Teraz jest niedziela, 15 grudnia 2019, 17:20

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 AVCHD / H264 / MTS / MP4... 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post AVCHD / H264 / MTS / MP4...
Witam, szukałem na tym forum informacji jaka jest zależność pomiędzy pojęciami, które często obijają się o oczy i uszy - takimi jak: AVC / AVCHD / H264 / MTS / MP4 / MPEG 4 itp.

Znalazłem wątek http://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?f=32&t=33103&hilit=mts+mp4&start=15 ale trudno mi ocenić kto ma rację w tej polemice. Poza tym czy rzeczywiście jest coś takiego jak "format płyty AVCHD" jak twierdził @Amor_priv (nie chodziło o format pliku)?

Może ktoś się pokusi o krótkie podsumowanie dla amatorów, takich jak ja?
Dziękuję i pozdrawiam!
Marek

piątek, 27 grudnia 2013, 17:53
Moderator
Moderator

Post Re: AVCHD / H264 / MTS / MP4...
admire napisał(a):
Witam, szukałem na tym forum informacji jaka jest zależność pomiędzy pojęciami, które często obijają się o oczy i uszy - takimi jak: AVC / AVCHD / H264 / MTS / MP4 / MPEG 4 itp.

AVC - poczytaj sobie - LINK.
AVCHD mniej więcej to samo LINK, tym właśnie, lub w HDV, zapisujemy płytkę Bluray.
AVI, MKV, MP4, QT (Quick Time) - kontenery w które opakowany może być na przykład kodek H264.
Mpeg 2, H264, Xvid, Divx - przykładowe kodeki.

admire napisał(a):
Znalazłem wątek http://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?f=32&t=33103&hilit=mts+mp4&start=15 ale trudno mi ocenić kto ma rację w tej polemice. Poza tym czy rzeczywiście jest coś takiego jak "format płyty AVCHD" jak twierdził @Amor_priv (nie chodziło o format pliku)?

Rację (spóźnioną trochę) mają autorzy programów do montażu, którzy wreszcie nauczyli czytać swoje programy te kontenery i kodeki, oraz nauczyli je korzystać ze wspomagania GPU.
Tak standardem jest płyta Bluray zapisana w AVCHD i jest też dopuszczona zapisana w HDV (kodek mpeg 2 HD).

admire napisał(a):
Może ktoś się pokusi o krótkie podsumowanie dla amatorów, takich jak ja?
Dziękuję i pozdrawiam!
Marek

Google nie boli. :wink:

piątek, 27 grudnia 2013, 18:13
Bywalec
Bywalec

kotin napisał(a):
Google nie boli. :wink:

Różnie to bywa. Niestety ludzie piszący na forach mają czasem luźny stosunek (delikatnie rzecz ujmując) do dbałości o prawidłowość używanych przez siebie terminów i pojęć - wprowadzając takich jak ja nierzadko o ból głowy. Wsłuchując się w wymianę zdań na wygooglanych forach taki człowiek jak ja szybko może zacząć zwątpić w prawdziwość tego, co właśnie zaczynało się układać w głowie... :)

W każdym razie rzecz jasna że pogooglałem i wikipediowe podstawowe pojęcia przyswoiłem (a przynajmniej spróbowałem) a jednak wątpliwości pozostały, stąd pojawiła się moja prośba.

Marek

sobota, 28 grudnia 2013, 02:13
Moderator
Moderator

Nie bierz tego do siebie.
W ramach przeprosin żarcik. Do Reprezentacji Polski trafił murzyn. Na pierwszym zgrupowaniu zdziwił się słysząc mądrości typu: "Trzeba podać, trzeba trafić..." Trenerze mam dwa fakultety, doktorat z polskiego, nie musi pan używać tak prostego języka.
"...a wiem, wiem, ja do nich mówię" wskazał trener resztę reprezentantów. :mrgreen:
Nie tylko Ty czytasz forum. :)
PS Poprawiłem cytowanie.
PS 2 Faktycznie zamieszanie może być potężne. Na przykład:
"Kupuję kodek QT" -" Przecież on jest za darmo". Krótkie dwa zdania zdania, dwa podstawowe błędy.
- To nie kodek a kontener, jak AVI.
- Za darmo. Owszem dekoder. Możemy sobie filmy pooglądać. Żeby nasz program do NLE, umiał eksportować do QT, dostajemy w jego cenie enkoder QT. (Potem zaskoczenie, OT się aktualizuje za darmo, ale tylko do postaci dekodera, nasz program traci umiejętność eksportu do Quick Time).

sobota, 28 grudnia 2013, 12:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Chyba Polski ?

sobota, 28 grudnia 2013, 12:40
Moderator
Moderator

Poprawiłem, może oni poprawią grę. :wink:

sobota, 28 grudnia 2013, 12:50
Bywalec
Bywalec

:D

to jeszcze poproszę o słowo wyjaśnienia czy mts to też kontener jak MP4 czy po prostu rozszerzenie pliku?

ps. a jakies dobre źródło podstawowej wiedzy (www albo książka) o kodowaniu i kompresji dla takich ciekawskich jak ja? Podane prosto i łopatologicznie :) Zerknąłem szybko na http://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?f=8&t=26098 ale nic mi się nie rzuciło konkretnego

sobota, 28 grudnia 2013, 16:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

.mts to rozszerzenie pliku. Skrót od mpeg transport stream.
Skrócony opis rodziny mts/m2t/m2ts:
http://www.differencebetween.net/object/gadgets-object/difference-between-mts-and-m2ts/

Pytasz o niezwykle rozległą wiedzę, sam znam jakieś jej fragmenty tylko.
Na początek może poczytaj:
http://www.fallenempiredigital.com/blog/2013/02/08/a-guide-to-common-video-formats-containers-compression-and-codecs/

http://www.masternewmedia.org/the-video-encoding-guide-codecs-formats-containers-and-settings-explained/

A dalej to już macki ośmiornicy się rozchodzą po całym G❄❄gle.

sobota, 28 grudnia 2013, 19:21
Bywalec
Bywalec

Dziękuję!

Coś czuję, że jak nie poczytam to mi spokoju nie da niestety...

ps. Ja jestem chyba bardziej fotograf niż filmowiec i kiedyś sobie postanowiłem zrozumieć o co chodzi z zarządzaniem kolorami w fotografii, z tymi wszystkim gamutami, profilami, RGB itp. Posiedziałem kilka nocy, aż pojąłem... :)

sobota, 28 grudnia 2013, 23:11
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]