Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 04:35

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Nauka montażu i edycji video. 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Nauka montażu i edycji video.
Witam wszystkich,

moje pytanie dotyczy prawidłowego przebiegu nauki montażu i edycji.

W internecie można znaleźć wiele ciekawych intro, demo, 'highlights' z montażu np. wesel lub filmów amatorskich ,które stanowią świetną inspirację do nauki i eksperymentowania, ale dla początkującego (takiego amatora jak ja :) w większości to czarna magia. Dlatego ciekawi mnie jak powinna przebiegać nauka 'dobrego' montażu? Czy w Polsce są dostępne jakieś książki o montażu? i nie pytam o Premiere Pro XXX Podręcznik podstawowy Helionu, tylko o faktycznie materiały o montażu i jego regułach ( bo na pewno są klasyczne reguły przekazywane z dziada pradziada :))

Ostatnio na forum przeczytałem kilka informacji o synchronizacji scen/cięć do muzyki tj:
Montażysta Darek A. napisał "..zdjęcia pojawiały się w rytm muzyki, bo to właśnie są te podstawy montażu."

no dobra, ale gdzie znaleźć te informacje o podstawach montażu i pomijam tu ASP czy szkoły filmowe bo tam mnie nie wpuszczą :)

Jestem pewny ,że na forum jest masa PRO i wie jak powinno się podejść do tematu. Jestem bardzo liniowy ;) w myśleniu A,B,C przyswajam najlepiej a większość tutoriali jest oderwana od całości tematu bo dotyczy konkretnego przypadku i opisuje lekarstwo na dany problem.

Ja szukam podwalin montażu, zasad estetycznych np. dlaczego dobrze jest ciąć do muzyki, ile sekund na ujęcie itd itd itd

Pomóżcie chociaż nakierować w dobrą stronę :)

pozdrawiam

sobota, 24 lipca 2010, 21:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Nauka montażu i edycji video.
Tutaj masz cały zestaw książek.
http://www.ihs.uksw.edu.pl/index.php?op ... &Itemid=33

Żeby nie nabawić się bólu głowy zacznij od Montażu filmowego K. Reisza lub O montażu w filmie Lidii Zonn oraz Kina Stylu Zerowego M. Przylipiaka. Na dokładkę proponuję Język filmu J. Płażewskiego. Potem już będziesz wiedział czego szukać dalej.

sobota, 24 lipca 2010, 22:15
Nowy
Nowy

Wielkie dzięki za odpowiedź. To jest dokładnie to o co mi chodziło. Teraz tylko muszę jakoś zdobyć te książki.

sobota, 24 lipca 2010, 23:09
Stały bywalec
Stały bywalec

grabos napisał(a):
Tutaj masz cały zestaw książek.
http://www.ihs.uksw.edu.pl/index.php?op ... &Itemid=33

Żeby nie nabawić się bólu głowy zacznij od Montażu filmowego K. Reisza lub O montażu w filmie Lidii Zonn oraz Kina Stylu Zerowego M. Przylipiaka. Na dokładkę proponuję Język filmu J. Płażewskiego. Potem już będziesz wiedział czego szukać dalej.

Dobre ksiązki rzeczywiście polecam ale co do jednej to niie moge znaleźć K Reisza ktoś wie gdzie wypożyczyć?? Warszawa

czwartek, 29 lipca 2010, 16:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Angielskie wydanie Reisza jest w czytelni Filmoteki, może być też w PANie na Długiej gdzie mają spory wybór literatury o filmie.

czwartek, 29 lipca 2010, 16:48
Stały bywalec
Stały bywalec

grabos napisał(a):
Angielskie wydanie Reisza jest w czytelni Filmoteki, może być też w PANie na Długiej gdzie mają spory wybór literatury o filmie.

Angleskie wydanie jest nawet w necie:) a mi chodzi o Polski przekład ;/

czwartek, 29 lipca 2010, 17:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Mam polski przekład, więc jeśli Ci zależy to możemy się ustawić pod tanim ksero. A ja przy okazji miałbym dobry pretekst żeby odzyskać Reisza od kumpla. Daj znać na priv.

czwartek, 29 lipca 2010, 18:41
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]