Teraz jest poniedziałek, 10 grudnia 2018, 19:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Zmiana parametrów lub export projektu w Ediusie 6.0 i 6.5 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Zmiana parametrów lub export projektu w Ediusie 6.0 i 6.5
Może ktoś wie jak zmienić parametry projektu lub wyeksportować projekt i potem wczytać go z nowymi ustawieniami.

Zrobiłem projekt z 1080/50p z mieszanym materiałem:
- DV Avi zgrane z VHS'a 576/50i - (75% udziału)
- 1080/25p z gotowego pliku Mov ze zmontowanego wcześniej materiału (20% udziału)
- 1080/50p z kamery AVCHD - (5%)

Myślałem, że tak będzie OK i w razie czego zmienię parametry. Robię export czy do 25p czy 50p i najgorzej wypada materiał 1080/25p.
Rwie obraz jak diabli - generują się brakujące międzyklatki.
Nie mogę zmienić parametrów projektu na jakiś inny np 50i lub 25p, żeby mieć porównanie.
Pracy włożyłem naprawdę dużo - są też zagnieżdzone sekwencje.
Nie mogę też wyeksportować projektu, bo przy imporcie wyskakuje błąd niezgodności parametrów projektu.
Prześledziłem informacje na forach i nie znalazłem odpowiedzi.
Może da się chociaż wyeksportować i załadować listę cieć materiału - choćby do każdej sekwencji osobno.
Sprawdzałem na Edku 6.0 i 6.5

Może jednak komuś się to udało.Pomóżcie proszę.

Dodam, że mogę zmienić rozdzielczość, a klatkarzu lub przeplotu już nie.

czwartek, 22 sierpnia 2013, 14:40
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Re: Zmiana parametrów lub export projektu w Ediusie 6.0 i 6.5
Myślę,że przed zaimportowaniem do ediusa należy zrobić profil
jakby miałby być tylko 1080/50p.Reszta się dopasuje.

czwartek, 22 sierpnia 2013, 17:28
Stały bywalec
Stały bywalec

benko napisał(a):
Myślę,że przed zaimportowaniem do ediusa należy zrobić profil
jakby miałby być tylko 1080/50p.Reszta się dopasuje.

Nie bardzo rozumiem. Przed zaimportowaniem czego?
Jest taki preset 1080/50p i z niego skorzystałem. Wg mnie nie dopasował się właśnie materiał 1080/25p, bo co druga klatka to mydło (zlepek dwóch sąsiadujących klatek)
Nieaktywne są w "project settings" opcje zmiany klatek /sek. a chciałbym je zmienić. Mogę tylko zmieniać rozdzielczość.

czwartek, 22 sierpnia 2013, 21:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No niestety źle zacząłeś. Optymalnym formatem było by tu 50i i to w SD 720x576 bo jak by nie patrzeć większość materiału jest tak nagrana. Wszystkie formaty byś pod to podciągnął. "Powiedzmy" największy problem będzie przy 25p. Materiał ten po opakowaniu w 50i nadal zachowa specyfikę obrazu 25p. Można oczywiście spróbować wszystko zrobić w 25p ale znowu dojdzie konieczność usunięcia przeplotu z 50i tak by otrzymać 25p a to pogorszy jakość. Z 50p problemu nie będzie. W sumie ten ostatni sposób moim zdaniem jest najgorszy bo znowu w finale obraz progresywny musisz opakować w przeplot jeżeli będziesz chciał wypalić materiał na płytę. Jak ma iść do netu to spoko. To takie szukanie kompromisu. Teraz nie mogę sprawdzić czy idzie to zmienić w Ediusie. Niedługo sprawdzę i dam odpowiedź.

piątek, 23 sierpnia 2013, 00:40
Stały bywalec
Stały bywalec

Wyjściowy materiał jest do neta, do prezentacji z komputera na projektorze oraz będzie puszczany z komputera z ściance bezszwowej (9szt LCD 46") dlatego zrobiłem projekt w progresywie i dużej rozdzielczości.
Wiem, że jakość z VHS'a będzie tragiczna, ale to materiał archiwalny i tu jest to dopuszczalne. Chciałbym, aby nowoczesny materiał 1080/25p i 1080/50p wyglądał bardzo dobrze, ale na razie jest nie do przyjęcia.
Jakbym chociaż mógł te fragmenty z 1080/25p wyexportować w takiej minimalnej stracie to bym wszytko załadował do nowego projektu 1080/25p.
Myślę że nie jest to ważne, ale jeśli - to materiał 1080/25p jest gotowym zmontowanym filmem z lustrzanki Canona w FCP (MOV całkiem dobrej jakości). Pociąłem ten materiał i chciałbym na tej jakości niewiele stracić.

piątek, 23 sierpnia 2013, 06:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Spróbuj zrobić tak:
1. Ten gotowy projekt pozostaw bez zmian. Wszystkie nagrania zachowaj na linii montażowej bez zmian. Zapisz projekt i zamknij Ediusa.
2. Jak ma to iść do netu oraz projektor i ma to być w HD to otwórz nowy projekt w HD 1920x1080 w 25p.
3. Teraz w ediusie gdy masz czysty projekt wejdź File>ImportSequence i w oknie Import Projekt wskaż ten swój gotowy. Powinna ci się teraz pokazać druga sekwencja i jesteśmy prawie w domu :D
4. Osobiście teraz ręcznie bym dopasował wszystkie klipy by były progresywne w 25p*. Oczywiście prócz Canona. Zrobisz to klikając we właściwości ( Properties )
5. Teraz kwestia eksportu. Jest parę sposobów:
A - Wyeksportować to do Canopusa HQ w 25p ( bo da radę ) a później skompresować to pod YT jakimś innym programem :)
B - Wyeksportować to od razu pod H264 owijając progresyw w przeplot by edek się nie burzył. Jak nie widać opcji eksportu to zaznacz ptaszka przy Enable conversion i ustaw parametry.
C - Od razu zrobić eksport pod 25p korzystając z QuickTime. We właściwościach ustawiam odpowiednią ilość klatek do projektu bo domyślnie chyba jest 24p, zmieniam kompresje i dźwięk na Audio mpeg4

Co do pkt 4
Można to pominąć jeżeli od razu będziesz eksportował to pod QuicTime choć osobiście jednak wykonał bym tą czynność. Będziesz miał więcej opcji do wyboru przy eksporcie.

Cały ten opis to takie moje gdybania bo niestety nie mam takiego materiału jak ty i nie mogę sprawdzić czy to się sprawdzi. Mam jednak nadzieję, że ci się to uda.
Pozdrawiam.

piątek, 23 sierpnia 2013, 11:51
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]