Teraz jest środa, 12 grudnia 2018, 09:41

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Film po kompresji H.264 ma nieprawidłowe proporcje na TV 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Film po kompresji H.264 ma nieprawidłowe proporcje na TV
Witam! Czy mogę prosić o małe wsparcie jak zmodyfikować parametry eksportu zmontowanego filmu, aby obraz prawidłowo wyświetlał się na telewizorze? Poniżej podsumowuję kilka faktów dot. obróbki filmu i problemu:

1. Film oryginalnie nagrany kamerą cyfrową 16:9 na kasetkach miniDV
2. Zgrany do AVI za pomocą Scenalyzer Live 4.0 (Type2 DV-avi). Oflagowanie podczas zgrywania jako 16:9. Zgrane klipy mają parametry:

Format : AVI
ID : 0
Format : DV
Format_Commercial_IfAny : DVCPRO
Codec ID : dvsd
Codec ID/Hint : Sony
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 24.4 Mbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Interlaced
Compression mode : Lossy
Bits/(Pixel*Frame) : 2.357
Stream size : 18.8 MiB (94%)

3. Prosty montaż w Adobe Premiere
4. Eksport do pliku w formacie H.264 [z zaznaczeniem, że "aspect" = "D1/DV PAL Widescreen 16:9 (1.4587)"] który to plik przyjmuje ostatecznie takie parametry:

Format : MPEG-4
Format profile : Base Media / Version 2
Codec ID : mp42
Overall bit rate : 5 185 Kbps
Encoded date : UTC 2013-12-25 12:27:26
Tagged date : UTC 2013-12-25 12:27:27
©TIM : 01:10:18:00
©TSC : 25
©TSZ : 1

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : High(malpa)L3.1
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 3 frames
Codec ID : avc1
Codec ID/Info : Advanced Video Coding
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 4 995 Kbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.482
Stream size : 27.4 MiB (96%)
Encoded date : UTC 2013-12-25 12:27:26
Tagged date : UTC 2013-12-25 12:27:26
Color primaries : BT.470-6 System B, BT.470-6 System G, BT.601-6 625, BT.1358 625, BT.1700 625 PAL, BT.1700 625 SECAM
Transfer characteristics : BT.470-6 System B, BT.470-6 System G
Matrix coefficients : BT.470-6 System B, BT.470-6 System G, BT.601-6 625, BT.1358 625, BT.1700 625 PAL, BT.1700 625 SECAM, IEC 61966-2-4 601

5. Wyeksportowany film wyświetla się poprawnie na komputerze (Win7 - WMP) - obraz z automatu ustawia się jako 16:9. Jednak gdy podłączam pena bezpośrednio do telewizora LCD (LG 42LD565) to obraz jest zwężony - po bokach pojawiają się czarne pasy. Nie mogę dociec gdzie jest problem. Są jednak filmy w formacie H.264, które wyświetlają się na tym samym TV poprawnie (np. filmy FullHD bezpośrednio z aparatu cyfrowego)

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie i Świątecznie!
Marek

czwartek, 26 grudnia 2013, 15:16
Moderator
Moderator

Post Re: Film po kompresji H.264 ma nieprawidłowe proporcje na TV
Spróbuj co da zmiana piksel aspect ratio na 1.422.

czwartek, 26 grudnia 2013, 15:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W telewizorach LG jest z menu regulacja proporcji obrazu.
Menu=>Proporcje Ekranu=> 16:9
Czyżby to nie działało dla źródła USB?!

Jeśli faktycznie, to ponieważ eksport jest do MP4/h264/AVC
ustaw w eksporcie piksel kwadratowy Aspect=square pixel
i rozmiar obrazu 1024x576

czwartek, 26 grudnia 2013, 17:57
Bywalec
Bywalec

@kotin - dzięki za szybką reakcję!

@Posiwiały - JESTEŚ WIELKI!!! Pomysł ze zmianą wielkości pikseli na 1024x576 i aspect squere okazał się strzałem w dziesiątkę!!! W trybie USB w moim TV jest możliwość zmiany proporcji, ale ograniczona i generalnie przy tym filmie nie działało.

Mam jeszcze pytanie - czy konwersja natywnego 720x576 na 1024x576 wiąże się z faktycznym dołożeniem nowych pikseli na zasadzie resamplingu - czyli ze wzrostem wielkości pliku?

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie i świątecznie!!!

Marek

czwartek, 26 grudnia 2013, 18:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dzięki za miłe słowa, ale to nie mój pomysł, to taka zależność matematyczna.
Liczba pikseli oczywiście rośnie, natomiast jak wzrośnie wielkość pliku?
Przy kodowaniu międzyklatkowym przyrost informacji nie jest wprost proporcjonalny
do przyrostu pikseli. Zależy bardziej od dynamiki ruchu w obrazie,
a także od szczegółowych parametrów zadanych kodekowi.
Wzrośnie na pewno - ale o ile - nie wiem.

czwartek, 26 grudnia 2013, 19:56
Bywalec
Bywalec

Okazało się, że wielkość testowanego pliku pozostała prawie bez zmian.

Tak jeszcze tytułem wyjaśnienia i prosząc o ewentualne komentarze - bawiłem się swego czasu w amatorskie filmowanie dzieciaków kamerką miniDV. Nie zgrywałem tylko trzymałem na tasiemkach. Teraz przy okazji przerwy świątecznej postanowiłem zgrać 70 kaset i ogólnie uporządkować (ale bez edycji klipów bo na to przyjdzie czas może za parę lat...). Zgrałem scenalyzerem do AVI 720x576.

Zastanawiałem się czym to skompresować. Jako, że jestem laikiem, więc wybrałem format, o którym przeczytałem, że jest obecnie najpopularniejszy - AVC H.264. Chciałbym to oglądać na kompie, czasem bezpośrednio na TV przez USB. Z niektórymi filmami może kiedyś się pobawię w jakąś prostą edycję typu przycięcie czy przenikanie przejść.
Ostatecznie wybrałem takie parametry: Profil HIGH, Level 5.1. VBR 2-pass. Target 5 Mbps (max 10 Mbps). Frame rate 50fps. Bez przeplotu. PAL. Wielkość obrazu 1024x576 i Aspect = squere (1.0). CABAC / 3 Ref frames.

Po kompresji planuję usunąć wszystkie pliki źródłowe avi zgrane z kamerki (bo zajmują mi kilka dysków). Chciałbym się jednak wcześniej jeszcze upewnić, że to w miarę dobry wybór. Chodzi mi o to, żeby te klipy dało się oglądać np za kilka(naście) lat, żeby dało się je w razie potrzeby trochę zmniejszyć by zamieścić na www, albo zrobić prostą edycję lub nagrać na bluray (gdyby kiedyś okazało się to potrzebne, chociaż na razie potrzeby nie widzę). Filmy po zgraniu z kamerki są w jakości akceptowalnej jak na standardy sprzed 10-15 lat. Nie oczekuję więc cudów jak przy obecnych FullHD. Wydaje mi się, że obraz po kompresji jest lepszy od zgranych avików (bo nie widać przeplotu) więc nie widzę sensu by blokować dyski. Czy mogę prosić o komentarze?

Jeszcze raz dziękuję!
Marek

czwartek, 26 grudnia 2013, 22:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

admire napisał(a):
Ostatecznie wybrałem takie parametry: Profil HIGH, Level 5.1. VBR 2-pass. Target 5 Mbps (max 10 Mbps). Frame rate 50fps. Bez przeplotu. PAL. Wielkość obrazu 1024x576 i Aspect = squere (1.0). CABAC / 3 Ref frames.

Moim skromnym zdaniem parametry są dobrane dobrze.

Mam taką uwagę, że jednak żywotność dysków twardych jest znacznie,
znacznie krótsza niż taśm. Warto zarchiwizować całość na dwóch, trzech
niezależnych nośnikach.

Sam mam sporą taśmotekę, której na razie nie ruszam. Ma stałe warunki
mikroklimatyczne, przewijam tam i nazad raz na rok, dwa. Fakt,
że w perspektywie dekady, dwóch - może być już problem ze sprawnością
sprzętu do odtwarzania. Jakiś współczesny nośnik ma niewątpliwą przewagę.

czwartek, 26 grudnia 2013, 23:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

moim zdaniem parametry sa zle dobrane :)

czwartek, 26 grudnia 2013, 23:37
Bywalec
Bywalec

Posiwiały napisał(a):
Moim skromnym zdaniem parametry są dobrane dobrze.

Mam taką uwagę, że jednak żywotność dysków twardych jest znacznie,
znacznie krótsza niż taśm. Warto zarchiwizować całość na dwóch, trzech
niezależnych nośnikach.

Jeszcze raz bardzo dziękuję! Dokładnie tak staram się robić - wszystko co ważne trzymam na 2-3 twardzielach. Tasiemek nie planuję eliminować, ale do tej pory większość z nich nigdy nie była odtwarzana (taką miałem filozofię, by do filmów wrócić po jakimś czasie). Jednak przyjemniej się ogląda gdy łatwy dostęp, brak kabli, kamery, przewijania, szukania itp.+ właśnie obawa co z tasiemkami za kilka(naście) lat... stąd dojrzałem do zgrania.

ps. to jeszcze mam takie ostatnie pytanie na marginesie (jeśli mozna). Czy są jakieś komputerowe playery do filmów, w których można ustawić kilka klipów do odtwarzania w kolejności - ale tak, aby ten program robił efekt przenikania pomiędzy plikami (przyjemniej by się oglądało a na edycję i dorabianie efektów nie mam na razie za wiele czasu)?

czwartek, 26 grudnia 2013, 23:46
Bywalec
Bywalec

Degenerado napisał(a):
moim zdaniem parametry sa zle dobrane :)

O!? A może Kolega myśl swoją rozwinąć? Z góry dziękuję za konstruktywną polemikę :)

czwartek, 26 grudnia 2013, 23:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

no jeśli masz filmy zgrane kamerka dv to jakby rozdzielczość , pixel ratio, field i ilość fpsow jest ustalona, moim zdaniem powinieneś zrzucać z parametrami odpowiadającymi dv i dac spory staly bitrate żeby latwo było to montować i żeby przy dalszej obróbce było z czego tracic na jakości i kompresować mocniej

czwartek, 26 grudnia 2013, 23:58
Bywalec
Bywalec

Degenerado napisał(a):
no jeśli masz filmy zgrane kamerka dv to jakby rozdzielczość , pixel ratio, field i ilość fpsow jest ustalona, moim zdaniem powinieneś zrzucać z parametrami odpowiadającymi dv i dac spory staly bitrate żeby latwo było to montować i żeby przy dalszej obróbce było z czego tracic na jakości i kompresować mocniej

Filmy mam nagrane na miniDV i zrzucone na HDD prostym programikiem Scenalyzer 4.0. do AVI. Wydawało mi się (aczkolwiek mogę się mylić), że ta czynność polegająca na zrzuceniu materiału z taśmy do AVI na kompie ma charakter praktycznie bezstratny bo AVIki zajmują sporo miejsca (ok 1h>10GB). A zatem moje pytanie nr.1 - czy powyższe założenie jest prawidłowe?

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że im wyższy bitrate i mniej przetworzenia tym lepiej dla edycji i późniejszej kompresji. Niemniej jednak ja szukam zdrowego kompromisu pomiędzy jakością a zajmowanym przez pliki miejscem. Zakładam, że jeśli nie widzę różnicy pomiędzy AVI z kamery a MP4 po kompresji (przy 6-8 krotnej redukcji miejsca) to dla mnie efekt jest zadowalający. Ba, MP4 ma tę przewagę, że nie widać pasków od przeplotu, które były widoczne w AVI. Wydaje mi się, że nawet w przypadku edycji już skompresowanych plików (przycięcie, przenikanie) nie powinienem widzieć drastycznej różnicy, a że materiały to wspominki rodzinne a nie zlecenie klienta więc zdroworozsądkowo wydaje mi się, że wybór jest chyba optymalny - aczkolwiek znów, mogę się mylić - stąd chętnie wysłucham opinii... za które niniejszym bardzo dziękuję!

Marek

piątek, 27 grudnia 2013, 00:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

napisz czy interesuje Cie dopasowanie do telewizora czy zachowanie oryginalnych parametrow i mniej więcej jaki stopien kompresji chcesz osiagnac

piątek, 27 grudnia 2013, 01:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przy resajzie i konwersji przyzwoitego materiału miniDV 25i nawet do 25p, bitrate 5 Mbps to zdecydowaie za mało. Zrobiłem szybki teścik i radze poniżej 10mbps nie schodzić (jeśli tryb vbr to 10-15).
Ale mówiąc szczerze, jakbym sam miał archiwizować to nie bawiłbym się w żadne skalowanie i konwersję fps 25i -> 50p czy 25i -> 25p. 70 godzin mDV to jeden dysk terabajtowy czyli ok. 200 zł razy dwa.
A jak już musi być h264 to po zrzucie dv, odpalić Media Encodera, ustawić identyczne parametry jak ma pal DV, bitrate min. vbr 7-10 mbps.
Na kaprysy aktualnie posiadanego telewizora nie ma co się oglądać.

piątek, 27 grudnia 2013, 03:58
Bywalec
Bywalec

Degenerado napisał(a):
napisz czy interesuje Cie dopasowanie do telewizora czy zachowanie oryginalnych parametrow i mniej więcej jaki stopien kompresji chcesz osiagnac

Szukam uniwersalnego formatu pliku, który:
1. da się przyjaźnie oglądać na monitorze komputera
2. da się przyjaźnie oglądać na TV (USB) - na moim i w miarę możliwości na innych
3. nie będzie odbiegać istotnie od ściągnietego AVI (tzn ja nie będę widział wyraźnej utraty jakości)
4. Będzie istotnie mniejszy od zgranych AVI (przynajmniej ok 5x)
5. Będzie zapisany w popularnym formacie, który z dużym prawdopodobieństwem będzie funkcjonował przez przynajmniej najbliższe 10 lat
6. Da się poddać PROSTEJ edycji (tylko przycięcie, przenikanie klipów) i eksporcie do tego samego formatu. BYŁOBY SUPER, GDYBY PRZY EKSPORCIE (PO EDYCJI) FRAGMENTY KLIPÓW, KTÓRE NIE SĄ EDYTOWANE (NIE WCHODZĄ W ZAKRES PRZENIKANIA) BYŁY ZAPISYWANE BEZ STRAT (TAK CHYBA MOŻNA BYŁO KIEDYŚ ROBIĆ Z MPEG II).
7. ewentualnie - da się zmniejszyć przy akceptowalnej dla mnie utracie jakości (wiem, że to subiektywne) - jeśli podejmę decyzję o zamieszczeniu w sieci

Wiem, że moje oczekiwania są podobne do oczekiwań wszystkoklejącego kleju :D

piątek, 27 grudnia 2013, 10:59
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona