Teraz jest piątek, 18 stycznia 2019, 13:56

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Montaz z DVD a nie z materialu zrodlowego 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Montaz z DVD a nie z materialu zrodlowego
Witam,

Chce zmontowac film ponownie ale posiadam tylko nagranie DVD. Jakie oprogramowanie do tego sie nadaje? Warto podjac sie tej proby np. przy uzyciu Adobe Premiere? Jezel tak, to czy jakosc bedzie zachowana?
Dodam, ze nie posiadam materialow zrodlowych, ktore byly nagrywane w HD.

Moj problem polega na tym ze, wideofilmowiec, ktoremu zlecilismy filmowanie slubu, fatalnie zmontowal film (dodal kiczowata muzyke i ujal mnostwo zenujacych momentow, ktore bym chiala wyciac). Poza tym nie zarejestrowal waznych czlonkow rodziny (cynicznie stwierdzil, ze nie wszyscy mu sie przedstawili) wiec poprosilam, zeby dal nam do wgladu oryginalne materialy, bo moze sa tam fragmenty, ktorych on nie uznal za wazne. A on na to ze nie da, bo takie ma "zasady" :-(
Moze ktos z was sie orientuje kto ma prawa autorskie do tych oryginalnych nagran? Ja, jako zleceniodawca, czy wideofilmowiec, bo je wykonal??

Ostatnie pytanie: czy mozna jakos rozdzielic sciezki dzwiekowe? Chodzi mi o to, zeby zachowadz oryginalne glosy gosci weselnych i wyciac ta fatalna muzyka, ktora wklej ten wideofilmowiec.
Dziekuje z gory za pomoc!

Uninvited

sobota, 10 listopada 2012, 18:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Montaz z DVD a nie z materialu zrodlowego
Tak to już jest że ustalić wszystkiego(na pewno nie chciała by mieć Pani identycznego scenariusza i muzyki co reszta) się nie da, a gust jest różny...
Sam w tym sezonie mam 2 reklamacje. W jednej nie odpowiadał podkład muzyczny w drugiej sposób montażu(zbyt wiele wycięte). Obu jeszcze nie zrobiłem, ale oczywiście je uznałem i czekają na odrobinę wolnych mocy przerobowych...

To tyle jeśli chodzi o obronę "kolegi po fachu" :)
Nie wiem co Pani podpisywała(treść umowy), jednak z życiowego doświadczenia doradzę spokój. Na spokojnie między ludźmi wszystko się da załatwić, a jeśli zaangażujemy emocje, jeszcze wykrzyczane...

Sam również nie udostępniam źródeł. Nie proponuję tego, ale jeśli klient bardzo chce(zdarzyło mi się dosłownie 1 raz) to osobiście nie robię problemów.

Odpowiadając co do edycji.
Tak, Premiere to edytor i można w nim edytować materiały których źródłem jest niezabezpieczone DVD. Dla wygody proponuję zgrać zawartość na dysk twardy komputera.
Istniejący podkład muzyczny zostanie na amen. Można go konsekwentnie wyciszyć wraz z dialogami i zastąpić innym(niestety już bez oryginalnych dialogów).
Oczywiście straci Pani na jakości video.

PS
Proszę jeszcze przemyśleć kwestie poprawiania przez siebie video. Sama obsługa dowolnego edytora video wymaga wiedzy i doświadczenia. Łatwo można więcej popsuć niż naprawić.

Pozdrawiam i życzę pomyślnego i bezkonfliktowego załatwienia sprawy, oraz oczywiście wszystkiego dobrego na nowej drodze życia.

niedziela, 11 listopada 2012, 06:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Material DVD nadaje sie jedynie do odtwarzacza DVD i z takiego materialu to mozna uzyskac jedynie znacznie gorszy material filmowy.
Przerobki dzwiekowe mozna zrobic ale bedzie to amatorszczyzna pelna geba.

Skad biora sie takie zjawiska?

Czesto zdarza sie tak, ze z braku funduszy ludzie wybieraja tansza usluge i licza na to, ze choc ten pan kamerzysta nie potrafi za dobrze wykonac to moze tym razem uda mu sie lepiej niz poprzednim jego klientom jak bedziemy sie do niego ladnie usmiechac.
Moim skromnym zdaniem operatorzy oferujacy film jedynie na dvd sa z gory podejrzani o brak kompetencji a klient zamawiajacy taka usluge, po obejrzeniu materialow zrealizowanych przez taka osobe, gdy wykonanie nie bylo w guscie tego klinta, wykazuje sie brakiem rozumu.
Dlaczego tak ostro podchodze do tego?
To proste.
Wypadki moga wystapic bardzo czesto podczas realizacji reportazu, bo jest to wszystko na zywo i moze sie zdarzyc, ze ktos zaslonil pewne ujecia w tloku i nie ma tego nagranego a nawet zlosliwosc rzeczy martwych moze miec wplyw na pewne wydarzenia podczas realizacji w nieznanym dotad srodowisku.
Zdarzyc sie moga rowniez przepychanki podczas odbiorow za pobraniem, gdy klient jest z daleka i nie jest pewien tego co dostanie, patrzac przez pryzmat oferowanych uslug na danym rynku. Jednak z perspektywy czasu i doswiadczenia wiem, ze wiekszosc klientow po obejrzeniu materialow pokazowych, zrealizowanych przezemnie od A do Z, dawalo mi wolna reke w kwestii montazu, co bylo swoistym zaufaniem dla mojej osoby i moich umiejetnosci. Zaden klient nie mial zastrzezen a wrecz byli mile zaskoczeni i potrafili doplacic w podziekowaniu za kompetentnie wykonana usluge.
Podkresle tez, ze nie mam umowy na dziesiec stron i nie obejmuje ona kazdego detalu ani specjalnie waznych rzeczy podczas realizacji. Klient sam po obejrzeniu materialu wyraza swoja wole i oddaje inicjatywe w moje rece.
Wiele razy juz widzialem oczy zmarszczone tuz przed pokazem, wyrazajace ogormny dystans do takiego typu prac, powodowany ofertami na rynku a zaraz po kilku sekundach moglem widziec rozluznienie na twarzach i zainteresowanie akcja ogladana.
Robiac jak dla siebie, potrafiac postawic sie w sytuacji klienta mozna naprawde zrobic kawal dobrej roboty, nie wymagajacej zadnych poprawek.

Takze prosba do klientow, ktorzy jak widac zagladaja nawet i na takie fora jak to lub inne filmowe, w poszukiwaniu rozwiazania swoich wczesniejszych zle podjetych decyzji.
Drodzy klienci, zdejmijcie rozowe okulary na czas zalatwiania takich spraw i miejcie rozwage podczas wyboru uslugi, bo zwykle tanio i dobrze, to sa dwie rozne uslugi, za ktore trzeba oddzielnie zaplacic i wtedy ma sie i tanio i dobrze.
A jezeli sie liczy na okazje, to trzeba miec swiadomosc podwyzszonego ryzyka, ktore samemu sie powoduje. Wiec pretensje po takich decyzjach mozna miec wylacznie tylko do siebie.

niedziela, 11 listopada 2012, 16:45
Nowy
Nowy

Super dziekuje za pomoc! :-)

Uninvited

niedziela, 11 listopada 2012, 23:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"Material DVD nadaje sie jedynie do odtwarzacza DVD i z takiego materialu to mozna uzyskac jedynie znacznie gorszy material filmowy."
Z materiału dvd można uzyskać zbliżony jakością lub identyczny obraz. To co napisał BP777 dotyczy raczej osób, które mają blade lub żadne pojęcie o technice wideo. W Premiere wystarczy pracować w sekwencji z presetem dvd i taki sam preset przy eksporcie (straty będą niezauważalne), a są też programy umożliwiające bezstratną edycję dvd (np wycięcie niektórych fragmentów).

"Przerobki dzwiekowe mozna zrobic ale bedzie to amatorszczyzna pelna geba."
Tej wypowiedzi nie rozumiem, ale odpowiedź na pytanie autorki wątku o rozdzielenie dodanej muzyki i głosu bohaterów filmu brzmi: nie.

dopisek:
przepraszam, chodzi o preset DV dla sekwencji (a nie o preset DVD)

poniedziałek, 12 listopada 2012, 14:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

grabos napisał(a):
"Material DVD nadaje sie jedynie do odtwarzacza DVD i z takiego materialu to mozna uzyskac jedynie znacznie gorszy material filmowy."
Z materiału dvd można uzyskać zbliżony jakością lub identyczny obraz. To co napisał BP777 dotyczy raczej osób, które mają blade lub żadne pojęcie o technice wideo. W Premiere wystarczy pracować w sekwencji z presetem dvd i taki sam preset przy eksporcie (straty będą niezauważalne), a są też programy umożliwiające bezstratną edycję dvd (np wycięcie niektórych fragmentów).

Piekny popis wiedzy, ale mimo wszystko chyba nie miales do czynienia z poprawianiem materialow zrobionych juz przez kogos.
Nie mowie tu o filmach z plyt wytloczonych a o reportazu robionego przez lokalnego gniototworce, z ramkami, motylkami i czort wie jeszcze z czym aby odwrocic uwage widza od reszty jego nieudolnego ''dziela''.

Przede wszystkim myslisz pojecia rozdzielczosci obrazu z jakoscia obrazu.

Owszem cos tam mozna wykszesac, ale jak ktos mi mowi, ze spadek jakosci bedzie niewielki po kolejnym renderze to bredzi i sam pracuje na kineskopowcu, dzieki czemu nie widzi wad obrazu.
Zaraz pewnie napiszesz, ze material full hd po konwersji do hd ma tez minimalny spadek jakosci.

Ponad to nigdy nie wiesz na jakim programie pracowal poprzednik i czy wszystko bylo robione dokladnie i zgodnie jak powinno byc i na jakich kodekach pracowal.
A moze dasz tez reke uciac za pewnosc w kazdym przypadku, ze autor nie wymusil renderu na programie do autoringu?

Dobra rada, zmien wyswietlacz obrazu, moze przejrzysz na oczy.

grabos napisał(a):
"Przerobki dzwiekowe mozna zrobic ale bedzie to amatorszczyzna pelna geba."
Tej wypowiedzi nie rozumiem, ale odpowiedź na pytanie autorki wątku o rozdzielenie dodanej muzyki i głosu bohaterów filmu brzmi: nie

Nie rozumiesz?
Znaczy sie Grabos poprostu nie masz pojecia co dzieje sie podczas filmu z dzwiekiem. Nie masz pojecia o odglosach i poglosach oraz drugim lub trzecim tle w fimie, ktore moglo byc oryginalne lub podlozone. Chociaz udalo ci sie odpowiedziec poprawnie.

wtorek, 13 listopada 2012, 01:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Panowie, sprzeczka przy kliencie... gdzie Wasz profesionalizm?

Pani jako amatorka pytała konkretnie o Premiera(wszak wiadomo że wszyscy amatorzy zaczynają od najbardziej dostępnych środków, w tym finansowo :wink: ), a ten nie posiada opcji nie wymagającej ponownego przeliczenia przy eksporcie.
Są programy, które to potrafią, no ale nie z tej półki cenowej :lol:
Obecności "motylków" nie brałem pod uwagę, mój błąd... Takiego materiału nie da się uratować niczym... Może jakiś nadzwyczaj zdolny grafik, który ręcznie dorysuje co zakrył "motylek" :D

wtorek, 13 listopada 2012, 01:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Uninviteddd1-znam 2 programy które nie przelicza 2 raz Twojego filmu.Pod warunkiem że będziesz tylko przycinać ale bez żadnych korekcji obrazu.Z muzą możesz robić co chcesz...
Power DIRECTOR i Mpeg Wizard.Oba widzą klipy vob. Power łanie ci połączy voby bez kwasów na złączeniach-oba progi po 100 $ ale i trialami też coś zrobisz

Ostatnio edytowano wtorek, 13 listopada 2012, 09:33 przez kumak, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 13 listopada 2012, 01:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"Nie mowie tu o filmach z plyt wytloczonych a o reportazu robionego przez lokalnego gniototworce, z ramkami, motylkami i czort wie jeszcze z czym"
BP777, nie o tym była mowa, gdyż Uninviteddd1 napisała w czym rzecz:
"Moj problem polega na tym ze (...) ujal mnostwo zenujacych momentow, ktore bym chiala wyciac"
więc nie zajmujemy się folklorem wideo (przynajmniej ja tak rozumiem żenujące momenty), ale wycięcięm pewnych fragmentów reportażu, które nie odpowiadają autorce posta i wyeksportowaniu nieco skróconego filmu.

"Owszem cos tam mozna wykszesac, ale jak ktos mi mowi, ze spadek jakosci bedzie niewielki po kolejnym renderze to bredzi i sam pracuje na kineskopowcu, dzieki czemu nie widzi wad obrazu."
Nie tylko mówi, ale taka jest rzeczywistość. W tym momencie większość ludzi pracuje na skompresowanym materiale (głównie h264 lub mpeg) i materiał po montażu jest ponownie przeliczany podczas eksportu (np. w Premiere czy Final Cut). Jeśli ktoś w wyniku montażu otrzymuje film (przy zachowaniu tych samych właściwości surówki i obrazu końcowego) o wyraźnie gorszej jakości zamiast niewielkiego (niezauważalnego przy odbiorze) spadku jakości, to tak jak napisałem, ma blade pojęcie o technice wideo albo używa niewłaściwych narzędzi. I nie ma większego znaczenia jaki jest materiał wejściowy, gdyż przy zachowaniu podstawowego bhp podczas montażu i konwersji otrzymuje się obraz i dźwięk tylko trochę gorszy od wejściowego.
Więc jeżeli ktoś mówi, że po edycji dvd mamy "jedynie znacznie gorszy material filmowy" to znaczy, że 90% montażystów jest ślepa (albo pracuje na kineskopach:) i daje się nabijac w butelkę producentom sprzętu oraz oprogramowania bo filozofia edycji dvd i avchd niczym się nie różni.

Pomijam już kwestię, że w tym wypadku nie jest konieczny kombajn do edycji wideo, ale jakiś program do edycji voba (mpega) plus podstawowa edycja dźwieku i może uda się to zrobić bezstratnie (bez rekompresji), np. tymi, które polecił Kumak.

"... Chociaz udalo ci sie odpowiedziec poprawnie."
farciarz ze mnie :)

wtorek, 13 listopada 2012, 03:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

grabos napisał(a):
I nie ma większego znaczenia jaki jest materiał wejściowy, gdyż przy zachowaniu podstawowego bhp podczas montażu i konwersji otrzymuje się obraz i dźwięk tylko trochę gorszy od wejściowego.

Ta wypowiedź pokrywa się z moimi doświadczeniami. VOB najlepiej zgrać do mpeg2 za pomocą darmowego programu VOB2MPG
http://vob2mpg.en.softonic.com/
później zrobić edycję - powycinać niepotrzebne fragmenty ew. w miarę możliwości zamienić podkłady i kodować z takimi samymi parametrami jak orygimał

wtorek, 13 listopada 2012, 09:39
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]