Teraz jest środa, 12 grudnia 2018, 21:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Laptop do amatorskiego montowania filmów 4K 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Laptop do amatorskiego montowania filmów 4K
Ponieważ ostatnio nagrywam filmy rodzinne w 4K to postanowiłem zmienić komputer na coś nowszego.
Zaznaczam, że komputera używam w większości do przeglądania internetu a filmy montuje zupełnie amatorsko i w ciągu roku zajmuje mi to średnio 10 dni. Poprzednio używałem Pinnacle Studio a teraz korzystam z mało popularnego Filmora.

Mój obecny laptop to Dell XPS 17":
procesor i7-2720QM
karta GT 555M
RAM 8 GB

Ponieważ ostatnio nagrywam filmy rodzinne w 4K to postanowiłem zmienić komputer na coś nowszego.
Zaznaczam, że komputera używam w większości do przeglądania internetu a filmy montuje zupełnie amatorsko i w ciągu roku zajmuje mi to średnio 10 dni.
Proszę podpowiedzcie jaki komputer (z jakimi podzespołami wybrać) aby w miarę wygodnie montowało się filmy 4K. W zasadzie czas renderowania eksportu filmu nie ma dla mnie większego znaczenia ale zależy mi aby sama edycja przebiegała płynnie (na obecnym komputerze nie mam możliwości podglądu płynnego obrazu w programie do edycji).
Różnorodność laptopów jakim się przyglądałem jest duża. Poniżej pozycje które zwróciły moją uwagę (każdy z kompyterów planuję zakupić z 16 RAM i dyskiem SSD:
1. podoba mi się Lenovo Yoga 730 i idea laptopa konwertowalnego (większość czasu przy komputerze spędzam w internecie). Ale czy procesor niskonapięciowy i7-8550U w połączeniu GTX 1050 się sprawdzi w mlim przypadku ?
https://www.x-kom.pl/p/462643-notebook- ... x1050.html
2. Fajnie się prezentuje i ma w miarę mocne podzespoły (jak na ultrabook) ASUS ZenBook Pro UX550GE
https://www.x-kom.pl/p/444965-notebook- ... in10p.html
3. Nowy Dell Inspiron 17" też jest fajny ale znowu pojawia się procesor niskonapięciowy i7-8565u i słabsza karta MX 150.
https://www.x-kom.pl/p/448911-notebook- ... 0-fhd.html
4. Ponieważ nie podobają mi się laptopy gamingowe to nie brałem ich w ogóle pod uwagę ale ostatnio zwróciłem uwagę na nowego Lenovo Legion Y730 (15 lub 17 cali) który ma mocne podzespoły ale nie wygląda tak typowy gamingowy laptop. Cięzko go jeszcze kupić w polsce i nie wiem w jakich będzie u nas cena (możliwe że przewyższy mój budżet). Laptop ma procesor i7-8750H lub 8300H oraz kartę GTX 1050 Ti
https://www.lenovo.com/pl/pl/laptops/le ... 8GMY701061

Która z powyższych propozycji sprawdzi się najlepiej ?
Czy procesory niskonapięciowe z połączeniu z kartą MX150 lub GTX 1050 powinienem kategorycznie odpuścić ?

niedziela, 2 grudnia 2018, 15:26
Moderator
Moderator

Post Re: Laptop do amatorskiego montowania filmów 4K
Nie rozstrzygnę Twoich wątpliwości, ale Lenovo (z wyjątkiem serii ThinkPad) bym unikał. Sam mam co prawda jeden z G70-70 z i5 już całe lata i chwalę, bo się nie zepsuł, ale ich serwis nie istnieje.
Patrzył bym na:
- najmocniejszy procesor + GTX 1050 co najmniej, (ale bez punktu poniżej nic to nie da).
- miejsce na drugi dysk na którym pomieścisz surowe materiały i dodatki do filmu. To bardzo ważne, przyśpiesza znacznie montaż. Stacje robocze mają po kilka dysków, każdy na coś innego w montażu. Dwa - system + program i drugi dysk na materiały źródłowe + dodatki (taki stół montażowy) to minimum.
- throttling, a raczej jego brak. Wpisujesz model laptopa w Google, obok to słowo i czytasz recenzje reviev, czy jak tam jeszcze testy się nazywaja - jest throttling, czy go nie ma.
- żeby go uniknąć nie zawsze wystarczy zaawansowane chłodzenie jak w Asusie który podajesz. W cieniutkim laptopie może ono nie wystarczyć. Lepiej celować w brzydki, gruby, ciężki laptop - jakiś wół roboczy - jak właśnie Dell, w którym dodatkowo jest właśnie łatwy dostęp do pamięci, miejsca na dodatkowe dyski, z szerokimi otworami wentylacyjnymi, (w dodatku z dobrym serwisem).

PS
Laptop to zawsze kompromis, czasem niskonapięciowe 4 rdzenie (bo to minimum) są lepsze od silniejszego procesora, który zwalnia o 40% i wiecej, gdy się rozgrzeje...
Stacjonarny nie wchodzi w grę?

niedziela, 2 grudnia 2018, 21:52
Bywalec
Bywalec

a w przypadku zakupu laptopa z dwoma dyskami nie lepiej na dysku SSD trzymać system, programy oraz materiał źródłowy do obróbki a na HDD renderować materiał finalny ? Trzymanie materiału żrodłowego na Hdd chyba nie będzie optymalne.

poniedziałek, 3 grudnia 2018, 21:54
Moderator
Moderator

Też tak myślę że obydwa powinny być SSD, inaczej to sensu nie ma. HDD na magazyn, możemy przecież zawsze podłączyć nawet w obudowie na USB.

(Jeżeli kupiliśmy laptopa z SSD + HDD, to musimy zamienić HDD na SSD, lub system + magazyn postawić na HDD, ale wtedy komfort używania laptopa spada, ale alternatywa jest gorsza, bo gdybyśmy montowali na hdd, spada komfort i tempo montażu. Natomiast gdy używamy tylko samego SSD, dzieli się on transferami na potrzeby samego Windowsa, a on zawsze coś robi, antywirusa, innych programów działających w tle i odczytywaniem plików do montażu, co też powoduje opóźnienia).

poniedziałek, 3 grudnia 2018, 23:14
Bywalec
Bywalec

2 dyski SSD ospadają z powodów ekonomicznych. Raczej myślałem aby mieć SSD z systemem i materiałami źródłowymi a efekty obróbki trzymać na HDD. Pytanie tylko czy export w trakcie renderowania lepiej robić na SSD (i potem kopiować na HDD) czy robić od razu na HDD.

wtorek, 4 grudnia 2018, 04:30
Moderator
Moderator

Eksport przy FullHD z reguły da się zrobić nawet na HDD 5200/5400 obrotów na minutę, jak to w laptopach często takie są. Przecież nawet HDV 1440x1080 w kodeku mpeg2HD ma strumień (i wielkość pliku) taki sam, jak AVI(DV) w dawnych czasach, a strumień (i wielkość pliku) AVC / mp4 są zdecydowanie mniejsze, więc HDD powinien spokojnie dać radę. W 4K pewnie już tak różowo nie jest, ale nie piłem jeszcze kawy, więc sobie odpuszczę przeliczanie. :mrgreen: :wink:

wtorek, 4 grudnia 2018, 08:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Widziales jakie sa aktualnie ceny dyskow SSD? wejdz sobie np na proline.pl i zobacz, dodatkowa chocby 240GB to teraz ok 200zl a podniesie komfort parcy.

wtorek, 4 grudnia 2018, 18:07
Bywalec
Bywalec

zastanawiam się czy lepiej wybrać laptop 15" cali full hd czy 17" cali full hd. Czy zagęszczenie pikseli w 15" bedzie zauważalnie lepsze od tego w 17" i lepiej z tego powodu wybrać mniejszy ekran ?

wtorek, 11 grudnia 2018, 22:49
Moderator
Moderator

Wiesz, to wszystko kwestia wzroku. W dal widzę dobrze, ale z wiekiem im blizej tym gorzej. W tej chwili 24" przy FullHD, to monitor akurat dla mnie. Mam kolegę który kupił i chwali 27" FullHD, ale też innego, któremu Retina dopiero daje odpowiednio małą plamkę i dopiero wtedy jest zadowolony, (ale on lubi Apple). :mrgreen: Tak więc nie ma reguł.

środa, 12 grudnia 2018, 11:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]