Teraz jest wtorek, 2 czerwca 2020, 04:27

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 MOtaż/Edycja filmu SD 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post MOtaż/Edycja filmu SD
Witam

Postanowiłem odkurzyć swoją kamerę - sony DCR-SX65E - nagrywa ona w rozdzielczości SD.
Mam już trochę materiału i poległem na etapie montażu, sytuacja wygląda tak:
- kopiuje pliki na dysk - jak się je odtwarza to mają format 16:9 (wg właściwości mają one rozdzielczość 720/576). Po prostu klikam i Windows fajnie je wyświetla
- biorę się za montaż - wybrałem program: Open Shot video edytor - tam już w podglądzie obraz ma proporce 4:3 (załączam scrn)
- zwrócicie uwagę, że po lewej , w podglądzie pliki są w proporcjach 16:9, a po prawej w oknie podglądu materiału już nie :zdezorientowana_buźka:
- myślę sobie okej, w czasie nagrywania finalnego wybiorę proporcje 16:9 i będzie okej. niestety co bym nie zmieniał w ustawieniach to dostaję plik w proporcji 4:3 + jakieś dziwne straty jakości.

Pamiętam że dawniej miałem podobny problem, ale działem wtedy w sony Vegas i tam udawało mi się finalnie dostawać format 16:9 w mp4, z tym, że Vegas "wygładzał" w czasie renderowania pliki. trudno to dokładnie opisać ale pojedyncze pliki z kamerki były bardziej wyostrzone, a po renderowaniu traciły z tej ostrości.

Mam prośbę o wskazanie, albo sposobu ogarnięcia problemu albo może programu, który w sposób bez zbędnych komplikacji pozwoli mi poskładać wszystko do kupy. Nie oczekuję nic specjalnego - ot dodanie napisu, przejścia między poszczególnymi plikami i zapisania bez straty jakości względem pliku źródłowego w sensownej kompresji. Może jest jakiś sensowny samouczek, na który nie mogę trafić, który laika w tych tysiącach formatów przeprowadzi od początku do końca?

Z góry dziękuje za pomoc.

Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 95.13 | Przeglądane 11 razy ]
niedziela, 3 maja 2020, 18:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: MOtaż/Edycja filmu SD
Większość kamer w SD nagrywała w proporcjach 4:3. Tylko nieliczne potrafiły nagrywać w 16:9 ze zmienionymi proporcjami piksela. To tak jako ciekawostka.

Wracając do twojego nagrania masz właściwe proporcje :D W programie edycyjnym otwierasz projekt SD z proporcjami 4:3 i będzie dobrze. Tak samo eksportujesz. Jak chcesz by po edycji było 16:9 to otwierasz taki projekt 16:9 i ładujesz swoje nagranie. By wypełnić obraz (pozbyć się pasów po bokach) to masz dwie opcje:
1. Powiększasz obraz to by wypełnił kadr - tracisz na jakości
2. Rozciągasz obraz w poziomie - deformujesz obraz

Jak widać obie opcje są złe bo tracisz na jakości.
Tu taki mały dość uniwersalny poradnik jak to można ogarnąć
https://www.youtube.com/watch?v=BX7AggbdhQ8

niedziela, 3 maja 2020, 19:08
Nowy
Nowy

Brzmi to logicznie z małym ale. Jakim cudem pliki zrzucone bezpośrednio z kamery SD, po kliknięciu w eksploratorze windowsa, odtwarzają się w formacie panoramicznym (na pewno nie w formacie 4:3)? To mi najbardziej "miesza w głownie". Surowy plik spełnia moje oczekiwania, po obróbce jest kicha tak jakościowo jak i formatowo :(.

niedziela, 3 maja 2020, 19:23
Moderator
Moderator

IMROWAI napisał(a):
Brzmi to logicznie z małym ale...

Jak słusznie zauważyłeś, rozdzielczość pozostaje ta sama. Obraz 4:3 od obrazu 16:9 w kamerach SD różni się jedynie kształtem piksela.
Tobie pozostaje tylko ocenić jak film został nagrany i tak ustawić właściwości projektu do montażu, aby obraz miał właściwe proporcje. Możesz też je zmienić według wskazówek fransua.
Ma być dobrze, a pytanie czemu program ustawiony u Ciebie jako domyślny odtwarzacz Windowsa ustala proporcje obrazu po swojemu? (Obojętnie czy dobrze, czy źle), odłóż na później.

niedziela, 3 maja 2020, 19:47
Nowy
Nowy

- pliki z kamery i po obróbce odtwarzam standardowym windowsowym odtwarzaczem
- z tego co piszesz to wnioskuje, że pliki z kamery mają gdzieś w sobie jakieś info dot. proporcji pikseli, a pliki po montażu tracą tę i formację i wychodzą już standartowo kwadratowe co powoduje zmianę proporcji obrazu? T
- czyli musze szukać w programie gdzieś opcji zmiany proporcji pikseli , a nie rozdzielczości? Jak nazywa się fachowo, ta właściwości, bym wiedział w czym szukać i jaka proporcje mają piksele w materiale z kamery, że obraz jest panoramiczny?

Wierzyć mi się nie chce, że nigdzie nie znajduję takiego opisu. Jestem jedynym użytkownikiem kamery sd z takim problemem :) ?

niedziela, 3 maja 2020, 20:03
Moderator
Moderator

Tak. Rozdzielczości nie zmieniasz. Zmienia się pixel aspect ratio, kształt piksela, proporcja pikseli, albo po prostu zaznaczasz PAL widescreen - nie znam Twojego programu - gdy chcesz ustawić parametr obrazu na 16:9.

Z dawnych czasów:
https://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?f=35&t=25363

niedziela, 3 maja 2020, 21:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

IMROWAI napisał(a):
Wierzyć mi się nie chce, że nigdzie nie znajduję takiego opisu. Jestem jedynym użytkownikiem kamery sd z takim problemem :) ?

Kotin dał ci link z 2008 r. To coś znaczy. Generalnie "problem" stary jak świat. Brakuje tylko tematu o przeplocie :mrgreen:

poniedziałek, 4 maja 2020, 01:00
Nowy
Nowy

Dzięki za wszystkie wskazówki. W końcu po latach od nabycia kamery zrozumiałem o co chodzi :). Szkoda, że tak późno bo wcześniej renderowałem filmiki z kamery zmieniając format, sztucznie panoramizując obraz i wiele materiałów mam takie powygładzane i w gorszej jakości.
Tak dla innych szukających pozostawiam wnioski i wytyczne, które wydają mi się teraz podstawowe.
Mając film z kamery SD, edytując go należy:
- pozostawić oryginalną rozdzielczość - podbijanie jej w czasie renderowania nic nie da
- pozostawić oryginalny format pliku ( u mnie to było mpeg2, a ja przerabiałem te filmy do mp4)
- chcąc mieć obraz panoramiczny zmienić (a raczej pozostawić należy piksel ratio na (1:457 wg sony vegas )
powyższe ustawienia pozwalają w iarę szybko renderować. Niestety dalej pozostaje spora wielkość pliku - u mnie to np 2,4 GB/50 min.

niedziela, 10 maja 2020, 12:09
Moderator
Moderator

Brawo za cierpliwość. :) Filmy zapisane w mpeg2 mają swoją wagę, ale to technika z przed lat. Nośniki jednak nie są teraz drogie. Magnetyczne HDD na przedłużce USB kosztują grosze. Jest gdzie archiwizować. Ja idę nawet dalej, bo stosuję jeszcze nieco większe bitrate w CBR, (bo mniej się traci na jakości przy ewentualnym powtórnym montażu od VBR) https://pl.qwe.wiki/wiki/Variable_bitrate, aby móc potem wrócić do materiału, przemontować, albo zrobić skrót, wybór z wielu filmów. Jedynie jak mam absolutną pewność że nie będę się już materiałem bawił, robię próbę czy zapis do kodeka H264 (w kontenerze mp4, AVC, czy innych) nie degraduje jakości zbyt wyraźnie i jak nie, to zapisuję w nim do 720p aby się wygodnie oglądało na laptopie, smartfonie itp.

niedziela, 10 maja 2020, 15:03
Nowy
Nowy

To w jaki format wrzucać to co montuje by zajmowało mniej miejsca i nie traciło jakosci, a by miało to przyszłość?

niedziela, 10 maja 2020, 16:24
Moderator
Moderator

Najbezpieczniej, z z najlepszym obrazem zmontujesz i zapiszesz dp mpeg2.

Przyszłość to do proroka. VHS miało byś wieczne, mpeg1 miało być popularniejsze od mpeg2, H264 chwilę temu to była przyszłość, teraz już H265 jest nowocześniejsze, pod warunkiem że w ogóle się da radę rozpowszechnić. Nie nadążysz. Na moje rozeznanie mpeg2 jeszcze jakiś czas pociągnie, przecież można jeszcze nawet kupić filmy na DVD, (a to przecież mpeg2).

Zapisuj do mpeg2, to na stare lata zapiszesz do tego co tam będzie akurat aktualne. Jak zaczniesz już teraz zapisywać co chwilę w innym formacie, to z każdym konwertowaniem jakość spadnie i w końcu nic nie będzie widać.

niedziela, 10 maja 2020, 17:34
Nowy
Nowy

hmm ale jednak ta wielkość pliku to mnie trochę i dziwi i boli :)
Tak jak pisałem 2,4 GB/50 min i wspominam czasy gdy filmy oglądało się jeszcze z CD - tam ok 1,5 h filmu miało 700 mb, a jakość była taka jak nie lepsza niż z mojej kamery.
Liczyłem, że jest jakiś format pozwalający to okiełznać, bo jak dla mnie te filmy zajmują za dużo a to przecież SD :/. Na szczęście nośnik są łatwo dostępne - jednak dla mnie to nieuzasadnione zajmowanie miejsca, z którym się musiałem pogodzić.

wtorek, 12 maja 2020, 20:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kluczem jest tu kompresja. Na tym polu i tak mamy spory postęp - mpeg1/2, h.264/265 itp. Jako "ciekawostkę" z czasów kamer miniDV SD 1 h filmu to ok 13 GB danych. Jak widzisz wcale nie jest tak źle :D
Cytuj:
ak jak pisałem 2,4 GB/50 min i wspominam czasy gdy filmy oglądało się jeszcze z CD - tam ok 1,5 h filmu miało 700 mb, a jakość była taka jak nie lepsza niż z mojej kamery.

Tak ci się teraz wydaje. Zakładam, że w tamtych czasach oglądałeś to na monitorze CRT w zdecydowanie mniejszej rozdzielczości niż oferują obecne TV/monitory :wink:
Dzisiaj nie chciał byś tego oglądać.

wtorek, 12 maja 2020, 21:29
Moderator
Moderator

Kluczem na słabą kompresję jest lepsza kompresja, to fakt, ale gdy grozi utrata jakości, bo i tak jesteśmy z nią "na styk", to lekarstwem może być relatywnie tania przestrzeń na archiwum - https://www.pepper.pl/promocje/dysk-zewnetrzny-wd-mybook-14tb-amazones-263831 - na przykład. :wink:

niedziela, 17 maja 2020, 07:52
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]