Teraz jest środa, 26 czerwca 2019, 18:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Montaż gotowego zrenderowanego materiału na płytę DVD 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Montaż gotowego zrenderowanego materiału na płytę DVD
Witam.
Od niedawna zacząłem się bawić w kręcenie filmów na kamerce SONY HDV FX-1, zrzucam filmy z kamery na twardziela w jakości HDV, posiadam Vegasa Pro 9.0, ostatnio realizowałem kuzynce film z zaślubin, wszystko ładnie pięknie, zrenderowałem gotowy materiał do jakości HD !!!

I teraz problem jaki się pojawił, do montażu filmu na płytkę DVD użyłem Nero, film był nagrany w jakości HD, ale w Nero za każdym razem pojawia mi się w oknie edycyjnym rozdzielczość poszczególnych klipów 720 - 576 (CCIR-601 D1) 16:9, klipy do filmu były renderowane w Vegasie w HDV 1080-60i.

Rozumiem, że nie uzyskam na płycie DVD jakości HD, bo musiałbym posiadać nagrywarkę HD, płytkę HD, no i kuzynka musiałaby posiadać odtwarzacz HD, ale nurtuje mnie jedno pytanie, jak mogę zwiększyć rozdzielczość na płycie DVD, taką jaką możemy zobaczyć chociażby na filmach z wypożyczalni :)

Nie bijcie za to pytanie, czas mnie nagli, dlatego pytam Was, doświadczonych montażystów.

Pozdrawiam serdecznie.

środa, 22 grudnia 2010, 12:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Montaż gotowego zrenderowanego materiału na płytę DVD
dobrze że nie robiłeś za kucharkę bo bys potruł bigosem gości :lol:
przeszukaj forum tu dużo się pisało o dekodowanie hd do sd

środa, 22 grudnia 2010, 13:24
Stały bywalec
Stały bywalec

Taka właśnie jest rozdzielczość DVD! Zwiększając ją możliwe, że nie każdy odtwarzacz sobie z nią poradzi.

środa, 22 grudnia 2010, 15:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No, przesadziłeś z konwersjami... HDV do FullHD i to w 60i, a teraz do DVD :)
Wróć do projektu w HDV i z niego przekonwertuj do pal dvd 720x576 windscreen. Na jednaj płycie staraj się nie przekraczać 1,5h, a bitrate przelicz z kalkulatora http://www.videohelp.com/calc.htm

środa, 22 grudnia 2010, 18:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
robertnik - do Ciebie pytanie, bo najbardziej rzeczowo odpowiedziałeś na moje pytanie. Według twoich wskazówek zrenderowałem materiał do pal dvd 720x576, próbowałem z edycją nero i już jest poprawa jakości, zastanawia mnie jednak jedno jak są zapisywane filmy dvd (np produkcje filmowe) które w ogóle nie posiadają żadnego śniegu na filmie, ostatnio dostałem płytkę z flmem produkcji TVP Poznań i ten film jest zgrany na płytę dvd miód malina, czy istnieją takie możliwości, programy, chętnie kupię, które w takim formacie nagrają mi film na dvd??

robertnik - jeszcze jedno pytanko, napisałeś że mam powrócić do materiału HDV, tylko zastanawiam się teraz, bo mam różne wybory projektów HDV (1080-24p, 1080-50i, 1080-60i) oraz (720-24p, 720-25p, 720-30p), przekonwertowanie do dvd pal 720x576 windscreen zrozumiane :)
Film na jednej płycie będzie miał 1h, na drugiej około 53minut i ostatnie pytanie:
"a bitrate przelicz z kalkulatora http://www.videohelp.com/calc.htm"
nie kumam niestety o co chodzi, czy chodziło ci o to, ile materiału może wejść na jhedną płytkę?

Przepraszam za upokarzające pytania, z biegiem czasu wszystko ogarnę, ale kuzynka i rodzinka chcieliby obejrzeć ten filmik, a ja obiecałem zmontować na dwie płytki do końca roku. Pozdrawiam serdecznie.

czwartek, 23 grudnia 2010, 13:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Na początku zaznaczę że nie znam Sony Vegas, ale to dobry program i wielu z nas go używa, więc szczegóły znajdziesz przeszukując forum.
Materiały montujemy w projekcie o parametrach pliku źródłowego, więc jeśli masz HDV 1440x1080px to w takim właśnie projekcie to obrabiasz.
Parametry plików źródłowych odczytujesz np programem MediaInfo gdzie zwracamy uwagę na fps:

60i = 29,97 FPS, z przeplotem
60p = 59,94 FPS, progressive
50i = 25 FPS, z przeplotem (PAL)
50p = 50 FPS, progresywne (PAL)
30p = 29,97 FPS, progressive
25p = 25 FPS, progresywne (PAL)
24p = 24 lub 23.976 FPS, progressive

Export by uzyskać jak najlepszą jakość.
Ze względu na moją nieznajomość Vegasa nie będzie instrukcji krok po kroku...
Musisz wyeksportować materiał z jak najwyższym bitrate, obliczasz go z podanego wcześniej kalkulatora(bitrate może być zmienne, nie bój się eksperymentów). Konwersji do DVD dokonaj w dwóch przebiegach i w zasadzie to tyle.
Pamiętaj że jakość końcowa nie będzie lepsza od materiału źródłowego jeśli go nie poprawiłeś różnego rodzaju filtrami, np sharpness(wyostrzenie), balans kolorów itd... Nie wszyscy sobie tego życzą, a i łatwo "przegiąć" z poprawą...
Często kolor skóry filmowo lepiej będzie wyglądał zielonkawy, niebieski na twarzy doda chmmmm zdrowego wyglądu itd... Jest czego się uczyć, a i tutoriali nie brakuje, przykład gradacji kolorów.
Pamiętaj że w telewizji pracują fachowcy ;), chociaż jak oglądam telewizje to mam wrażenie że panowie zapomnieli co to prawidłowe proporcje, no ale...

Wesołych Świąt i powodzenia.

PS konwersję do rozmiaru DVD dokonujesz w Vegasie, nie w Nero a menu robisz w np Architeccie również od Sony. W Nero tylko wypalasz, nic nie renderujesz!!!

czwartek, 23 grudnia 2010, 15:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
robertnik - Witaj, nikt do tej pory nie udzielił mi tak rzeczowych i ciekawych informacji, z których już wiele się dowiedziałem :)

Wiem, dziś Wigilia, święta za pasem, ale może pomiędzy świętami a nowym rokiem odwiedzisz forum, więc zadam Ci jeszcze kilka informacji, dla mnie ze względu nauki bardzo ważnych.

1. Materiał zgrywam z mojej kamery SONY HDV FX-1 Ulead Video Studio 11, ale pytanie jakie się nasuwa, oczywiście zgrywam w jakości HDV, ale czy jakieś dodatkowe ustawienia powinienem wprowadzać w momencie ściągania w Ulead? On zawsze ustawia się automatycznie, być może mogę troszke podkręcić nieco parametry?

2. Tak jak proponowałeś, ściągnąłem sobie programik Media Info, uruchomiłem i pokazuje dodany plik jaka rozdzielczość itd, wszystko cacy.

3. Czy programik jaki promujesz Edius jest dostępny w polskiej wersji, ja generalnie wiele już zdążyłem sie nauczyć na Vegasie, kupiłem wersję Pro 9.0, ale jeśli Edius jest w miarę łatwym programem i posiada więcej filtrów niż Vegas, może warto się przerzucić?

I podsumowanie:
- nagrywam kamerką w HDV,
- zrzucam Ulead na kompa (czy najpierw podrasować ustawienia?)
- odpalam MediaInfo dowiaduję się o rozdzielczości i "fps" - nie do końca jeszcze wiem o co z tym chodzi :)
- odpalam Vegasa, wrzucam materiał roboczy, ustawiam projekt HDV 1440x1080px - z tym że tam jest kilka możliwości 24p, 50i, 60i, rozumiem, że 29,97 fps, chodzi tu o ilość klatek na sekundę i jak się domyślam, film jest lepszy i bardziej płynny jeśli posiada np 50fps aniżeli 25fps? :)
- gdy już przygotuję w edytorze Vegasie film, konwertuję, czyli po mojemu renderuję do formatu pal dvd 720x576 windscreen - czy widescreen?? pamiętając o tym, aby nie przekraczać 1,5h, noo i teraz bitrate - przeliczanie z komputera, dalej nie wiem w czy rzecz? rozumiem, że im więcej bitrate w filmie, tym lepsza jakość, jeśli miałbym przeliczyć to na kalkulatorze gdzie miałbym ustawiać opcje związane właśnie z bite rate, bo nie widzę tego w momencie przejścia do ustawień przed renderowaniem, tam jest tylko template: czyli w moim przypadku pal dvd 720x576 widescreen i zapisz jako typ: czyli w moim przypadku mpeg-2 TAK??

Gotowy materiał zgrany - zrenderowany wrzucałem zawsze na Nero Vision, edytora do menu, który potem również wypałał płytkę DVD, napisałeś że menu mogę wykonywać w Architeccie, czy te dwa programy różnią się znacząco, może uzyskam lepszą jakość w Architeccie??

Wiem, że zasypałem Cię pytaniami, ale jeśli otrzymałbym od Ciebie odpowiedzi na wszystkie, zapewne doszedłbym w końcu do tego jak skręcić film dla kuzynki i w przyszłości nie miałbym również problemów ze swoimi produkcjami :)

Pozdrawiam bardzo serdecznie życząc Zdrowych i Spokojnych Świąt, a jeśli się nie usłyszymy przed 2011, Szczęśliwego Nowego Roku.

piątek, 24 grudnia 2010, 11:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

allfilm napisał(a):
1. Materiał zgrywam z mojej kamery SONY HDV FX-1

Przyznam że nie udało mi się odnaleźć tej kamery i zastanawiam się czy nie chodziło Ci o HDR-FX-1, no ale to w zasadzie mało istotne...
allfilm napisał(a):
Ulead Video Studio 11, ale pytanie jakie się nasuwa, oczywiście zgrywam w jakości HDV, ale czy jakieś dodatkowe ustawienia powinienem wprowadzać w momencie ściągania w Ulead? On zawsze ustawia się automatycznie, być może mogę troszke podkręcić nieco parametry?

...być może, ja używam vidcap60.exe z katalogu Vegasa. Oprócz ścieżki zapisu również niczego nie ustawiam.
allfilm napisał(a):
3. Czy programik jaki promujesz Edius

Zauważ że niczego nie proponowałem... Wybór programu należy do osobistych preferencji montażysty i zasobności jego portfela :lol: Czasem trzeba przełknąć gorycz i pracować na tym co się ma...
allfilm napisał(a):
- odpalam Vegasa, wrzucam materiał roboczy, ustawiam projekt HDV 1440x1080px - z tym że tam jest kilka możliwości 24p, 50i, 60i,

No tu potrzebny jest wkład własny. Z odczytanych parametrów w MediaInfo FPS i prograsiwe czy nie, suma da Ci odpowiedź. Szablon podałem wcześniej.
allfilm napisał(a):
- gdy już przygotuję w edytorze Vegasie film, konwertuję, czyli po mojemu renderuję do formatu pal dvd 720x576 windscreen - czy widescreen?? pamiętając o tym, aby nie przekraczać 1,5h, noo i teraz bitrate - przeliczanie z komputera, dalej nie wiem w czy rzecz? rozumiem, że im więcej bitrate w filmie, tym lepsza jakość, jeśli miałbym przeliczyć to na kalkulatorze gdzie miałbym ustawiać opcje związane właśnie z bite rate, bo nie widzę tego w momencie przejścia do ustawień przed renderowaniem, tam jest tylko template: czyli w moim przypadku pal dvd 720x576 widescreen i zapisz jako typ: czyli w moim przypadku mpeg-2 TAK??

Kalkulator jest bardzo prosty, ponadto ma instrukcję obsługi. Nie mam pojęcia czego w nim nie rozumiesz, a opcje Vegasa, cóż tu Ci nie pomogę, może koledzy na nim pracujący... a może czas skorzystać z forumowej szukajki..
allfilm napisał(a):
Gotowy materiał zgrany - zrenderowany wrzucałem zawsze na Nero Vision, edytora do menu, który potem również wypałał płytkę DVD, napisałeś że menu mogę wykonywać w Architeccie, czy te dwa programy różnią się znacząco, może uzyskam lepszą jakość w Architeccie??

Nie ważne w czym robisz authoring, ważne by nie przeliczać materiału ponownie. Authoringowi poświęcony jest cały dział na forum...
Za dużo tych pytań w jednym wątku. Mam nadzieje że udało mi się wyjaśnić jaki projekt utworzyć i co powinno być plikiem wynikowym.
Pozdrawiam

poniedziałek, 27 grudnia 2010, 13:25
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]