Teraz jest sobota, 4 kwietnia 2020, 01:23

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 HD do SD 50p/50i 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: HD do SD 50p/50i
Albo facet archiwizuje na taśmach. Jak ma dobrą piwnicę to i za 50 lat pewnie wnuki będa miały zagwozgkę jak to zrzucić, a z dvdków raczej nie bedzie już co zbierać :)

Cytuj:
nagrywaj w avchd, później pliki o ile się da przekonwertuj za pomocą MainConcept AVCHD Transcoder do formatu DV AVI WS... obrazek będzie ok...

Sugerujesz konwersję przed montażem?
Ja polecam 720 50p, montaż w avchd i konwersja do dv. Daj gościowi tak jak chce dvkę oraz 1 płytkę ekstra z filmem w HD na czasy jak się trochę ogarnie. Przyjdzie pewnie taki moment, że będzie Ci wdzięczny.
Mając obraz progresywny, w przypadku dalszych kłopotów z jakością w SV, możesz wypuścic materiał nawet jako uncompressed i darmowym Vdubem przeskalować i zapisać do minidv.

ntpeeter,
Świadomość inżynierów nie polega na tym, że wymyślili system wolny od wad, ale że znaleźli sposób na upchanie maksymalnej możliwej rozdzielczości i maksymalnej możliwej płynności ruchu w dostępną szerokość pasma na transmisję danych.
System Pal co prawda lepiej sobie poradził z kwestią nieprawidłowego wyświetlania kolorów od NTSC (choć jest technologią 10 lat późniejszą więc uczono się na błędach poprzedników), ale problemy związane ze skanowaniem/wyświetlaniem linii obrazu zbliżonych wielkością do rzeczywistych linii skanowania są znane od zarania telewizji i w tej kwestii niewiele się nie zmienilo po dziś dzień (poza tym, że nikt ze znanych mi osób – poza mną – nie ma już bańki:). Skutkiem naprzemiennego wyświetlania linii nieparzystej i parzystej może być w najgorszym przypadku (gdy wzajeme przesunięcie wynosi pół grubości linii) wyświetlenie segmentów pionowej, czarno-białej linii (czarny, biały, czarny itd. o wymiarze odpowiadającym grubości poziomej linii skanu) jako szarej co odpowiada 50% utraty rozdzielczości pionowej (średnia utrata w pionie zostałą wyliczona na ok. 30%). Przeplot powoduje zmiany jasności podczas ruchu w pionie czy zanikanie części ostrych krawędzi obiektów i cienkich linii w spoczynku (przyczyny zjawiska flicker). Czyli jakość wyświetlania obrazu z przeplotem bardzo zależy od geometrii i dynamiki ruchu w ujęciu. Weźmy teraz przypadek dowolnej kamer semi-pro (chodzi o mały ciężar) i nakręćmy z ręki reporterski obraz (zazwyczaj wiążący się z koniecznością użycia dużej głębi ostrości) - architekturę, zawody sportowe na hali, stadionie czy korcie, umeblowane wnętrze czy kogoś w koszulce w drobne paski. Praktycznie każda linia w kadrze będzie przesunięta między półobrazami o jakąś wartość nie tylko w pionie czy poziomie, ale też ulegnie pewnemu obrotowi. W takich przypadkach grzebień wyłazi w sposób widoczny ponieważ linie z kolejnych półobrazów przecinają się nonstop na całej szerokości. Ale nawet gdy kamera jest statyczna, ale filmuje na dużej głębi, to można mieć dobry wzrok :), albo duży telewizor (efekt powięszenia) , albo za blisko fotel i grzebień w końcu wylezie.
Dopóki nie przesiadłem się z miniDV i oglądania po konwersji dvd 50i na avchd 720 50p (konwersja jak wyżej: dvd 50i) najskuteczniejszą metodą na seans bez grzebienia było oglądanie z najdalszego kąta w pokoju. A po przesiadce jak ręką odjął...
Kolejna rzecz to zakończona już praktycznie wymiana tiwików kineskopowych na tiwiki matrycowe gdzie przeplot jest przecież usuwany. Następna kwestia to postprodukcja gdzie także lepiej mieć obraz bez przeplotu (np. zwalnianie, stopklatka, powiększanie).
Więc jeśli ktoś naprawdę nie musi, po co męczyć siebie i widza technologią z lat 50-tych?

poniedziałek, 17 czerwca 2013, 02:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czy ja się bardzo mylę twierdząc, że 90% chałtur weselnych "schodzi" na DVD, czyli w SDi? I cała regionalna TVP gania z DVCAMami i "grzeje" aviki? I w skali europy to 3/4 telewizji tak ma i będzie miało - bo kryzys się pogłębia?

Bo mnie się wydaje, że kolega ma problem jak ustawić swoją kamerę i jak potem przeskalować poprawnie w dół. Czyli dość banalny problem, który większość gości na tym forum przerabiała lata temu. I nie ma co do tego dorabiać ideologii, zwłaszcza takiej, że to technologia dla dziwaków i obleśnych starców.

Bywa, że obrabiam formaty kinowe i różne tam "k" - i jakoś nie brzydzę się robić z tego trailerków w avikach.

poniedziałek, 17 czerwca 2013, 04:44
Moderator
Moderator

Cytuj:
(poza tym, że nikt ze znanych mi osób – poza mną – nie ma już bańki:)
poznaj mnie, nie będziesz jedyny. ;)

poniedziałek, 17 czerwca 2013, 07:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
grabos napisał(a):
Sugerujesz konwersję przed montażem?

"klient" chce materiał w DV a "ja" pracuje w AVCHD... i jak to pogodzić by wg własnego uznania nie dostarczyć "klientowi" kiepskiego materiału...takie było pytanie...

grabos napisał(a):
...
Dopóki nie przesiadłem się z miniDV i oglądania po konwersji dvd 50i na avchd 720 50p (konwersja jak wyżej: dvd 50i) najskuteczniejszą metodą na seans bez grzebienia było oglądanie z najdalszego kąta w pokoju. A po przesiadce jak ręką odjął...

nie wiem jak konwertowałeś i czym... ale po umiejętnej konwersji z 576 50i na 720 50p grzebyka nie uświadczysz - jak do konwersji użyjesz pół-obrazów a nie pełnych klatek... oczywiście płynność kosztem rozdzielczości... kwestia gustu i przyzwyczajeń...

grabos napisał(a):
Kolejna rzecz to zakończona już praktycznie wymiana tiwików kineskopowych na tiwiki matrycowe gdzie przeplot jest przecież usuwany. Następna kwestia to postprodukcja gdzie także lepiej mieć obraz bez przeplotu (np. zwalnianie, stopklatka, powiększanie).
Więc jeśli ktoś naprawdę nie musi, po co męczyć siebie i widza technologią z lat 50-tych?

zgadza się... ja z tym nie polemizuje tylko staram się odpowiedzieć na zadane pytanie...

a'propos też mam jeszcze kineskop na podglądzie (produkcja DVD)

poniedziałek, 17 czerwca 2013, 11:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
nie wiem jak konwertowałeś i czym... ale po umiejętnej konwersji z 576 50i na 720 50p grzebyka nie uświadczysz

pisalem o przypadkach konwersji minivd->dvd i downscalingu 720 50p->dvd w kontekście widoczności grzebienia, materiał z przeplotem zawsze stwarza możliwość wystąpienia grzebienia i zblizonych do niego charakterem efektów specjalnych ("skęcanie się" linii położonych horyzontalnie jak np. linii wysokiego napięcia, rusztowań, listewek miejsc łaczenia armatury itp) jeśli jest ostry obrazek i ruch w kadrze
nie twierdzę, że zawsze takie rzeczy występują (defacto niezyt często), ale nie lubię jak coś mieli w kadrze nawet przez chwilę więc unikam nagrywania z przeplotem kiedy jest to możliwe

Cytuj:
I nie ma co do tego dorabiać ideologii, zwłaszcza takiej, że to technologia dla dziwaków i obleśnych starców.

Nie miałem na myśli konwersji, technologii czy wieku, ale fakt, że jeśli ktoś nie musi (np. jeśli produkuje do netu, co jest coraz częstsze) i ma dobrą alternatywę (np. 50p 720/1080) to szkoda oczu i czasu. Obraz pełnoklatkowy jest bardziej elestyczny w montażu, stwarza mniej problemów przy konwersjach i lepiej wygląda.

wtorek, 18 czerwca 2013, 03:02
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2