Teraz jest środa, 15 lipca 2020, 20:34

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Ustawienie głośności dla kilku ścieżek audio 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Ustawienie głośności dla kilku ścieżek audio
Witam.

Po fazie edycji klipów przyszedł czas na prawidłowe ustawienie głośności odpowiednich ścieżek dźwiękowych w projekcie.

Proszę Was o pomoc w wytłumaczeniu albo sprostowaniu tego co wiem.
Wiem, że nie należy przesterować żadnego elementu więc mam uruchomiony w tym momencie pracy panel Audio Track Mixer i patrzę, żeby żadna ścieżka nie dotykała w "peaku" zera.

W większości przypadków mam takie scenariusze:
- mam nagrany w miarę dobrze dźwięk z mikrofonu Rode VideoMic (przeważnie dialog lub dźwięk otoczenia)
- mam pobrane z epidemicsound pliki muzyczne lub sound design.
- tak gdzie dźwięk był to kity (np z gopro) to wyrzucam go z projektu i zastępuje muzyką lub dobranymi dźwiękami.

Stosuje kilka efektów np Convolution Reverb żeby oddalić np fale oceanu.

pytania:

- jeśli mam dialog na pierwszym planie to czy mam Gain ustawić na np -3dB
a resztę (np ocean, dźwięki otoczenia np na -18db czy -12db?
- czy ściszanie podczas utworu (ducking)powinno byc na zasadzie ostrych cięć czy powoli schodzi z głośnością muzyki?

Najważniejszy mój problem to sparować głośności w trzech sekwencjach.
Bowiem od tego projektu po raz pierwszy każdy etap wyjazdu zrobiłem na osobnej sekwencji.

będę wdzięczny pomoc.
pzdr.Michał

niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Ustawienie głośności dla kilku ścieżek audio
Podstawowa zasada jest taka, że dźwięk dzieli się na plany tak samo jak obraz.
Pierwszy plan to rzeczy najistotniejsze - najlepiej widoczne/słyszlane.
Są one w otoczeniu drugiego planu, który nie powinien rozpraszać, denerwować, utrudniać oglądania/słuchania.
I trzecim planem jest tło, najmniej istotne, ale obecne.

Filmowiec może operować tymi planami swobodnie, zarówno w warstwie obrazu jak i dźwięku. Obiekty i wizualne i dźwiękowe mogą się pomiędzy planami przemieszczać. Tak jak kamerą "odjeżdżamy" od zbliżenia do pełnej sceny, czy przenosimy uwagę widza na inny obiekt - tak samo możemy i powinniśmy postępować z dźwiękiem. Oba elementy powinny być w symbiozie - współgrać, a nie przeszkadzać sobie nawzajem i w efekcie widzowi w odbiorze.

Jeśli wyznaczysz sobie takie trzy plany w dźwięku i każdy odniesiesz do takiej samej głośności w sensie technicznym - to między sekwencjami nie będzie różnicy.

wtorek, 21 kwietnia 2020, 00:47
Stały bywalec
Stały bywalec

Witam Cię!
Rozumiem co chcesz mi przekazać ale jeszcze będę drążył kwestie techniczne, bardziej szczegółowo. Przyjmijmy że mam tło w postaci ścieżki muzycznej plus jakieś dodatkowe odgłosy otoczenia i je ustawiłem dobrze.

Ale mam dialogi mówione na planie plus te dograne w domu. Mam je na jednej ścieżce w Adobe Premiere. Czy jest jedna uniwersalna czynność, która wyrówna je wszystkie? Czy to jest "Set Gain" czy "Normalize all / max peak".
Bo próbuje ale coś mi nie wychodzi.

wtorek, 21 kwietnia 2020, 09:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja bym użył kompresora.

czwartek, 23 kwietnia 2020, 14:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kompresor może być tu dobrą wskazówką, Premiera obsługuje wtyczki VST więc można coś dobrego doinstalować. Mnie trudno coś więcej doradzić, bo nie słyszę w czym dokładnie jest problem.
Spróbuj to jakoś opisać oraz wyeksportuj fragment montażu i podwieś do ściągnięcia, by można było Twój opis i to czego oczekujesz porównać z tym co jesteś w stanie obecnie uzyskać. Bo bez możliwości usłyszenia to trochę wróżenie z fusów.

środa, 29 kwietnia 2020, 02:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kompresor (+ekspander) w tym wypadku to najlepiej tylko do dialogów. Takie rzeczy jak udźwiękowienie nie robi się na cyferki (to końcowy etap aby za skalę nie wyjechać) tylko na słuch, a docelowo na sumę można użyć wtyczki typu hard limiting (np. znanej z adobe audition) i ustawić max poziom wyjściowy (np. na -1dB) z jednoczesnym ogólnym podciągnięciem sygnału. Tylko z tym wzmocnieniem to lepiej nie przegiąć - to też swego rodzaju kompresor i można popsuć dźwięk tzw. pompką. Ogólnie temat rzeka i to chyba szersza rzeka niż wideo :)

poniedziałek, 4 maja 2020, 08:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"Czy jest jedna uniwersalna czynność, która wyrówna je wszystkie?"
- teoretycznie jest, ale skutkuje nierównym poziomem glośności więc o tym możesz zapomnieć
Dźwięk wyrównujesz jeden po drugim do pewnego przyjętego poziomu. Można to robić za pomocą volume, ale z tego względu, że volume ma przebieg logarytmiczny i zmiana volume nie daje odzwierciedlenia w obrazie waveform'a, łatwiej ustawić sobie skrót na gain i pierwszy przebieg poziomowania robić gainem, a dopiero drugi przebieg poprzez volume (bo w tym momencie nie ma już dużych odchyleń).
Przyjęta wartość do której wykonuje się poziomowanie nigdy nie powinna oscylować w okolicy zera dbfs. Najlepiej dialogi i narrację ustawiać w okolicy - 10 db. Dzięki temu mamy tzw. headroom, czyli możliwość puszczenia niektórych głośniejszych partii dialogów wyżej, i wyrównania tego potem np. kompresorem (w Premiere jest całkiem niezły Single band compressor). Poza tym pozwala to na wchodzenie głośniej z muzyką lub efektami czyli tzw. jebnięcie. Jeśli natomiast ustawi się od razu gadanie prawie na maksa, to najgłośniejszym elementem w filmie będzie jakaś gadająca głowa lub narracja.
Jeśli po zmontowaniu dźwięku uznamy, że całość jest za cicho, to można podnieść albo wszystkie ścieżki o parę decybeli, albo na tracku "master" zapiąć filtr (np. Single band compressor, który poza kompresją ma opcję "make-up gain" do podniesienia wyjściowej głośności).
Co do względnych wartości volume (dialog versus muza, tło czy efekty) to nie ma jakichś zasad. Wszystko ustawiasz na ucho w zależności od sytuacji i pomysłu. To samo z duckingiem. Raz może być duszonie na ostro, a innym razem na miękko. Słuchasz i decydujesz czy jest okej czy nie, z reguły martwiąc się głównie klarownością dialogu.

ps.
dla ilustracji wklejam skriny wstępnego miksu dźwięku do dokumentu:
Załącznik:
001_cr.jpg
001_cr.jpg [ 401.86 | Przeglądane 15 razy ]

Załącznik:
002_cr.jpg
002_cr.jpg [ 373.53 | Przeglądane 17 razy ]

a po dodatkowych 2 tygodniach montażu wygląda to tak (2/3 filmu to dialogi):
Załącznik:
003.jpg
003.jpg [ 1.11 | Przeglądane 14 razy ]