Teraz jest czwartek, 13 grudnia 2018, 15:28

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Widoczny przeplot a typy telewizorów. 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Widoczny przeplot a typy telewizorów.
Nie wiem czy w odpowiednim dziale piszę powyższy temat.Jeśli nie proszę o wyrozumiałość i przeniesienie do odpowiedniego działu.
Chodzi mi o jedno pytanie.
Czy na którymś z podanych telewizorów będzie widoczny pozostawiony przeplot w stworzonym kamerką miniDV filmie.
a) zwykły TV kineskopowy (50Hz ?)
b) TV LCD lub LED HD/Full HD ( lecz nie 100Hz!)
c) TV LCD lub LED HD/Full HD ( 100Hz i wyższe 200,600 Hz )
Wiem,że przeplot jest widoczny ( może być widoczny) na monitorze komputerowym LCD ponieważ jego odświeżanie to 75 Hz. Nie znalazłem konkretnych odpowiedzi na taki temat.Podobno powyżej 100 Hz przeplot nie jest widoczny na TV.Czy nie ważne w jakiej technologii jest TV? LCD/LED ?
Jak to wygląda jeśli chodzi (zwłaszcza) o telewizory i ich technologie wykonania?

niedziela, 22 kwietnia 2012, 16:17
Moderator
Moderator

Post Re: Widoczny przeplot a typy telewizorów.
widoczny przeplot nie zależy od tych herzów co napisałeś a od przetwarzania sygnału zanim się na ekran go poda. przy niewłaściwym deinterlace będzie widoczny nawet przy 500Hz.

poniedziałek, 23 kwietnia 2012, 07:26
Bywalec
Bywalec

To może inaczej.
Chyba źle postawiłem pytania.
Po edycji filmu w Ulead VideoStudio 10 (i zgraniu na mpeg-2) zauważyłem przeplot na monitorze komputera.Takie poziome kreski przy szybkich przejściach.Nie usuwałem go. Nagrałem film na płytę i odtworzyłem na zwykłym TV kineskopowym.
Okazało się że przeplot zniknął.Wszystko jest O.K.Obraz w miarę wyraźny.
Teraz pytanie.
Jak zachowa się taki film na TV LCD lub LED HD (lub full HD) z odświeżaniem 100Hz i więcej? Jak na TV LCD lub LED bez 100Hz.? Chodzi o TV "płaskie". Czy ma to jakieś znaczenie?Czy efekt wyświetlania będzie taki sam jak na TV kineskopowym?

poniedziałek, 23 kwietnia 2012, 17:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No widzisz chłopie... nadal źle!!!

Nie rozumiesz pojęcia może i dla tego źle zadajesz pytania.
Zrozum, że 100% programów telewizyjnych naziemnych, kablowych i satelitarnych zarówno SD, jak i HD nadawane jest z przeplotem.
I jakoś podczas oglądania telewizji to nie "wyłazi" (dokąd ktoś nie da ciała przy montażu).

Telewizory kineskopowe naturalnie pracują z 50i, czyli przeplotem i sygnał 576 i50 im służy. Odbiorniki nowszej generacji potrafią poradzić sobie z przeplotem (lepiej lub gorzej, zależnie od klasy odbiornika) tylko pod warunkiem, że sygnał/plik ma odpowiednie atrybuty - ma przeplot i ów przeplot jest prawidłowo w tym pliku/sygnale oznaczony.
Problemy zaczynają się, jak jest zamieszanie. Np. sygnał PAL ma Upper Field First, albo HD ma Lower Field First. Jeśli tak będzie, a sygnał będzie oznaczony domyślnie (czyli na odwrót) lub dekoder domyślnie je zdekoduje, na obrazie będą widoczne zęby na pionowych liniach.

Interlacingu nie należy traktować jak wady, lecz jak cechy. Dzięki niemu mamy płynniejszy ruch (w końcu daje 50 półobrazów). Jednak trzeba postępować z nim umiejętnie.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

poniedziałek, 23 kwietnia 2012, 18:16
Bywalec
Bywalec

Ale na przykład nie rozumiem dla czego materiał dvd odpalony na komputerze jest ok a ten sam na odtwarzaczu DVD i tym samym monitorze już się "zazębia".

poniedziałek, 11 marca 2013, 14:13
Moderator
Moderator

Marek Ka napisał(a):
Ale na przykład nie rozumiem dla czego materiał dvd odpalony na komputerze jest ok a ten sam na odtwarzaczu DVD i tym samym monitorze już się "zazębia".

No to jeszcze raz:
Przeplot to cecha, nie wada jak mawia @MKmagic. Odbiornik telewizyjny (każdy), umie sobie z nią radzić. Monitor nie, dlatego oglądając obraz z przeplotem na monitorze włączamy w programowym odtwarzaczu DVD, lub w sterowniku karty graficznej funkcję deinterlace i wtedy przeplotu nie widać nawet na ekranie monitora. Funkcja ta jest z resztą często domyślnie włączona. Nigdy nie oglądałem obrazu ze stacjonarnego odtwarzacza DVD na ekranie monitora, ale z tego co zaobserwowałeś wynika jasno, że wypuszcza on obraz z przeplotem, z którym monitor sobie nie radzi, (bo nie musi, nie taka jego rola).

poniedziałek, 11 marca 2013, 14:45
Stały bywalec
Stały bywalec

MKmagic napisał(a):
No widzisz chłopie... nadal źle!!!

Nie rozumiesz pojęcia może i dla tego źle zadajesz pytania.
Zrozum, że 100% programów telewizyjnych naziemnych, kablowych i satelitarnych zarówno SD, jak i HD nadawane jest z przeplotem.
I jakoś podczas oglądania telewizji to nie "wyłazi" (dokąd ktoś nie da ciała przy montażu).

Telewizory kineskopowe naturalnie pracują z 50i, czyli przeplotem i sygnał 576 i50 im służy. Odbiorniki nowszej generacji potrafią poradzić sobie z przeplotem (lepiej lub gorzej, zależnie od klasy odbiornika) tylko pod warunkiem, że sygnał/plik ma odpowiednie atrybuty - ma przeplot i ów przeplot jest prawidłowo w tym pliku/sygnale oznaczony.
Problemy zaczynają się, jak jest zamieszanie. Np. sygnał PAL ma Upper Field First, albo HD ma Lower Field First. Jeśli tak będzie, a sygnał będzie oznaczony domyślnie (czyli na odwrót) lub dekoder domyślnie je zdekoduje, na obrazie będą widoczne zęby na pionowych liniach.

Interlacingu nie należy traktować jak wady, lecz jak cechy. Dzięki niemu mamy płynniejszy ruch (w końcu daje 50 półobrazów). Jednak trzeba postępować z nim umiejętnie.

To chyba ja przez kilka lat robiłem nieprawidłowe płyty dvd-video, ponieważ, majac material źródłowy z kamery HD (nx5) z Upper Field First kodowałem do mpeg2 zachowujac te same "fieldy" czyli upper... :(
...a czytając to forum to zrozumiałem że powienem zrobić eksport do Lower Field First, tylko czy zamiana kolejności tych "fieldów" nie pogorszy obrazu, np. kosztem ostrości?
pozdrawiam.

p.s.
na szczęście eksport do Blu-raya robiłem prawidłowo (upper-upper) :)

poniedziałek, 11 marca 2013, 21:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

pictureprofile napisał(a):
...a czytając to forum to zrozumiałem że powienem zrobić eksport do Lower Field First,(...))

To źle zrozumiałeś. Kolejność półpól DVD = kolejność półpól w materiale źródłowym.

poniedziałek, 11 marca 2013, 21:40
Stały bywalec
Stały bywalec

Pinto napisał(a):
...a czytając to forum to zrozumiałem że powienem zrobić eksport do Lower Field First,(...))

To źle zrozumiałeś. Kolejność półpól DVD = kolejność półpól w materiale źródłowym.

uff, to spadł mi kamień z serca :) dzięki

poniedziałek, 11 marca 2013, 21:44
Moderator
Moderator

Pinto napisał(a):

też nie do końca. zależy od konwersji HD->SD, bo można równie dobrze zrobić konwersję do TFF jak i LFF. także regułą to nie jest i zależy, co "autor softu miał na myśli".

wtorek, 12 marca 2013, 09:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A ile razy miałeś taką sytuację, że musiałeś zmieniać kolejność półpól?

wtorek, 12 marca 2013, 13:05
Moderator
Moderator

jeśli o mnie chodzi to bardzo często mam z tym do czynienia.

wtorek, 12 marca 2013, 13:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przeciętnemu użytkownikowi, który posiada jedną kamerkę i chce sobie zrobić płytkę DVD, nie ma potrzeby mieszać w głowie. Reguła jest prosta i sprawdza się w 99,9% przypadków. :)

wtorek, 12 marca 2013, 14:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jesze dwa lata iproblem z przeplotem zniknie :)

wtorek, 12 marca 2013, 14:27
Stały bywalec
Stały bywalec

jeszcze dwa lata i problem z...dvd zniknie :P

sobota, 25 maja 2013, 23:44
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]