Teraz jest sobota, 15 grudnia 2018, 18:36

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Monitor do montażu video 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Monitor do montażu video
Witam-potrzebuję zakupić monitor do montażu video, zastanawiam się nad Dell 23" LED U2312HM lub Eizo FS2333, co polecacie w tych cenach?.
pozdrawiam dzięki..

sobota, 10 listopada 2012, 16:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Monitor do montażu video
z dell`a będziesz zadowolony a szczególnie gdy kupisz z matrycą ips

ja używam U2410 IPS RGB
ma dużo zalet, ale napiszę tylko wady które mi przeszkadzają:
- musisz mieć dobre oświetlenie w pomieszczeniu ponieważ są bardzo jaskrawe
- troche długo się włącza 4-5 sek

reszta to same plusy.

sobota, 10 listopada 2012, 17:47
Stały bywalec
Stały bywalec

Przez monitor do montażu rozumiesz monitor do trzymania timeline'u czy monitor odglądowy?

sobota, 10 listopada 2012, 18:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Odpuść Della, nie mialem co prawda z tym konkretnym modelem do czynienia ale z jego mniejszym bratem i coz, mnie nie zachwycil, swieci to to tak, ze oczy chce wypalic, odwzorowanie kolorow srednie, podswietlenie niezbyt rownomierne (moim zdaniem kiepskie) Pisze to patrzac na monitor Eizo, stary juz bo 5 letni (wlasnie sie konczy 5-letnia gwarancja) ale temu Dellowi daleko do mojego Eizo. Ja w najblizszym czasie planuje zmiane na cos wiekszego, zobaczymy jak fundusze pozwola, ale wole kupic uzywanego Eizo czy Necka niz takiego nowego Della, co z tego, ze na matrycy IPS jak poza kontami te monitory niczym nie zachwycaja. Do podgladu video jeszcze ujdzie, ale do obrobki zdjec moim zdaniem sie nie nadaje.

sobota, 10 listopada 2012, 20:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nowe EIZO (już od dłuższego czasu) mają IPS i są w bardzo rozsądnych (jak na EIZO) cenach!!!

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

sobota, 10 listopada 2012, 23:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tak Ten Eizo jest na IPS z podswietlaniem LED i to mnie troche zastanawia, bo model o ktorym ja mysle (choc bardziej pod katem foto) lepszy w testach od ww, jest na matrycy SPVA (w tej chwili taka mam) z podswietleniem CCFL, a kosztuje sporo wiecej http://allegro.pl/eizo-flexscan-s2243w- ... 37695.html
IPS, jednak wcale taki rewelacyjny nie jest, proponuje poczytac - http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152

niedziela, 11 listopada 2012, 00:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam :D

Panowie, rozumiem ze profesjonalny monitor do montazu to najlepiej CRT (tzw. banka)
i to najlepiej w HD. Tak, tak, sa takie monitory np. SONY ale kosztuja majatek. Wiec
raczej odposcmy sobie odrazu ten pulap cenowy.

Rozumiem ze interesuje was cos przystepnego a spelniajace swoje wymagania w stopniu
bardzo dobrym. Postaram sie wam podsunac pewne rady, otoz:

Dobry monitor do podgladu montazu mozna kupic juz za mniej niz 1000zl. Najlepiej kupic
telewizor z funkcja monitora a nie odwrotnie. Taki telewizor bedzie mniaj wiecej funkcji
technicznych telewizora niz monitora a to jest nam wlasnie potrzebne.

Minimum LED (oplazmie tu nie mowimy, no chyba ze znajdzie sie taka np. 20" w co watpie)

Kontrast jak najwiekszy, jasnosc to drugorzedna sprawa, zwrocic uwage na rowne oswietlenie
matrycy na czarnym tle ekranu. Sprawdzic czy monitor ma funkcjie pelnego piksela, czy mozna
wlaczyc w nim funkcjie "BLUE" lub zalozyc filtr koloru niebieski, funkcja ustawienia podstawy czerni matrycy,
FULLHD, no sprawdzic czy ma zlacza HDMI, composite, component moze i SDI
ale w tej cenie raczej nie uswiadczymy. Aha. Czern. No...w LCD czy LED takowej nie uswiadczymy.
Plazma da wiecej ale j/w. Zreszta, jak ktos wie co to vektroskop i jak go sie je, da rade z
lekko wyprana czernia. To tyle.

Zaczne od BLUE. Dzieki niemu skalibrujemy poprawnie monitor do pracy.
Kontrast i jasnosc, wazne aaspekty. Od nich zalerzy jaka bedzie gradacjia "szarosci" co znaczy,
jakie spektrum kolorow zostanie oddane na ekranie. Im wiekszy gammut tym lepiej i dokladniej
bedziemy mogli dokonywac korekcji kolorow np.
Pelny piksel do sprawdzania obrazu 1 do 1, lub przelaczalnie "overscan".
Rozmieszczenie LED pod matryca i ich rownomierne swiecenie po co? Aby nie bylo przeklaman
jasnosci w poszczegolnych miejscach matrycy.
Reszta czyli zlacza to wiadomo. HDMI i SDI to najlepsze wybory. Dzieki ich mnogosci,
bedziemy mogli dopasowac sygnal z karty I/O do naszego ekranu.

To wszystko najlepiej sprawdzic w sklepie.
(wziac laptopa, przygotowac odpowiednie plansze szarosci, brodcast barow i potestowac)

Czy o czyms zapomnialem, chyba nie. Reszta jest kompletnie nie istotna. To czy ekran swieci
jasno czy jasniej, i tak po kalibracji zjezdzamy z ustawien. KONTRAST przede wszystkim priorytet.

Ja mam monitor LG 20" FUllHD LED za okolo 800zl. Nie jest to moze profesjonalny broadcast
JVC ale po kalibracji jego parametry podniosly sie o ponad 200%. Produkowalem i produkuje
na nim materialy dla TVN, TV4 gdzie jest cheking wizyjny oraz ONETu czy Pleyady.
Robie tez na nim korekcje kolorow. Daje rade i na razie nie mam po co zmieniac ekranu na
lepszy (narazie).

Nie ma co spinac sie na produkty z "gornej polki" skoro wiekszosc uzytkownikow forum to osoby
robiace sztuki okolicznosciowe lub co najwyzej produkty dla firm na potrzeby wewnetrze czy
do netu. Nikt nie zauwazy niewielkich roznic. Z tego wszystkiego nasuwa sie wniosek.

Trzeba troche poznac technologie i fizyke w tym temacie (ja tez kiedys bylem laikiem) i mierzyc
sily na zamiary. A jak bedzie kasa, to sie zmienin na lepszy.

Pozdrawiam serdecznie.
Krzysiek
p.s. a ci co dzialaja w temacie bardziej profesjonalnie rozumieja o czym pisze :wink:

czwartek, 15 listopada 2012, 23:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

to moze jeszcze wytlumacz , ze za 800 zl masz nie telewizor/monitor LED tylko podswietlenie led, to znaczna roznica, tak samo jak sa rozne rodzaje tego podswietlenia i w tym przedziale cenowym to jest jedna wielka kupa

"Dobry monitor do podgladu montazu mozna kupic juz za mniej niz 1000zl"
- chyba mowisz o podgladzie dla klienta , zeby ladnie wygladalo, bo jesli chcesz miec monitor do wylapania artefaktow, niuansow kompresji czy gradientow/kolorow to wybacz ale bzdury opowiadasz a polka takich monitorow czy telewizorow 3K a nawet blizej 4K.

To ze oddajesz materialy do tych stacji nie swiadczy o niczym bo ja tez oddaje/oddawalem i generalnie na emisje idzie moze 20% tej jakosci co mam u siebie na timeline po wszystkich korektorach i limiterach.

"Trzeba troche poznac technologie i fizyke w tym temacie (ja tez kiedys bylem laikiem) i mierzyc sily na zamiary. A jak bedzie kasa, to sie zmienin na lepszy." - tu moge tylko jedno powiedziec "JA PIERDOLE!"

piątek, 16 listopada 2012, 00:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jednak sie z kolega nie zgodze, ponizej tysiaca nie kupisz przyzwoitego monitora (juz na pewno monitora/tv). Mam obok siebie Samsunga wlasnie tv/monitor 21" kosztowal nawet ponad 1000zl, i nic dobrego na jego temat powiedziec nie moge, a juz na pewno, ze ma rownomierne podswietlenie, podobnie jak Dell na IPsie za 800zl i reszta marketowej tandety, oczywiscie pewnie trafi sie jakis wybitny egzemplarz, ktory po kalibracji bedzie poprawnie swiecil. Nie bardzo rozumiem dlaczego minimum LED? przyzwoity 22" Eizo (link podalem post wyzej) fakt, ze kosztuje ponad 2 tys, ma podswietlenie CCFL, tani LED w niczym nie bedzie lepszy od lampy (tylko cienszy). Tak jak pisalem mam 5-letniego Eizo wlasnie z podswietleniem CCFL, jako, ze czasem jakis tam komputerek zloze znajomym, rozne monitorki sie przewijaja, no niestety zadne Samsungi, LG czy Delle (500-1000zl) IPSowo/LEDowe mojemu Eizo nawet do piet nie dorastaja. Monitora nie kupuje sie na rok, moim zdaniem lepiej wydac troche wiecej kasy i kupic cos przyzwoitego, nawet uzywanego (czyli NEC lub Eizo).

piątek, 16 listopada 2012, 00:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam
Najpierw do DEGENERADO. Slabo czytasz kolego. Wybierasz z kontekstu co ci wygodne
a potem rumor podnosisz. Po co sie az tak bulwersowac - wyluzuj.

Aha, no i na forum obowiazuje chyba jakas kultura osobista co? Czy my jestesmy na jakims
targu zeby rzucac wulgaryzmami. Po co ten chamski ton ;-) Konkrety kolego a nie tylko
slabe wnioski bo co do tego ze kompresja, szumy artefakty i co tam jeszcze. Tego nie widac nawet
na profesjonalnym jesli dobrze nie skalibrowany wiec o czym tu mowa.

Ja nie pisze do PROFESJONALISTOW tylko raczej do tych co chca w miare dobrze i rozsadnie
tanio. Jesli urazam twoje ZAWODOWE odczucia to napisz na PRIVa. No, ale jesli chcemy
edukowac a sadzisz ze nie mam racji, to chociaz piszmy bez emocji i walczmy na argumenty.

Po drugie, juz to pisalem wczesniej. To byly moje porady (chociaz z tego co czytam
jednak nie powinienem dawac rad bo niektorzy strasznie sie pusza) czym po taniosci
sie zadowolic. Pomiedzy monitorem za 1000zl i za 20tys jest kolosalna roznica. Wiem. pracowalem. Reszta ponizej.

Nie chce wdawac sie w dyskusje (poprzednik) ale przestawiasz tory o kilka dzialek do przodu. Masz racje w swojej opini ale ja targetuje w monitor o zdecydowanie nizszej cenie.
Ja opisalem glownie czym trzeba sie kierowac bo nie tylko pojemnoscia portfela.

Uwazam ze wiele osob popada w tzw. onanizm technologiczny i zaopatruje sie w super
sprzet tylko po co, skoro 90% z nich slabo wyznaje sie na technologii. Wazne dla nich ze
ja mam lepszy tylko tak na prawde nie sa wstanie doccenic co maja i jak tego uzywac.

Dobry monitor referencyjny to dla 99% ludzi niedoscigniony temat. Uwazam ze jesli nawet
tu czy tam troche matryca swieci slabo to nie jest to az tak istotne w kontekscie calosci.
Monitor wystarczy ze spelnia pewne warunki, reszta to doswiadczenie.

A tak na marginesie. Zaden LCD czy LED i jego odmiany w nie spelnia w znacznej wiekszosci
parametrow referencyjnych w porownaniu do CRT. Poprostu ta technologia z zalozenia
nie powinna byc wykozystywana do referencji. Plazmy zdecydowanie lepiej mieszcza sie
w potrzebych tolerancjach a jesli juz, to musimy poczekac na OLEDy. Dopiero one
dorownaja CRT.

Pozdrawiam
p.s. i jeszcze jedno. Jak twoj monitor w technologi CCFL radzi sobie z CZERNIA. Na pewno
slabo. Bo jak moze cos byc czarne skoro z zalozenia SWIECI. Nowsze LEDy zdecydowanie
sa lepsze jesli uzywaja oswietlenia na pelnej siatce. Dzieki strefom swiecenia, mozna usyskac
lepsza czern bo wygaszane sa te obszary ktore nie musza bic swiatlem. No ale ta technika jest
drosza od techniki Edge. Choc te roznice nie sa az tak w cale duze ;-)

piątek, 16 listopada 2012, 03:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pomine juz kwestie onanizmu sprzetowego, z tym CRT tez do konca sie nie zgodze, nie wiem czy miales kiedys okazje popracowac na Eizo Coloredge (ja mialem) A jak moj monitor CCFL radzi sobie z czernia? dobrze, nie jest idealny bo to jednak nie najwyzsza polka, ale na pewno lepiej niz tanie ledy. Generalnie nie za bardzo wiem o co chodzi, z jednej strony polecacsz tanie monitory, z drugiej piszesz o podswietleniu full LED itd.

piątek, 16 listopada 2012, 13:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"Aha, no i na forum obowiazuje chyba jakas kultura osobista co? Czy my jestesmy na jakims
targu zeby rzucac wulgaryzmami. Po co ten chamski ton Konkrety kolego a nie tylko
slabe wnioski bo co do tego ze kompresja, szumy artefakty i co tam jeszcze. Tego nie widac nawet
na profesjonalnym jesli dobrze nie skalibrowany wiec o czym tu mowa."

no to rozmawiamy ze slepym o kolorach ... wlasnie z tego biora sie wulgaryzmy spowodowane wypisywanymi bzdurami i doradzaniem do korekty monitoro-telewizorow za 800zl, nie uwazam sie za profesjonaliste ale slepy nie jestem, natomiast jak ty nie widzisz artefaktow od kompresji, gradientow po "kolorowaniu" czy szumow to o czym z toba rozmawiac ?

piątek, 16 listopada 2012, 19:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przepraszam ze wogole zabralem temat. Nastepnym razem zastanowie
sie czy wogole zabierac swoj glos. A co do przedmowcow to napisze.
Tak, macie racje, moja opinia jest bzdurna, bez sensu. Jak nie masz 3-4 tysiecy
na monitor to wogole nie startuj bo po co ci wogole monitor.

Widzicie tylko czubek swojego nosa. Nie zabieram juz glosu.

piątek, 16 listopada 2012, 20:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Helow iSlate, masz może pomysł na porządna kalibrację Dell U2410 IPS?

Ja używam gotowych profili dostępnych w necie
http://www.tftcentral.co.uk/articles/icc_profiles.htm

ale to chyba nie zbyt dobry pomysł, choć przyznam ze znacznie poprawił odbiór kolorystyczny w porównaniu do ustawień fabrycznych.

http://www.tokksa.pl
http://www.tokksa.pl/wild.php
http://www.facebook.com/pages/Tokksa/14 ... 140?v=wall

http://vimeo.com/tokksa
http://vimeo.com/tokksawild/videos

piątek, 16 listopada 2012, 22:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam

TOKKSA, jesli juz to na PRIVa. Tu publicznie nie za bardzo jest sens sie wypowiadac. :wink:
Daj znac na email.

Pozdrawiam

piątek, 16 listopada 2012, 22:25
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona