Teraz jest czwartek, 27 czerwca 2019, 10:31

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 literatura montaż liniowy 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post literatura montaż liniowy
Witam.

Mam problem ze znalezieniem literatury na temat montażu liniowego... Czy może mi ktoś z Was polecić jakąś książkę? Potrzebuję informacji o początku montażu, zanim używano do tego komputerów jak również o początkach pracy z komputerem i jak to wygląda na dzień dzisiejszy. Gdyby jeszcze była taka możliwość proszę o wskazanie literatury na temat montażu nieliniowego. Czytałam już "W mgnieniu oka. Sztuka montażu filmowego", niestety nie ma tam zbyt dużo informacji, których potrzebuję do pracy magisterskiej :(

Z góry dziękuję za odpowiedzi,
pozdrawiam

piątek, 23 września 2011, 13:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: literatura montaż liniowy
Temat dość obszerny, napisz dokładniej o czym piszesz pracę bo literatury o montażu jest bardzo dużo. Gdybyś miała opory z ujawnianiem tematu pracy to pisz na priva.

wybiórcza lista literatury o montażu:
Lew Kuleszow; Sztuka filmowa
Dziga Wiertow; Człowiek z kamerą
Wsiewołod Pudowkin; Wybór pism
Regina Dreyer-Sfard; Montaż w twórczości Eisensteina
Karel Reisz; Montaż filmowy
Lidia Zonn, Jerzy Matula; O montażu w filmie
Bela Balazs, Wybór pism
Mirosław Przylipiak; Kino stylu zerowego
Bordwell, Thompson; Sztuka filmowa
Renato May; Język filmu
Jerzy Płażewski; Język filmu

piątek, 23 września 2011, 16:02
Nowy
Nowy

Dziękuję za odpowiedź :)
temat mojej pracy to "Wybrane metody liniowego i nieliniowego montażu cyfrowego" i w pierwszy rozdział mam rozbity na:
1.1 Historia montażu liniowego i nieliniowego
1.2 Techniki montażu liniowego
1.3 Techniki montażu nieliniowego
a następny rozdział dotyczy już narzędzi, funkcjonalności programów do składu montażu.

niedziela, 25 września 2011, 14:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No to powyższe lektury chyba niewiele Ci pomogą gdyż są raczej o istocie montażu, niezależnie od narzędzi jakimi posługują się twórcy.
Jak można sądzić po tytule Twojej pracy chodzi Ci o opis technologiczny montażu wideo i cyfrowego. Czy dobrze rozumiem?

wtorek, 27 września 2011, 01:02
Nowy
Nowy

Tak, dobrze to ująłeś :)

wtorek, 27 września 2011, 11:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Powiem szczerze, że dalej wielu rzeczy nie rozumiem odnośnie Twojej pracy.
Napiszę więc może na początek co dla mnie wynika z tego co napisałaś:
- pomijasz montaż taśm filmowych 35/16/8 mm.
- jak sugeruje tytuł, pomijasz także montaż liniowy bez udziału komputera czyli zasadniczą część montażu liniowego/video (jak się ma do tego rozdział 1.1 "Historia montażu liniowego i nieliniowego" gdzie siłą rzeczy musisz napisać o montażu video czysto analogowym?)
Wydaje mi się, że skoro chcesz pisać o technologii to tytuł mówiący o metodach (a potem w pierwszym rozdziale o technikach) nie jest zbyt trafiony, a w każdym razie wymagałby ścisłego doprecyzowania definicji (i celu pracy). Podstawowe metody/zasady/techniki montażu ciągną się z dziada pradziada: cięcie, przenikanie, ciągły, kontrapunkt, na ruchu, na różnych planach itd. Reisz, autor jednego z pierwszych książkowych opracowań dedykowanych montażowi filmowemu pt: "The technique of film editing" pisze w nim o montażu: dramaturgicznym, konstruktywnym, intelektualnym, tonalnym, "przenikaniu dźwiękiem", zgodnościach kierunkowych, sekwencjach montażowych, filmie montażowym itd, i te reguły czy formy obowiązują każdą epokę/technologię montażu.
Może taki przykład.
Półka, którą mam w pokoju jest podwieszona na hakach i zasadniczo to jest dla mnie metoda jej montażu. A fakt jak zostało to przeprowadzone (czy otwory były tam wcześniej czy też zostały wywiercone wiertarką z udarem lub bez, wielkość średnicy otworu, kołki rozporowe czy drewniane, nabijane/wstrzeliwane, haki wkręcane ręcznie/śrubokrętem/wkrętarką) to jest raczej kwestia drugorzędna dla celu montażu, którym jest osiągnięcie pewnego skutku/efektu.
Tak więc jak dla mnie, na początek powinnaś określić dokładnie cel pracy, potem może poczytać trochę literatury o praktyce i teorii montażu oraz ewentualnie doprecyzować pojęcia poczynając od tytułu.

Z jakiego miasta jesteś, bo chyba nie obejdzie się bez odwiedzin sensownej biblioteki.
Acha, w pracy nie pisz "składu montażu":)

wtorek, 27 września 2011, 17:20
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]