Teraz jest wtorek, 15 października 2019, 11:12

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Film look przy 24 fps KLATKUJE. Zbyt mały czas naświetlania? 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Film look przy 24 fps KLATKUJE. Zbyt mały czas naświetlania?
Kręce smartfonem i niezaleźnie od tego czy ustawie w fonie 24fps czy 60fps a potem wyrenderuje po montazu w 24fps to obraz bardzo KLATKUJE.

Obejrzalem duuzo filmow, tych starych i tych nowych i tam nie ma tego KLATKOWANIA.

Mysle ze smartfon ma ustawiony za krotki czas naswietlania żeby osiàgnàć film look.

Na razie nie moge korzystac z mojego półprofesjonalnego bezlusterkowca w ktorym moge ustawiac czas naswietlania. Stad moje pytanie :

Co zrobic w montazu zeby wyeliminowac KLATKOWANIE przy zachowaniu 24fps ??

A jesli sie nie da to moga byc 30 fpsy albo 50 fpsy ale co zrobic zeby obraz bhy plynny, filmowy ??

Montuje w darmowym VSCD free video editor.

wtorek, 20 sierpnia 2019, 15:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Film look przy 24 fps KLATKUJE. Zbyt mały czas naświetlania?
Oczywiście czas ma wpływ na charakter obrazu. Jednak 24p ma taką a nie inną "przypadłość - klatkowanie". Dlatego jest tam ten "film look".

wtorek, 20 sierpnia 2019, 15:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

@fransua, a rzuć może okiem jak potłuczony cepem obraz kolega uzyskał w 30p, bo tego miejską legendą o "film looku" nie da się przypudrować. Pomijając już to, że w miejskich legendach jest tyle prawdy co maku w fidze. Nawet nie próbuję sobie wyobrazić co może się dziać w klatkażu filmowym.

@Yourofsky, wgraj na jakiś hosting, dysk google czy coś, i udostępnij tu link do pliku/plików z tym klatkowaniem, ale takich bezpośrednio nagranych smartfonem, nie po montażu i nie wgranych na YT. Trzeba to obejrzeć, sprawdzić czy Twój telefon w ogóle trzyma zadany klatkaż. I jakie błędy Ty popełniasz.

Nie wiem czy miałeś kiedyś do czynienia z karate, ale generalnie nie podoba mi się że Ty mając w filmowaniu biały pas świrujesz że znasz już techniki na poziomie 9 dan, i za 5 minut pokażesz nam "film look". To się niebezpiecznie zbliża do granicy śmieszności. Nie jestem Twoim sensei, ale z mojej gakko byś wyleciał. :roll:

wtorek, 20 sierpnia 2019, 20:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Posiwiały wiadomo, że na ten "film look" nie składa się tylko klatkaż i odpowiedni dobór czasu. To tylko jeden składnik. Widziałem nagrania jednak nic więcej nie dodam. To co tam napisałem wystarczy.

wtorek, 20 sierpnia 2019, 20:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A my na pewno o tym samym rozmawiamy?

https://youtu.be/TNZ2_m_Lzzk?t=1m20s

Na zwolnieniu to bardzo dokładnie widać. Może to jest zmienny klatkaż w fonie, ale jeśli nie... to chyba nie ma wątpliwości.

wtorek, 20 sierpnia 2019, 21:21
Stały bywalec
Stały bywalec

A możecie mi podać jak wrzucać na ten hosting, google itp bo nie bawiłem się w to nigdy. Chciałem teraz ale pisało że płatne itp więc ....

To nie do końca tak że nie mam zielonego pojęcia jak film look wygląda.

Kręciłem za pomocą bezlusterkowca i wyglądało na prawdę filmowo. Obraz był płynny, lekko rozmazany.

W tym co ja piszę w temacie obraz nie jest płynny, tylko szarpie.

Ok, mam biały pas ( pisałem przecież że trenował mnie Dadzibug ) i pytałem się w dziale VIDEOFILMOWIEC czy nie moglibyście mi podać jakis samouczków, zadaniówek.

A tak w ogóle to powiedz mi a raczej wymień co złego widzisz w tym moim filmie SHERWOOD FOREST.

Jak możesz to wypunktuj, please

Co do tego białego pasa w filmowaniu, to uwierz mi że 99% ludzi w krajach cywilizowanych nie umiało by nawet utrzymać poziomo horyzontu że już nie wspomne o kadrowaniu itd

Tutaj koleś mówi właśnie o tym szarpanym, rwanym ruchu. Obejrzyjcie od 10:42 czasu filmu do 12:12

https://www.youtube.com/watch?v=Ta1uCRHGdl0&t=8s

Z tego by wynikało że smartfonem można uzyskać nie szarpany a płynny look, nagrywając coś w pochmurny ciemny dzień albo w domu albo zastosować filtr zaciemniający ??

środa, 21 sierpnia 2019, 01:20
Moderator
Moderator

tak, trzeba zmniejszyć ilość światła, wtedy czas naświetlania jest dłuższy i motion blur większy, co odpowiada za "gładkość ruchu".

w twoim filmie obraz szarpie najprawdopodobniej ze względu na przerobienie obrazu 30fps na 25 fps, co skutkuje usunięciem co szóstej klatki, i w efekcie wygląda to źle. jak już nagrywasz w 30 to zostaw w 30, bo filmlookowi to to nie pomaga...

filmlook to także prowadzenie kamery i płytka głębia ostrości. o ile to pierwsze jest do zrobienia, to gorzej z głębią ostrości, dlatego telefony się do wszystkiego nie nadadzą.

środa, 21 sierpnia 2019, 09:45
Stały bywalec
Stały bywalec

Dokładnie.

Dziś rano nakręciłem kilka ujęć smartfonem ( tam jest do wyboru tylko 30 albo 60 fps ). Kręciłem w lekko ciemniejszym miejscu i rzeczywiście - okazało się że w ciemniejszych warunkach 30fps sprawia że jest to ładne filmowe rozmycie, lekki motion blur.

Natomiast jak kręcę na dworze w jasny dzień w 30fps, to ruch staje się szarpany.

Nakręciłem to samo ujęcie w domu dziś rano też w 60 fps i ruch jest płynny, ale nie ma tego rozmycia, tego motion blur.

Teraz jak będę chciał coś nagrać w dzień w mocnym świetle to pozostaje użyć filtru przyciemniającego.

Mam już jasność. Teraz tylko pozostaje w końcu zacząć używać bezlusterkowca. Niestety muszę jeszcze z tym poczekać.

Powracając do tego mojego filmu SHERWOOD FOREST to o ile mnie pamięć nie myli to ja tam ustawiłem 60 fps, bo wiedziałem że będę robił slow motion, potem to zmontowałem i wyrenderowałem w 30 fps. Wtedy jeszcze nie wiedziałem że w tym programie do montażu na komórke jest możliwość wybierania renderingu w 60 , 30 i 24 ( film ) i nawet nie wchodziłem na ustawienia tylko odrazu kliknąłem na PRODUCE i wyrenderowało domyślnie .... czyli w 30 fps

środa, 21 sierpnia 2019, 12:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Bez wątpienia we wskazanym ujęciu jest montażowy błąd obróbki. Polega on na przetworzeniu pierwotnego zapisu 60p na PAL 50p przez odrzucenie co 6 klatki, co daje efekt "czkawki" obrazu. Dodatkowo to 50p zostało zwolnione przez interpretację do 30p, co oczywiście dodatkowo podkreśla i ten błąd i bezradność operatorską.

Nawet gdyby to było od razu filmowane w 24p - to i tak przy tych nastawach obraz dalszego planu by szarpał. Można dywagować nad sposobami maskowania tego szarpania, czy to przez spłycenie GO, czy przez zwiększenie rozmyć zmianą shutter angle - tylko po co?

Bohaterem tego filmu jest las, i szukanie sposobów na ukrycie tego lasu przed widzem jest troszkę nielogiczne, nieprawdaż?

środa, 21 sierpnia 2019, 13:57
Moderator
Moderator

faktycznie, film jest w 30p, ale w zwolnieniu od 2:00 ewidentnie przeskakują klatki, jakby zwolnienie nie było 50%. podobnie od 3:07. staraj się tego unikać.
reszta jest spoko.
motion blur na pewno pomaga w płynności. jeśli nie chcesz zwalniać materiału, to filmuj w 30fps z mocnym filtrem (a jak się da to z jak najmniejszą czułością - ISO), będziesz miał dłuższy czas. filmując w 60fps będziesz miał naturalnie czas krótszy po przerobieniu na 30fps bez zwolnienia (wylatuje co 2 klatka).
tylko, że w jasny dzień taki filtr musi być bardzo duży... jak będzie zbyt mały, to czas naświetlania nie zwiększy się na tyle, żeby pojawił się motion blur...
masz w smartfonie opcję ustawiania czasu ekspozycji, czułości itp?

jest jeszcze jedna ważna rzecz przy "klatkowaniu" - szybkość przesuwania się obrazu w kadrze. np. na 1:50 prędkość jest do przyjęcia, natomiast na 2:25 jest już za szybko, stąd nieprzyjemny efekt. musisz odpowiednio dopasować tę prędkość. no i stosuj też ujęcia statyczne, bo nie wszystko musi "jeździć" jak u ciebie. na dłuższą metę można dostać choroby morskiej. ;)

Posiwiały napisał(a):
bezradność operatorską

opanuj się, kolego. piszesz do człowieka, który raczkuje w filmowaniu, a nie określa się operatorem.
próbujesz go zniechęcić? nieładnie.

środa, 21 sierpnia 2019, 14:14
Moderator
Moderator

Cytuj:
opanuj się, kolego. piszesz do człowieka, który raczkuje w filmowaniu, a nie określa się operatorem.
próbujesz go zniechęcić? nieładnie.

Spokojnie. Ten etap mamy za sobą. Wyjaśnianie że czasem na forum uwypukla się, przesadza nawet, że uwaga krytyczna nie jest oceną, (tym bardziej osoby), a materiałem do nauki. Na dowód wystarczy poczytać poprzednie wątki z udziałem kolegi.

środa, 21 sierpnia 2019, 15:13
Moderator
Moderator

czytając poprzednie wątki również odniosłem takie wrażenie, np. wątek z kartami.
JEŚLI się mylę, to przepraszam.

środa, 21 sierpnia 2019, 15:39
Stały bywalec
Stały bywalec

Miałem w Samsungu S9 mozliwosc manualnego ustawiania ekspozycji. Nazywalo sie to VIDEO PRO. Jednak po ostatniej aktualizacji usuneli tą funkcje VIDEO PRO :

https://eu.community.samsung.com/t5/Gal ... d-p/939392

Rzeczywiscie tryb PRO VODEO został usuniety z s9. Wielu ludzi jest ostro wkuzonych bo kupiło S9 wlasnie po to zeby miec PRO VIDEO a teraz ... dupa. A najlepsze jest to ze ten tryb zostal suniety na źyczenie konsumentów. Uznali go za nie potrzebnego. I TO JEST WŁAŚNIE DOWÓD NA TO ŻE 99% LUDZI NIE ZNA SIE NA MANUALNYCH USTAWIENIACH EKSPOZYCJI. ONI CHCA ZEBY CYKAŁO UPIEKSZAJACE SELFI I ZEBY ŁADNIE WYGLADAL I LEŻAŁ W DŁONI. Czuje sie oszukany przez samsunga. To tak jakby PIS nagle odebral swoim wyborcom 500+ na dziecko !!!.

Tak wiec zostala mi komórka z funkcja filmowania na automacie. Dla tego moje filmy wygladają jak wygladają a nie dla tego ze mam " bialy pas w filmowaniu " . Wg mnie mam conajmniej niebieski z żóltym pagonem. Umiem ustawic ekspozycje, umiem z nia kabinowac dla uzyskania efektu jaki sobie wyobrazę. Umiem wykonac EFEKT VERTIGO - na Sony a 7 II. Czy ktos kto ma bialy pas w filmowaniu wie co to w ogole jest efekt vertigo ? Wiec nie sadze ze mam bialy pas w filmowaniu. Dlatego jestem na tym forum a nie wpisuje w google teksty typu :
- Szukam taniej kamery z zoomem 60x bo chce nagrac wesele szwagra.

Co innego jest nsgrywac gdy ma sie półprofesjonalny lub profesjonalny sprzet + slider + gimbal + oswietlenie + aktorow. A ZUPEŁNIE CO INNEGO jest probowac cos krecic telefonem i to takim z ktorego usuneli VIDEO PRO.

środa, 21 sierpnia 2019, 16:53
Moderator
Moderator

wybacz, że zadaję może głupie pytanie, ale czy nie ma jakichś alternatywnych aplikacji, które rejestrują wideo?
kiedyś pisałem aplikację na androida, i tam właśnie miałem dostęp do manualnych ustawień z poziomu aplikacji. czy więc nie powinno to zależeć od samej appki, czy nastawy manualne ma, czy nie?

środa, 21 sierpnia 2019, 19:51
Stały bywalec
Stały bywalec

Nie myślałem nawet o tym bo wszyscy w necie na różnych forach i w artykułach płaczą że już nie mają video pro.

Ja już rok temu miałem zacząć kręcić aparatem Sony a 7 II, i owszem trochę się tym pobawiłem i byłem w szoku jakie to ma możliwości. Jednak koleje losu potoczyły się tak że dopiero za pare dni będę mógł znów kręcić tym aparatem :)

Więc już nic nie będę kombinował z tym smartfonem. Czas przesiąść się z poloneza do porsche :)

Szkoda tylko gimbala pod smartfona bo w miare był fajny.

Więc nie będę miał na początek ani gimbala ani slidera. Pozostaje kręcić ze statywu i krótkie ruchome ujęcia z ręki, bo czasem wręcz wskazane jest kręcenie z ręki.

Dobrym przykładem jest film pt WILLOW. W tym filmie kamera dosłownie przez cały film się nie porusza, poza scenami walki itp. Zresztą sami sobie obejrzyjcie film pod tym kątem.

czwartek, 22 sierpnia 2019, 11:46
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona