezmieniona i wynosi 576... Wtedy możemy się cieszyć niezmienioną szczegółowością filmu itd...

wtorek, 29 lipca 2003, 14:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wszystko to co piszesz, to prawda. Ja jednak nieco inaczej rozumiem problem, o który pytał Pikus. Stąd moje odpowiedzi.

wtorek, 29 lipca 2003, 15:14
Moderator
Moderator

Ja to rozumiem tak: trzeba obciąć górną i dolną część obrazu i to co zostanie rozciągnąć w pionie do formatu 4:3. Tak odtwarzany obraz na ekranie TV panoramicznego powróci do formatu 16:9 Niewidzę innego wyjścia.

wtorek, 29 lipca 2003, 16:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Ludzie!! a może znacie jakiś program który potrafi skonwertować 4:3 do 16:9 bez zniekształceń. To o czym piszecie jest ok!! Problem tkwi w tym, że na mojej kamerze nagrywam w formacie 16:9 ale muszę wstawić 15 min filmu (które nagrałem na kumpla kamerze), które jest w formacie 4;3 i jak pomieszam te rozdzielczości to przy oglądaniu (zakładając, że używam do obróbki AP6.5) wyjdzie mi kaszanka. żeby było jaśniej - po obróbce zrzucam wszystko na DVD i oglądam na telewizorze panoramicznym (bo taki akurat mam - szkoda że nie zwykły bo pewnie nie miałbym tego problemu :D )

wtorek, 29 lipca 2003, 16:36
Moderator
Moderator

Nie wspomiałeś ani słowa, że chcesz do zgranego materiału w formacie 16:9 stawić materiał 4:3, a to zupełnie zmienia postać rzeczy. Ja zrobiłbym to w taki sposób: Z adobe premiere wyeksportował bym sam materiał 4:3 z obciętą górą i dołem do AVI DV o rozmiarach 720X576 potem do całego materiału 16:9 zaimportował bym ten fragment.

wtorek, 29 lipca 2003, 18:51
Bywalec
Bywalec

mam obraz z jednej kamery (4:3) i z drugiej (16.9) i chce to włożyć w jeden film, tylko że chce użyć w całości 4:3, w AP 6.0 patrzyłem, zrobiłem import jednego klipu (16:9) i chcciałem wyeksportować do 4:3 (tam pokazuje: 1.067) no i dalej jest obraz z tymi paskami na dole i u góry...

jak to przekształcić :(?

środa, 27 kwietnia 2005, 17:48
Bywalec
Bywalec

Jeœsli robie material w 16/9 i mieszam materialy 16/9 z 4/3 to stosuje leterbox ale boczny (czarne pasy po bokach)mam wtedy pelny kadr formatu 4/3. jesli na to pozwala kard to poprostu obcinam dol i gore. zasada jest jedna. Zawsze przy zmianie formatu nastepuje utrata jakosci i nie ma innej mozliwosci (to tyczy sie formatu obrazu, systemu zapisu i nosnika)

środa, 27 kwietnia 2005, 19:18
Bywalec
Bywalec

jak nieznaczna utrata jakości to ok, ale da sie jakoś zmienić ten 16:9 żeby był bez pasków ? tzn roszerzyć go jakoś żeby wygladał jak 4:3

i jeszcze inne pytanie, da sie w kamerze zmienic zeby nagrywał tak lub tak ? u siebie nie znalazłem tej opcji w JVC GRD-20 bodajże, kolega od którego mam kasety wiem że ma panasonica, nie wiem czy tam można zmienić ?

środa, 27 kwietnia 2005, 19:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]