Teraz jest czwartek, 13 grudnia 2018, 08:29

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Vegas - mieszanie formatów wejściowych, jak żyć. 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Vegas - mieszanie formatów wejściowych, jak żyć.
Vegas Pro 15, wszyscy to znamy.

Po latach nagrywania koncertów w końcu nastał dla mnie czas obróbki tego wszystkiego.

Główny problem polega na tym, że mam wiele różnych formatów i będą wymieszane w jednym projekcie::

1. DV, 720x576i50, z MiniDV, z Digital8, S-VHS konwertowane przez magnetowid DVCAM do DV bezpośrednio na komputer.
2. HDV, 1440x1080i50 (kręcony w 25p, zapisany na taśmie jako 50i), FireWire do wymiany, wtedy będę mógłzgrać materiał. Ale raczej dokupię zewnętrzną nagrywarkę, żeby łapać nieskompresowany pełny raster po HDMI, bo taśma daje max 85 minut, a ten wariant kosztuje 5 razy tyle, co 60 minut, a trybu LP nie ma...
3. AVCHD, 1920x1080p25, FXP.
4. 4:3 4K, 4000x3000p25

Podsumowując, różne formaty, różna rozdzielczość, różny PAR, teraz jak to ugryźć?
Yet all are PAL 25fps.

Głowną kwestią sąpoprawne ustawienia, żeby do każdego rodzaju wideo były stosowane odpowiednie standardy i były respektowane przy renderze:
1. poprawny PAR (1:1, 1:1,3, 1:0926)
2. poprawna interpretacja pierwszeństwa pól przeplotu
3. zastosowanie usuwania przeplotu tylko do przeplatanego wideo.
4. poprawne skalowanie do zadanej rozdzielczości (1440x1152 raczej ciężko przy zwiększaniu 576 do HD)

Ogólnie używając presetu DV PAL ściezki DV wychodzą w porządku, AVCHD jest przeskalowany i letterboxie, ale jak włączę preset HDV 720p25 to DV zmienia PAR do 1:1 i jest lekko ściśnięte, no i wyłącza się dla niego filtr antyprzeplotowy.

Myślałem ,żeby robił w ogóle w 16:9 wtedy 4:3 będzie mieć pasy po bokach, a zachowam obraz w 16:9 w całej klatce, natomiast materiał 4:3 4K przyciąłbym do 16:9 and albo skalować, albo wyciąć tylko część klatki do 1080.

I ta ostatnia kwestia rodzi specyficzne pytanie, czy jest narzędzie, które z pliku wideo zrobi uśrednienie wszystkich klatek do jednego obrazka, żeby ustalić w której części klatki wszystko się dzieje, żeby wywalić tło.

Co myślicie?

czwartek, 22 marca 2018, 15:33
Moderator
Moderator

Post Re: Vegas - mieszanie formatów wejściowych, jak żyć.
Z dobrze pojętego lenistwa staram się takich projektów unikać, :wink: ale jak musiałem to:
SD zrobiłem w oryginalnym rozmiarze, a jako tło dałem ważniejsze momenty z tego filmu, przeskalowane do 1080p i zwolnione o połowę. Rozmyte, dosyć przyciemnione. Akcja głównego filmu "w okienku" raz doganiała tło, by zaraz je przegonić i tak kilka razy. Synchronicznie puszczone takie tło rozpraszało za bardzo, przeszkadzało. Według mnie.
HDV - miałem Firewire. Zapisałem do AVC 1080p kosztem niewielkiego pogorszenia jakości.
AVCHD zostawiłem bez zmian, akurat szczęśliwie było tego dużo.
Plik po eksporcie był więc jednorodny w H264 1080p.
Żadnego 4K wtedy nie miałem, (a 4K 4:3 nigdy), ale bym kadrował + stabilizował gdy potrzeba.

"O ostatniej kwestii" nic nie wiem.

Wiem że to w sumie nie odpowiedź, ale skoro żyję, to widocznie moi widzowie mnie nie zabili. :mrgreen:

czwartek, 22 marca 2018, 19:31
Bywalec
Bywalec

Kwestia projektu.

Ja mam koncerty, tam nie ma miejsca, na zwalnianie i przyspieszanie.

Wszystkie ujęcia traktuję jako "multicam" i tnę która kamera ma iść do mastera.

czwartek, 22 marca 2018, 20:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tak patrzę na to wszystko z poziomu Magix Pro X - jak ja to widzę. Generalnie żaden problem. Projekt ustawiam na 1080p w 25 k/s i tak go w finale bym eksportował do mp4. 4K przyciął bym do 16:9, HDV nic nie robię bo program sam mi zrobi a DV pozostawił bym w proporcjach 4:3 z rozmytym tłem by zamaskować boczne paski. Właściwie samo by się to zrobiło. No ale to z poziomu Magixa ;) Co mam przyciąć moge zapisać jako present i grupowo nakładać na nagrania.

piątek, 23 marca 2018, 01:07
Bywalec
Bywalec

Czyli przy eksporcie samo się zrobi, w takich parametrach, jakie mają być.

To zależy, czy będę robić docelowo do DVD, YT, czy BD, w tym pierwszym bym robił 4:3, bo dodawać boczne czarne pasy do DV w 4:3 i potem ścieśniać to do anamorficznego 16:9 to trochę zdegraduje, ale z drugiej strony zachowa całą klatkę części, która jest normalnie w 16:9. Ale z trzeciej strony skalowanie 1920x1080 do szerokości 720 da wysokość 540, czyli pojawią się niewielkie paski równające do 576, ale to raczej niewielki problem.

No dobra, będę kombinować. Projekt i tak jest tylko do poszatkowania w multicamie i mogę zrobić próbny eksport, dam znać w weekend jak poszło i jak będzie ok, to będzie git, jak nie, to będziemy dalej kombinować

piątek, 23 marca 2018, 08:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Osobiście eksportował bym do 25p niezależnie czy to ma iść na DVD/BD/YT. Cały projekt ustawiam na 1920x1080 w 25p.
Cytuj:
1. DV, 720x576i50, z MiniDV, z Digital8, S-VHS konwertowane przez magnetowid DVCAM do DV bezpośrednio na komputer.

Dodaję tylko rozmyte tło.
Obrazek
Cytuj:
2. HDV, 1440x1080i50

Bez problemu wstawię w projekt 1080p
Cytuj:
3. AVCHD, 1920x1080p25, FXP.

j.w.
Cytuj:
4. 4:3 4K, 4000x3000p25

j.w. z tym, że przycinam odpowiednio by było 16:9

Rozumiem, że musisz to wszystko zrobić w jednym projekcie ?

piątek, 23 marca 2018, 15:10
Bywalec
Bywalec

Z rozmazania tła zrezygnuję.

Wszystko w jednym projekcie, no nie zawsze wszystkie wymienione formaty, ale kilka.

Jak tylko przy renderze będą poprawne opcje dla każdego formatu, to luz.

piątek, 23 marca 2018, 15:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]