Teraz jest poniedziałek, 17 grudnia 2018, 14:55

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Pierwsze filmy + obróbka + kilka problemów zupełnego amatora 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Pierwsze filmy + obróbka + kilka problemów zupełnego amatora
Witajcie, to mój pierwszy post na forum.

Niedawno kupiłem kamerę Samsung H200. I jestem kompletnym laikiem. Informacji konkretnych jak coś zrobić żeby coś otrzymać konketnego jest bardzo mało. Stąd prośba o pomoc. Kamera AVCHD, generuje pliki mp4 1080i 50 fps. Jakość video bardzo mi się podoba. Mam jednak kilka problemów z montażem. Po pierwszy każdy program do montażu Premiere CS5, Sony Vegas 11 odczytuje je jako 25fps. Od razu tracę 50 fps. Po drugie montaż w Premiere surowych plików z kamery jest bardzo bardzo utrudniony -prawie niemożliwy - bo obraz na podglądzie znika i się zacina (znacznie lepiej pod tym względem radzi sobie Vegas z tego co zobaczyłem ale z kolei muszę się go uczyć od nowa). Wiem że te pliki AVCHD są cieżko zakodowane i lepiej by je było dla wygodniejszego montażu najpierw skonwertować. Pytanie jak to zrobić? Najlepiej z tego co wyczytałem to do formatu bezstratnego np Huffyuv (niestety jak to zrobić nie wiem. Virtua Dub nie odczytuje mi plików z kamery a w Format Factory nie wiem gdzie znaleźć ten kodek - może go źle instaluje(?).

Czyli tak chce żeby w miarę najmniej się zacinało, żebym mógł edytować w Premiere oraz żeby pozostało 50 fps. 50 fps przydawało by mi się do zwolnień.

Liczę na konkretne odpowiedzi/podpowiedzi krok po kroku.

Mój komuter to Core2Duo 3Ghz, Radeon HD4850, 4 GB RAM

Ostatnio edytowano wtorek, 19 czerwca 2012, 15:53 przez Traxas, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 19 czerwca 2012, 12:09
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: Pierwsze filmy + obróbka + kilka problemów zupełnego amatora
Według mnie przede wszystkim zasłałby komp, do Cs to minimum 4GB ramu!!!

wtorek, 19 czerwca 2012, 12:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"1080i 50 fps"... Premiere pokazuje Ci dobrze.
Masz kamerę jaką masz, sprzęt również, brak wiedzy, a oprogramowanie wybrałeś z najwyższej półki.
To jest wątek dla Ciebie i oprogramowanie, które sprawi Ci najmniej problemów.

wtorek, 19 czerwca 2012, 12:55
Nowy
Nowy

Właśnie chodzi o to że oba te programy odczytują te pliki jako 25 fps. Czyli tracę 25 fps na starcie. Czemu tak jest? A Vegas nawet nieźle idzie edycja - nieporównywalnie lepiej niż w Premiere. I wolę się tego już uczyć...

Dziękuje za link.

wtorek, 19 czerwca 2012, 15:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Niczego nie tracisz. Obraz wyświetlany na telewizorach różni się od tego z komputerów. Literka "i" oznacza przeplot, czyli 2 "półobrazy" wyświetlane w 1 klatce filmu (1 fps). Na telewizorach wyświetlane są jedna po drugiej i nie rejestruje tego "nasze" oko, a na komputerach taki obraz ulega deformacjom(różnym) tak by były wyświetlane jednocześnie w 1 klatce (1fps). Z tąd też nie używamy tu pojęcia FPS, tylko dla nas bardziej trafnym klatka, które jak już wiesz mogą być różnie wyświetlane.

I nie ma powodu byś sobie zawracał tym głowę, jeśli masz program, który sam za Ciebie ustawi "jak w pierwszym klipie". Taką opcję będą posiadać skromniejsze w możliwościach samej edycji tańsze programy i te polecał bym Ci używać(przynajmniej puki nie zgłębisz podstawowej wiedzy o parametrach technicznych filmów). Premiere i Vegas nie wybaczą Ci popełnionych błędów.

wtorek, 19 czerwca 2012, 16:08
Nowy
Nowy

Przesiadłem się na Vegasa. Hula i buczy. I mój komputer idealnie go ciagnie o dziwo. Podgląd działa prawie idealnie. Właściwie jest komfortowy montaż. Nie wiem czemu tak powolny był u mnie Premiere(?). Mam za to jeden problem z Vegasem, natury bardziej prozaicznej. O tym w następnym topiku.
Dziękuję Wam za szybkie odpowiedzi!

sobota, 23 czerwca 2012, 02:54
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]