Teraz jest niedziela, 15 grudnia 2019, 07:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 filmowanie za darmo, a jakość montażu. 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post filmowanie za darmo, a jakość montażu.
Witam,
Wspólnie ze znajomymi prowadzimy portal na mazurach. Ja filmuję canonem 60d i tamron 17-50 f/2.8. Zastanawiam się nad jedną sprawą. Ja to robię non-profit i nie mogę poświęcać tyle czasu na montaż co przy zleceniu za kasę. Ale co to kogo obchodzi jak ogląda materiały przeze mnie zmontowane? Widz tego nie wie- co widzi to ocenia. Ja wiem, że zrobiłbym to lepiej gdyby mi za to płacono, spędzić przy czymś 3h , a 15h to jest duża różnica.
Pytanie brzmi: Czy ja Sobie nie strzelam w stopę? W końcu to też jest forma reklamy, a jednak są to zwyczajnie ledwo poprawne, a czasem nawet nie projekty. Wolałbym się tym nie reklamować, ale czy ja mogę nad tym zapanować? Prosiłbym o opinie czy też radę. Może jest jakiś złoty środek.

środa, 21 listopada 2012, 19:35
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Re: filmowanie za darmo, a jakość montażu.
Czy portal na siebie zarabia? Jeżeli tak to musisz negocjować kase, a nie robić komuś coś za darmo. Najczęściej najgorzej wychodzi się na interesach ze znajomymi. Jeżeli nikt z tego nic nie ma, to trudno wymagać by ktoś Ci zapłacił. Więc albo robisz to dalej z pasji albo rezygnujesz. Co do samej roboty, jeżeli będziesz ją robił byle jak, to lepiej nie firmuj swoim nazwiskiem. Bo ludzie będą Cię z tym kojarzyć. Oczywiście możesz też zrobić tak, żeby nakręcić dobrze kilka materiałów, podpisać się, pójdzie w eter a Ty zrezygnujesz. Jeżeli oglądalność duża, może Cię ktoś zapamiętać. Opcji jest wiele, trudno znaleźć jeden złoty środek. Ja bym nie skłaniał się do robienia czegoś byle jak.

środa, 21 listopada 2012, 21:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tak szanować się trzeba, obecnie mam wiele zleceń na filmowanie za free, ale robię to z czysta przyjemnością, chodzi o filmowanie przyrody :) Do tego tematu podchodzę tak jak do zleceń płatnych, właśnie po to by nie mówili ze tu zrobił fajnie a tu beznadziejnie. Uważam, że jeśli firmują coś swoim nazwiskiem lub firma, powinienem to zrobić na najwyższym poziomie. Masz świetny region MAZURY, spędzam tam bardzo dużo czasu jeśli tylko mam wolne. Pozdrawiam mazury i żurawie :)

http://www.tokksa.pl
http://www.tokksa.pl/wild.php
http://www.facebook.com/pages/Tokksa/14 ... 140?v=wall

http://vimeo.com/tokksa
http://vimeo.com/tokksawild/videos

środa, 21 listopada 2012, 21:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jak robisz coś za free i się pod tym podpisujesz to robisz to tak jak za kase , jak nie to "strzelasz sobie w stope"
Takie gadanie że jak by mi płacili to bym lepiej zrobił to w buty można włożyć , taki montaż jaki montażysta
oczywiście za wodotryski płaci się extra , ale poziom musi być

środa, 21 listopada 2012, 22:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

biorac pod uwage ze najlepszy montaz to zwykle ciecia to jaki problem ?

czwartek, 22 listopada 2012, 13:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

TOKKSA napisał(a):
Tak szanować się trzeba, obecnie mam wiele zleceń na filmowanie za free, ale robię to z czysta przyjemnością, chodzi o filmowanie przyrody :) Do tego tematu podchodzę tak jak do zleceń płatnych, właśnie po to by nie mówili ze tu zrobił fajnie a tu beznadziejnie.....

Też miałem okazję robić coś za free, ale zawsze dochodzi problem praw autorskich, jak sobie z tym poradzić bo dokładać do interesu nie ma tu sensu.

środa, 9 stycznia 2013, 11:54
Nowy
Nowy

Przekonałem się nie raz, że ludzie mają badzo dziwną mentalność. Uważają, że jeśli dostaną coś za darmo to jest to nic nie warte. A jeśli za coś zapłacą, to jest to dla nich cenne. Dlatego proponowałbym brać chociaż symboliczną złotówkę.

czwartek, 10 stycznia 2013, 23:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witaj !

Nie jest tak do końca prawda z tą złotówką, jak kogoś nie skroisz normalnie to nie będzie wiedział że zapłacił sporą kasę i wie że to nie bubel.
Takie przekonanie ludzi też jest.
Jak sporo zapłacą to wiedzą że to jest coś czego inni nie będą mieć bo ich nie stać :-)

piątek, 11 stycznia 2013, 00:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Degenerado napisał(a):
biorac pod uwage ze najlepszy montaz to zwykle ciecia to jaki problem ?

Zdecydowanie pod tym się podpisuję.
Wytłumacz, dla czego dobra robota musi trwać dłużej?

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

poniedziałek, 14 stycznia 2013, 13:48
Stały bywalec
Stały bywalec

Moim zdaniem trzeba tu rozróżnić trzy sprawy:
jeśli to jest robione dla funu, warto to zrobić nawet za free, ale zawsze najlepiej jak się da i spędzić tyle czasu ile trzeba, nie będzie wtedy problemów z PR-em czy opiniami innych. Sam osobiście, jeśli ktoś przyjdzie z ciekawym pomysłem, jestem w stanie to robić poniżej normalnych cen.
Jeśli jest to dla kogoś: powinno się brać pieniądze, i robić najlepiej jak się da lub odmówić.
Jeśli dla takiego przedsięwzięcia non profit jak np. taki portal, powinno się spędzić minimum czasu, aby było zrobione przyzwoicie, jeśli ma być gorzej, lepiej nie robić.

czwartek, 7 listopada 2013, 04:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Nie ma czegoś takiego, jak "zmontować najlepiej jak to możliwe". Można zmontować newsowo, dokumentalnie, teledyskowo, efekciarsko, surowo i wreszcie: zgodnie ze sztuką i źle.
Montaż zgodny ze sztuką, niezależnie od nastroju filmu, powinno oglądać się dobrze. Jeśli ogląda się źle, to znaczy że jest zmontowane źle, niezgodnie ze sztuką, że są popełnione błędy, których montażysta nie powinien zrobić, niezależnie od tego ile miał na to czasu. Newsowcy montują 1,5 minuty w 10-15 minut - jest prosto, ale poprawnie, więc ogląda się dobrze.

Co do pracy za darmo: osobiście robię to tylko kiedy bardzo chcę w czymś uczestniczyć, np. akcja charytatywna, społeczna. Dzięki temu traktuję to zupełnie tak, jakbym dostawał za to wynagrodzenie. Czyli jeśli trzeba przysiąść w weekend, to siedzę. Uczestnictwo, dobry uczynek, rozwój osobisty (znaczny!!), wzbogacenie portfolio (znaczne!!) - to ma być forma wynagrodzenia.

Nie wyobrażam sobie jednak robienia czegoś za darmo, z czego w efekcie nie jestem zadowolony. Jeśli jeszcze kto inny bierze za to kasę - wtedy to już frajerstwo.

czwartek, 7 listopada 2013, 14:22
Stały bywalec
Stały bywalec

CherryBomber napisał(a):
Nie ma czegoś takiego, jak "zmontować najlepiej jak to możliwe". Można zmontować newsowo, dokumentalnie, teledyskowo, efekciarsko, surowo i wreszcie: zgodnie ze sztuką i źle.
Montaż zgodny ze sztuką, niezależnie od nastroju filmu, powinno oglądać się dobrze. Jeśli ogląda się źle, to znaczy że jest zmontowane źle, niezgodnie ze sztuką, że są popełnione błędy, których montażysta nie powinien zrobić, niezależnie od tego ile miał na to czasu. Newsowcy montują 1,5 minuty w 10-15 minut - jest prosto, ale poprawnie, więc ogląda się dobrze.

Najpierw zdefiniujmy sprawę: "Zmontować najlepiej jak to możliwe" znaczy ni mniej ni więcej tylko użycie wszystkich zasobów jakie posiadamy (sił, zdolności, doświadczenia i czasu) aby zrobić pracę najlepiej jak potrafimy.

To o czym piszesz, to są zupełnie inne kategorie. Można zmontować dobrze, lub źle każdą z kategorii, które podałeś. Można wykorzystać wszystkie zasoby do zrobienia tego na ile pozwalają nasze zdolności, lub użyć niepełnych zasobów (np. mniej czasu) na każdą z podanych przez Ciebie kategorii.

Również można zmontować zgodnie ze sztuką (jak rozumiem chodzi Ci o zasady kompozycji obrazu, sekwencji ujęć itd) lepiej i gorzej, to również nie jest ta kategoria, o której pisałem.
Czy każdy obraz zmontowany zgodnie ze sztuką możemy nazwać dobrym? Czy, używając skrótu myślowego, możemy powiedzieć że został zrobiony najlepiej jak się da?

Można dopracować materiał do jednej klatki, spędzając na tym mnóstwo czasu, po czym na korekcję koloru znów spędzić godziny, a można po prostu poskładać zgodnie ze sztuką filmową w taki sposób aby było strawne, spędzając na tym 10% czasu.

I to właśnie miałem na myśli.

Pozdrawiam!

czwartek, 7 listopada 2013, 15:36
Nowy
Nowy

Jeśli dla hobby nagrywasz video, to może chciałbyś dołączyć do projektu http://omikronstudio.com . Poszukuje ludzi do współpracy. Szczególnie z okolicy Bydgoszcz, Tuchola, Chojnice żeby było łatwiej się zebrać. Tworzę również muzykę, mam trochę sprzętu i pomieszczenie akustyczne. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś zainteresowany. Szczegóły na stronie.

czwartek, 7 listopada 2013, 19:30
Moderator
Moderator

o! moje okolice. ktoś z was jest z Tucholi? w sumie powolutku szukam ludzi do współpracy więc jest jakiś punkt wyjścia.

czwartek, 7 listopada 2013, 19:48
Nowy
Nowy

Tak okolica Tucholi, zapraszam na gg albo email.

czwartek, 7 listopada 2013, 20:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona