Teraz jest sobota, 11 lipca 2020, 05:47

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 jaki program do edycji filmów .mov bez konwertowania 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post jaki program do edycji filmów .mov bez konwertowania
Mam aparat Canon 70d. Czasem zdarzy mi się nakręcić kilka filmików (głównie z wakacji). Są one w formacie .mov . Próbowałem różnych programów do edycji wideo np. Movavi Video Editor czy też Adobe Premiere Elements. Można w nich przycinać, łączyć, dodawać napisy, muzykę, przejścia itd. (o czym wszyscy doskonale wiecie). Ale każdy z tych programów (i innych jakie spotkałem) w efekcie końcowym poddaje konwersji utworzony film, co wpływa negatywnie na jakość filmu. Robiłem wiele testów, sprawdzam na 65 calowym telewizorze. Żaden z proponowanych formatów końcowych nie dorównuje oryginałowi. Wiem że konwersja ma m.in. na celu redukcję pojemności filmu, ale mnie na tym nie zależy. Chciałbym zachować oryginalną jakość filmu bez względy na jego pojemność. Znalazłem taki programik: AVS Video ReMaker, ale on jest trochę za ubogi , można w nim przycinać, dodawać przejścia i nic więcej. Brakuje mu np. możliwości dodawania dźwięku , napisów.
Czy ktoś spotkał się z takim programem, który nie konwertuje edytowany film?
Proszę o pomoc w temacie.

niedziela, 3 maja 2020, 12:34
Moderator
Moderator

Post Re: jaki program do edycji filmów .mov bez konwertowania
Nie ma dobrej odpowiedzi, jest jedynie długa i niestety nie w 100% satysfakcjonująca, a przynajmniej ja lepiej nie umiem.
Da się edytować film bez utraty jakości, ale tylko pod warunkiem że ograniczamy się do cięcia (najlepiej odnajdując w tym celu klatki kluczowe) i prostego montażu.
Każde nakładanie czegokolwiek na film, powoduje konieczność przeliczenia obrazu. To cokolwiek to napisy, efekty, filtry, przejścia itd.
Wiele programów ma możliwość rekodowania tylko zmienionych fragmentów i pozostawia nietknięte pozostałe. Przykład:
http://www.cyberlink.com/stat/product-tutorial/enu/technologies/video-technologies-editing.jsp
Plików .mov akurat Cyberlinkiem ostatnio nie montowałem, ale powinien dać radę.
Można jednak ograniczać utratę jakości nawet gdy przeliczamy film, czy zapisujemy w innym niż wejściowy kodeku, czy kontenerze. Najprostszy sposób to operowanie bitrate. Na początku doświadczalnie, na fragmencie filmu, potem kierowany doświadczeniem, ustalasz bitrate na tyle wysokie żeby nie tracić za wiele jakości, a na tyle niskie, żeby nie powiększać rozmiaru pliku, bez poprawy jakości. Potem w miarę nabywania wiedzy zaczniesz ingerować w bardziej szczegółowe ustawienia kodeka, ale bitrate pozostanie najważniejsze.

niedziela, 3 maja 2020, 13:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Bez konwertowania, o ile mi wiadomo, programów nie ma.
Ale można ustawić opcję "parametry jak w pierwszym klipie". Wtedy w czasie konwersji nie jest przeliczana wielkość klatki, ilość klatek/sek., oraz bitrate.
Daje to możliwie najlepszą jakość pliku końcowego.
i choć może nie być takich parametrów w ustawieniach, to uzyskujesz ustawienia Twojego vobu.
Ten program to Corel VideoStudio. Ja mam X7. Teraz są nowsze.

niedziela, 3 maja 2020, 18:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Są panie kolego ale jak zaznaczył kotin praktycznie nic prócz cięcia nie możesz robić.

Cytuj:
Ale można ustawić opcję "parametry jak w pierwszym klipie".

To rozwiązanie w Corelu jest od dawna i nie jest to najlepsza opcja jeżeli masz różne nagrania. A co jeżeli pierwszy klip to ten najgorszy a musi być pierwszy :P

Wracając do tematu. W różnych programach opcja "nie przeliczania" jest różnie nazwana np. smart render, smart copy itp. Tak jak wcześniej kotin napisał:

Cytuj:
Wiele programów ma możliwość rekodowania tylko zmienionych fragmentów i pozostawia nietknięte pozostałe.

By za daleko nie szukać Video Pro X i jego mniejsze wersje takie "cudo" posiada. Czyli przelicza tam gdzie była jakaś ingerencja w obraz np. przejście, dodanie tekstu itp.

niedziela, 3 maja 2020, 18:44
Nowy
Nowy

kotin napisał:"Wiele programów ma możliwość rekodowania tylko zmienionych fragmentów i pozostawia nietknięte pozostałe. Przykład: http://www.cyberlink.com/stat/product-t ... diting.jsp"

Czy konkretnie chodzi o program CyberLink PowerDirector?

niedziela, 3 maja 2020, 20:03
Moderator
Moderator

Tak.

niedziela, 3 maja 2020, 21:44
Nowy
Nowy

W programie "Corel Video Studio" przy pracy na filmach .mov zapisywanie całego projektu "jak pierwszy klip wideo" jest niemożliwe (nieaktywna funkcja). Inne rozszerzenia przyjmuje ale .mov nie.

poniedziałek, 4 maja 2020, 19:54
Moderator
Moderator

Zakładam że montujesz swoje prywatne filmy. Z resztą nie ważne. Może na razie skup się na dwóch sprawach.
a) Pierwszy rodzaj filmów to skróty, robione na czysto metodą cięcia. Krótkie formy, strawne dla kolegów, gości, widzów którzy rozwlekłych scen i tak nie wytrzymają, albo z grzeczności powiedzą że się wcale nie nudzili, ale później zawsze znajdą pretekst żeby się od oglądania kolejnego filmu wykręcić. :wink:
Masz ten wypróbowany AVS Video ReMaker, którego nie znam, ale sam chwalisz.
b) Drugi rodzaj filmów, tu dobierzesz program na spokojnie. Bardziej dla siebie i dla zainteresowanych, może uczestników wydarzeń, dłuższy, z użyciem wielu środków filmowej sztuki. Z filtrami, korekcją kolorów, napisami... Tu będziesz dłużej dochodził do doskonałości. Nie będzie możliwe użycie funkcji nie przeliczania filmu, bo Twoja ingerencja w niego zajdzie za daleko, aby ją użyć. Będziesz się musiał nauczyć, dobierać parametry projektu / eksportu do jak najmniejszej straty jakości. Warto.

Na szybko rób metodą pierwszą. Ona też uczy sztuki montażu, kolejności planów filmowych i nie przekraczaniu osi akcji - poczytaj o tych pojęciach.
Potem na spokojnie - bo masz już co wstępnie pokazać - lata nauki przed Tobą. :D Nauki ale i fantastycznego hobby mam nadzieję.

poniedziałek, 4 maja 2020, 21:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Moim zdaniem od razu powinien iść na całość :) Szkoda czasu na filmy A i B :wink: Tylko wersja B, w której i tak będą czynności z wersji A.
AVS Video ReMaker to kolejna strata czasu. Tak czy siak trzeba go poznać a jak widać za wiele nie daje. Dzisiaj są fajne czasy jeżeli mówimy o edycji wideo. To co dzisiaj możemy dostać za darmo to dawniej był kosmos i "Science fiction".
No i teraz wkracza HitFilm Express - klik dobre programy lub Davinci Resolve Co lepsze to każdy niech sam osądzi. Mój wybór padł na Davinci. Owszem są pewne ograniczenia w darmowych wersjach ale do większości zastosowań wystarczy. I tak jest tam funkcji aż nadto.

Problemem marbc nie jest program ale eksport gotowego nagrania. No właściwie program też bo traci czas na jakieś dziwne twory.

wtorek, 5 maja 2020, 14:18
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]