Teraz jest wtorek, 27 października 2020, 13:44

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Jak zredukować szum (ziarno) z nagrań wideo ? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Jak zredukować szum (ziarno) z nagrań wideo ?
Witam

W ostatni weekend amatorsko nagrywałem wesele swojej córki.
Nagrywałem je aparatem Sony A58, obiektyw Sigma Sigma 18-125 mm f/3.8-5.6 DC OS HSM . Materiał w 1920 x 1080 pix (Full HD, 50i, AVCHD, 24 Mbit/s, FX) .
Generalnie materiał jest jak dla mnie jakościowo akceptowalny. Jedyny problem to nagrania na sali przy słabszym oświetleniu. Nie chciałem używać do tego dodatkowej lampy a niestety obiektyw nie jest zbyt jasny. Obiektyw ze światłem f/2.8 na pewno by się lepiej sprawił, ale takowego nie miałem. Do odszumienia tego ziarna użyłem programu Adobe Elements 2020 https://www.adobe.com/pl/products/premi ... res.html#x , jest to pokazane w klipie "Usuwanie szumu z nagrań wideo" . Oczywiście u nich to wychodzi wzorcowo, ale to raczej w tym programie mało prawdopodobne . Sprawdziłem jego możliwości na moim materiale i właściwie nie widzę zbyt wielkiej różnicy przed i po renderowaniu z tym filtrem. Szum na moim materiale może nie jest aż taki wielki , porównywalny z tym co widać na klipie z Adobe, ale czy są jakieś programy które w wersji próbnej mogą to zrobić lepiej , bez tzw. znaku wodnego na materiale ? Czy jest jakiś sposób na poprawę tego materiału , bo zawsze może być ładniej czy raczej efekty są mizerne.

Pozdrawiam

środa, 22 lipca 2020, 13:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Jak zredukować szum (ziarno) z nagrań wideo ?
Szumy są różne, więc trzeba to zobaczyć by coś doradzać. Możesz podwiesić i zlinkować tu do pobrania jakiś reprezentatywny plik? Na Google Drive na przykład.

czwartek, 23 lipca 2020, 23:15
Bywalec
Bywalec

Witam
Wrzucam podobnego sampla, choć te z wesela są nieco jaśniejsze. Przepraszam , ale nie mogę wrzucić tego sampla z wesela ponieważ jest tam dużo ludzi a ktoś mógłby sobie tego nie życzyć. Efekt szumu jest na obu samplach taki sam , tylko ten co udostępniłem jest nieco ciemniejszy .

https://drive.google.com/file/d/1IXOfhh ... sp=sharing

Pozdrawiam

sobota, 25 lipca 2020, 10:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z darmowych i przyjaznych w obsłudze programów sporo poprawisz za pomocą ShutterEncoder, który tu często polecam:
https://www.shutterencoder.com/en/

Ustawienia jak na obrazku:

Załącznik:
Image 3.jpg
Image 3.jpg [ 215.95 | Przeglądane 28 razy ]

Przykładowy plik wynikowy do ściągnięcia:

https://drive.google.com/file/d/1-pdj3qocIYfwObVIOMLlhfC7gbK01kOO/view?usp=sharing

Niestety, mimo mocno naciągniętych parametrów, bo i wzmocnienie duże 30dB i naświetlanie długie 1/25, światła jest za mało, wszystko jest głęboko pod ekspozycją i szum dominuje. Ale coś poprawić się zawsze da.

Załącznik:
Image 4.jpg
Image 4.jpg [ 56.42 | Przeglądane 14 razy ]

Załącznik:
odszumianie.jpg
odszumianie.jpg [ 187.74 | Przeglądane 16 razy ]

sobota, 25 lipca 2020, 20:00
Bywalec
Bywalec

Bardzo dziękuje za pomoc. Na szczęście ten materiał z wesela jest w lepszej jakości, no ale brak dostatecznego oświetlenia robi swoje.
Po testuję na tym programie.
Jeszcze raz dziękuje .

poniedziałek, 27 lipca 2020, 10:21
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]