Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 13:28

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 ustawienia projektu i renderowania 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post ustawienia projektu i renderowania
Witam,
Dopiero zaczynam zabawę z Sony Vegas (mam trialową wersję hd platinum 11) i tak jak np. wstawianie filmów, muzyki, klejenie, efekty przejścia, przycinanie itp. nie stanowią dla mnie większego problemu (oglądam dużo tutków, które bardzo mi pomagają) tak od strony technicznej, parametrów, formatów, rozdzielczości zupełnie nie umiem tego ogarnąć.
Proszę zatem o pomoc: jakie ustawienia powinien mieć projekt i renderowanie, jeśli chcę uzyskać film w formacie avi PAL DV (plik nieskompresowany), który mógłby być wyświetlany w dużym formacie z rzutnika (np. 4x3m - nie wiem czy to ma znaczenie). Filmiki, które będą użyte do projektu są nagrywane na kamerze JVC Everio GZ-HM445REK, mają format MTS, można je nagrywać w różnych jakościach (hd, wysoka , standardowa, standardowa w formacie (16:9).
Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam
kahorka

środa, 18 lipca 2012, 12:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: ustawienia projektu i renderowania
skoro PAL DV, to może użyć... PAL DV???
najlepiej Widescreen

tak mi się zdaje!

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

czwartek, 19 lipca 2012, 10:47
Nowy
Nowy

Rozumiem: przy renderowaniu mam wybrać avi PAL DV widescreen, ok. A co z ustawieniami początkowymi nowego projektu: tu też mam od razu zaznaczyć DV PAL? Bo filmy z których korzystam mają 1920x1080, a dv pal 720x576. Czy może zwyczajnie użyć opcji "match media settings" a dopiero przy renderowaniu avi PAL DV??

I jeszcze jedno pytanie co do ustawień projektu i renderowania: muszę mocno przyspieszyć film, co w vegasie hd platinum jest dość uciążliwe, bo przyspiesza max 4 krotnie, więc robię to "na piechotę": przyspieszam film, renderuję, , ponownie go edytuję, przyspieszam, renderują itd. Czy tutaj też podczas renderowania powinnam ustawić format pliku, który będzie poddawany ponownej edycji na avi PAL DV (format końcowego filmu ma być taki, tyle, że nie wiem, czy jak zapisuję w ten sposób filmy do ponownej edycji nie tracę na jakości).
Pozdrawiam
kahorka

czwartek, 19 lipca 2012, 14:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeśli chcesz zrobić materiał prosto i bez kombinacji, ustaw sobie docelowy format.
Ujęcia efektowe (znaczne przyśpieszenia itp.) zrobiłbym najpierw w formacie wejściowym. Przyśpieszył je tyle razy, ile trzeba i dopiero ostatni przebieg wypuścił w PAL DV.

Projekt w PAL DV jest o tyle istotny, o ile chcesz dodać do tego grafikę generowaną w programie - napisy itp.

Metod na osiągnięcie celu jest wiele. Można od A do Z zrobić projekt w HD i potem gotowy plik wynikowy skonwertować do PAL. Można, tylko to zabiera dodatkowy czas i miejsce na dysku. Na wiele sposobów można to zrobić, tylko zawsze trzeba to robić z głową. Masz pytania? Pisz bezpośrednio (preferuję maila/tel.).

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

piątek, 20 lipca 2012, 11:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A ja ci polece troche ruszyc glowa i skoczyc do:
http://strefakursow.pl/kursy/wideo.html
Dla takich podstawowych pytan, którymi bedziesz meczyl tu jeszcze pewnie dlugo, polecam zakup kursu, ktory da ci sporo wiedzy i bez wahania pozniej bedziesz znal kierunek postepowania. Jesli jednak szkoda ci 100zl za podstawy wiedzy, to wejdz w zakladke help i tam znajdziesz odpowiedz w instrukcji obslugi. Jesli jednak nie znasz angielskiego, to mozesz sobie zalaczyc kurs interaktywny, zrobiony specjalnie przez vegasa dla laikow. On krok po kroku poprowadzi cie od poczatku az do konca a ty przy tym nauczysz sie troche slow majac w reku slownik angielsko- polski.
Jednak nie wiem czy bedzie ci sie chcialo skoro nie potrafiles znalezc na tym forum odpowiedzi na twoje pytania, ktore byly udzielone juz dawno dawno temu a to co jest na tubie jest na tyle klarowne, ze prosciej sie juz nie da Nikos.

piątek, 20 lipca 2012, 14:10
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]