Teraz jest środa, 12 grudnia 2018, 01:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Slow motion, klatki, czas naświetlania - Pomocy 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Slow motion, klatki, czas naświetlania - Pomocy
Jestem tu nowy więc witam :)
Za jakiś czas planuję zrealizować krótki materiał który będzie nagrany w całości w 50 klatkach, a to z tego powodu, że w późniejszym montażu chcę w kilku momentach zastosować slow motion.
Jest pewna kwestia która nie daje mi spokoju.
Normalnie nagrywam w konfiguracji 25 kl/s i czasem naświetlania 1/50s. Obraz jest w tedy naturalny i "filmowy".
Jak jednak postąpić gdy będę nagrywał w 50 klatkach? zastosować czas 1/100s, wiem, jednak chcę aby cały film po wyeksportowaniu miał 25 kl/s. Przy niespowolnionym ujęciu czas 1/100s może spowodować efekt stroboskopu, natomiast slow motion z czasem 1/50s będzie się mijało z celem, gdyż obraz będzie za bardzo rozmyty.
Dodam, że oprogramowanie jakiego używam do montażu to iMovie 10.0.9.
Jak więc rozwiązać tą kwestię aby na koniec wszystkiego mieć ładny materiał w 25 klatkach i bez stroboskopu?
Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

niedziela, 27 września 2015, 11:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Slow motion, klatki, czas naświetlania - Pomocy
Primo
25 k/s - czas 1/50
50 k/s - czas 1/100
Takie są zasady i nie ma co tu kombinować. W obu przypadkach każda klatka jest w ten sam sposób "naświetlania". Jak przerobisz 50p (z czasem 1/100) na 25p to zachowasz charakter obrazu jak byś od razu nagrywał w 25 k/s z czasem 1/50. Oczywiście naturalnym sposobem możesz dwukrotnie zwolnić czas przerabiając materiał do 25p.
Stosując inny czas np. 1/50 przy 50 k/s a następnie przerabiając go do 25p uzyskasz podobny efekt jak z czasem 1/25 przy 25 k/s. Zaznaczam podobny choć nie taki sam :P

niedziela, 27 września 2015, 12:18
Bywalec
Bywalec

Więc załóżmy że mamy jedno ciągłe ujęcie, np. rajd samochodowy czyli coś dynamicznego, nagrane w 50 kl/s i z czasem 1/100s.
To ujęcie chciałbym w kilku miejscach podzielić i dane fragmenty spowolnić, a pozostałe pozostawić nienaruszone.
Zależy mi na tym, aby w przejściach pomiędzy spowolnionymi ujęciami a nie spowolnionymi nie było odczucia, że coś nie gra.
Ujęcia spowolnione będą wyglądać naturalnie, ale pozostałe, nawet jeśli uda mi się usunąć co drugą klatę, wciąż będą nagrane na czasie 1/100s, co może spowodować efekt stroboskopu którego bym nie chciał, bo czasu naświetlenia pojedynczej klatki nie da się już zmienić.

niedziela, 27 września 2015, 12:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mstmst napisał(a):
Primo
25 k/s - czas 1/50
50 k/s - czas 1/100
Takie są zasady i nie ma co tu kombinować.

No z tym bym polemizował... to nie jest zasada... klatkarz a czas migawki to dwie różne sprawy!!!
Przy zwolnieniu 50p 1/100 do 25p dalej będzie czas migawki 1/100 - czas migawki się nie zmieni!

Wracając do tematu - filmując 25p i 50p by w miarę ujednolicić look to ustawiasz jednakowy czas migawki 1/50 lub dowolnie inny ale w obu kamerach jednakowy...
QB

niedziela, 27 września 2015, 14:26
Bywalec
Bywalec

Materiał będę nagrywał jedną kamerą.
Czy jeśli pójdę na kompromis i ustawię czas np. 1/70s lub 1/80s to obraz będzie w miarę płynny a ujęcia spowolnione będą ostre?
Jeszcze jedna kwestia. Czy jeśli w filmie znajda się ujęcia o czasie 1/50 i 1/80 to to nie będzie się gryzło? oko wychwyci taka różnice?
Pozdrawiam i bardzo dziękuje za odpowiedzi.

niedziela, 27 września 2015, 15:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeśli wywalisz co drugą klatkę, jeszcze na rajdzie samochodowym to nie ma siły będzie strobo.
Rozwiązaniem są 2 kamery, choćby na człowiek orkiestra i przylepioną GoPro do pierwszej.

niedziela, 27 września 2015, 16:31
Bywalec
Bywalec

Nie tak to sobie wyobrażałem.
Tu podam przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=QECcHQq8RPQ
W niektórych ujęciach, nieprzerwanych ujęciach widoczna jest zmiana tempa. Jednak nie widać tam zmiany czasu naświetlenia, żadnego przeskoku, Po prostu materiał zwalnia.
Chciałbym uzyskać coś takiego, pytanie: Jak?

niedziela, 27 września 2015, 16:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tylko nie mów że nie widzisz ścinek na zwolnieniach... No i 30 FPS to jednak o 5 więcej od PAL 25...

niedziela, 27 września 2015, 18:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Qube napisał(a):
No z tym bym polemizował... to nie jest zasada... klatkarz a czas migawki to dwie różne sprawy!!!

To jesteś w wielkim błędzie. Czas i klatkarz jest ściśle ze sobą powiązany jeżeli mówimy o poprawnych nastawach do nagrania.
A jeżeli sądzisz, że jest inaczej to ustaw czas 1/25 z 25 k/s, 1/50 25 k/s lub 1/100 - 25 k/s i zobacz różnice. Czy sposób rejestracji obrazu będzie identyczny wg Ciebie ? Zdecydowanie nie. Każda zmiana czasu ma wpływ na obraz ale o tym mówi właśnie zasada 180 stopni przy doborze czasu. Jest to podstawa od której oczywiście można odchodzić ale trzeba to robić świadomie a nie bo tak mi się akurat podoba.
Cytuj:
Wracając do tematu - filmując 25p i 50p by w miarę ujednolicić look to ustawiasz jednakowy czas migawki 1/50 lub dowolnie inny ale w obu kamerach jednakowy...

Źle doradzasz ale to wynika z Twojego mylnego podejścia w pierwszej części wypowiedzi. Najlepsza część - dowolnie inny - no np. 1s :wink:
Nikon123 napisał(a):
Materiał będę nagrywał jedną kamerą.

To nagrywaj z czasem 1/100 w 50p a projekt przy montażu ustaw na 25p i wyeksportuj jako 25p. W ten sposób cały materiał będzie miał jednolity charakter i nabierze "charakterystyki" o której piszesz
Cytuj:
Normalnie nagrywam w konfiguracji 25 kl/s i czasem naświetlania 1/50s. Obraz jest w tedy naturalny i "filmowy".

W ten sposób ujednolicisz nagranie - pisałem o tym wcześniej -
Cytuj:
W obu przypadkach każda klatka jest w ten sam sposób "naświetlania". Jak przerobisz 50p (z czasem 1/100) na 25p to zachowasz charakter obrazu jak byś od razu nagrywał w 25 k/s z czasem 1/50.

a dodatkowo w wybranych momentach możesz uzyskać "naturalne" dwukrotne zwolnienie z uwagi na większą ilość klatek niż przewiduje projekt w 25 k/s.

niedziela, 27 września 2015, 23:49
Nowy
Nowy

Tak z drugiej strony patrząc (od fotograficznej) to czas 1/100 sek to i tak za długi na tak dynamiczne sceny zwłaszcza z dłuższych ogniskowych.

Warto by ustawić dla 50p czasy np. 1/400 lub 1/500 sek (jeśli tylko światło pozwala) ?

wtorek, 13 października 2015, 17:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jaki edytor robi takie płynne zwolnienie ?
link

czwartek, 3 grudnia 2015, 19:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Na moje oko Twixtor, ale nie wiem na pewno.
Edit
Youtube to nie TV, tam komunikacja odbywa się w 2 kierunkach. By mieć pewność zapytaj się autora.

czwartek, 3 grudnia 2015, 21:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]