Teraz jest piątek, 14 grudnia 2018, 16:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 16 a 12 bit - dzwiek... mikrofon pojemnosciowy.... 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post 16 a 12 bit - dzwiek... mikrofon pojemnosciowy....
Witam serdecznie! Mam takie 2 tematy co do dzwieku i pare pytan :)

1. Mam kamerke canon MV500i, ma ona opcje nagrywania dzwieku w 12 bit i 16 bit, do wyboru.

-Jaka jest róznica miedzy 12 i 16 ??

-Jak ewentualnie potem ustawic parametry w trakcie capturowania do kompa w zaleznosci czy 12 czy 16 bit??

-Czy materiał zgrany do komputera i odtworzeniu np. w Premiere czy pinnacle studio 8 powinien dawac dzwiek nagrany kamera na 1 głosnik czy na 2 głosniki??

-Mikrofon pojemnosciowy yoga em2800- jak najlepiej nagrywac z mikrofonem 16 czy 12 bit??

- Czy przy kreceniu w kosciele uzywacie opcji w mikrofonie Normal czy tele??

aha i jeszcze jedno. Szumy ? Czy to normalne ze jak nagrywam przy uzyciu mikrofonu to jak jest cisza i jak odwarzam to nagranie potem np. na TV to słysze szumy? Jak tv wezme wmiare głosno. Dotyczy to nagrywania raczej w trybie tele.

Dziekuje wszystkim za udzielenie konkretnych odpowiedzi na moje pytania. Mam nadzieje ze nie przesadziłem z ich iloscia.

POZDRAWIAM FORUMOWICZOW!

amator svitak

Ostatnio edytowano wtorek, 2 grudnia 2003, 19:30 przez svitak, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 2 grudnia 2003, 18:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Specyfikacja minidv mówi, że dźwięk zapisany jest z częstotliwością próbkowania 48000 Hz i rozdzielczością 12 bitów przy 4 kanałach (co nie znaczy, że quadro, 2 na stereo i drugi 2 na np.: dub), lub 16 bitów przy dwóch kanałach. Normalny człowiek nie zauważy różnicy między 12 i 16 bitami przy nagraniu z kamery, bo sama jego jakość jest niestety sosunkowo niewysoka :-( .
Jak "kapturujesz do kompa" ustaw tak jak było na kamerze, jeżeli nagrałeś w 12 bitach niech tak zostanie.
Dzwięk z minidv o ile nie masz uszkodzonego toru audio w kamerze powinien być w obu głośnikach, chyba, że używasz mikrofonu mono, wtedy może być tylko w jednym.

Pozdrowienia
Ulv

wtorek, 2 grudnia 2003, 19:26
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Jak nagrywam materiał bez mikrofonu zew. to po zgraniu na kompa dzwiek słysze na 2 głosnikach. Jesli jednak nagrywam na mikrofonie yoga em-2800 po zgraniu na kompa słysze tylko dzwiek na 1 głosniku :(

Pytania jakie mi sie nasówaja to takie
Czy ten mikrofon jest mono?? Załamie sie jesli tak bo własnie go kupiłem
Czy to gniazdo w kamerze jest skopane
czy mikrofon moze?

:(

Pozdrawiam All

wtorek, 2 grudnia 2003, 20:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Mam taki mikrofon - jest on MONOFONICZNY.
Jeśli do montażu używasz AP to jest tam prosta funkcja skopiowania dźwięku jednego kanału do drugiego. Wtedy będziesz słyszał dźwięk w obu głośnikach, oczywiście taki sam.

wtorek, 2 grudnia 2003, 20:44
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Kurcze , jesli chodzi o dzwiek przy filmowaniu to jestem naprawde zielony. Jesli by mi ktos wytłumaczył jaka jest róznica miedzy mikrofonem stereo a mono to bede wdzieczny. W czym od siebie róznia sie dzwieki nagrane w stereo i w mono

Dlamnie duzym minusem tego ze mikrofon jest mono jes to ze jak filmuje i mam do kamery podłaczone słuchawki to przy mono mikrofonie słyusze dzwiek w jednej słuchawce a w drugiej szum.

Pozdro!

wtorek, 2 grudnia 2003, 22:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeżeli nie to odpowiem.
Róznica jest taka jak między telewizorem czarno-białym i kolorowym. I na tym i na tym możesz obejrzeć film, na którym wolisz?
Stereo to znaczy dwukanałowo, czyli w teorii tak jak postrzegamy świat, bo mamy dwoje uszu i takie sygnał możemy umiejscowić w przestrzeni (w najprostrzym przypadku albo jest po lewej, albo po prawej, a czasem mniej-więcej pośrodku). W mono zawsze jest pośrodku (to że masz tylko w jednej słuchawce to dlatego, że sama kamera pracuje w stereo i teoretycznie sygnał mono powinien być podany z mikrofonu na obakanały, co możesz uzyskać przerabiając wtyk mikrofonu). Oczywiście w dźwięku może być jeszcze quadro i 5.1 i 7.1, ale to wszystko jest symulacja tego, że w rzeczywistości jesteśmy w stanie usłyszeć, że coś jest za nami w opraciu o to, że nasz mózg potrafi zanalizować odbicia.

Pozdrowienia
Ulv

środa, 3 grudnia 2003, 01:42
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

dzieki, te pytanie nie było zartem aczkolwiek napewno było smieszne.

jaka jest róznica miedzy stereo a mono to ja wiem tylko niewiem jak to sie ma do mikrofonów. Ale juz kumam.

środa, 3 grudnia 2003, 08:13
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Mikrofon stereofoniczny to nic inngo jak dwa monofoniczne mikrofony w jednej obudowie, odpowiednio ustawione tak aby 'zbierały' sygnał ze strony lewej i prawej.

środa, 3 grudnia 2003, 12:21
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

hmm własnie. Mikrofon stereo to nic innego jak 2 mikrofony mono. To czy taki zew. mikrofon stereo który posiada takie 2 mikrofony mono milimetry obok siebie to czy takie stereo bedzie słyszalne? Mówie tu o mikrofonach w cenach zedu 200-400zł max.

Czy warto dozucic troche na mikrofon stereo??

A moze liepiej 2 mono , jesli chodzxi o nagrywanie w sali, ogólnie w pomieszczeniach. Oczywiscie rozstawione w duzym odstepie od siebie??

czwartek, 4 grudnia 2003, 00:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ty też masz uszy blisko siebie, no może nie 2 milimetry ;-) i słyszysz stereo. Tak naprawdę kwestia leży w kierunkowości tych dwóch mikrofonów. Oba mają kierunek zbierania odchylony o około 30 stopni od osi, czyli lewy łapie lepiej to co po lewej a prawy po prawej. Tak samo zresztą jak mikrofony w kamerze mimo, że są blisko nagrywają stereo (czasem mnie nawet zaskakuje to jak bardzo).
Oczywiście mikrofony ultrakierunkowe (takie co mają długość pół metra lub więcej i kosztują conajmniej 20 słotych za każdy centymetr) najczęściej sa mono, ale to dlatego, że adresowane są do kręcenia bardzo specyficznego.

Pozdrowienia
Ulv

czwartek, 4 grudnia 2003, 00:57
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Oczywiście, że dwa mikrofony monofoniczne odpowiednio rozstawione dadzą lepszy efekt. Niestety żeby to dobrze zrobić trzeba mieć wielkie doświadczenie. Poza tym potrzebne są jeszcze statywy i kable. Istnieje też niebezpieczeństwo, że ktoś podczas pracy mikrofonów na nie wpadnie. Dlatego najprościej zaopatrzyć się w mikrofon stereofoniczny który załatwi wszystko za nas automatycznie.

Jeżeli nagrywamy mikrofonem monofonicznym i mamy zamiar później używać programu do montażu to zdecydowanie polecam zostawić przy nagraniu kamerą jeden kanał bez mostkowania, a drugi wykreować sztucznie poprzez skopiowanie tego pierwszego na timelinie. Mostkowanie dwóch kanałów na kamerze (zwarcie ich we wtyczce) najprawdopodobniej mocno obniży jakość zapisu dźwięku gdyż wzmacniacze mikrofonowe będą pracowały w nieoptymalnych warunkach.

czwartek, 4 grudnia 2003, 09:02
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Dzeiki za odpowiedz. Niestety juz kupiłem mikrofon mono, no ale moge go wymienic.

Javo. CVzyli rozumiem ze jak nagrywam mikrofonem mono to nie uzywac przejsciówki tylko nagrac normalnie na jeden kanał??

Chyba dobrze zrozumiałem :)

Dzieki serdeczne!

Pozdrawiam

czwartek, 4 grudnia 2003, 13:00
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Dokładnie tak. Ten sam efekt uzyskasz przy montażu kopiując ściężki audio, a przynajmniej będziesz miał pewność, że ten jeden kanał jest dobrze nagrany i wzmacniacz mikrofonowy działał w optymalnych warunkach.

czwartek, 4 grudnia 2003, 14:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
hmm, a jak wpłynie to na pracę przedwzmacniaczy? Tzn, jak niby mają się zmienić warunki ich pracy i dlaczego?

Odnośnie rejestracji stereo, to wydaje mi się że nie ma to sensu. Chcecie nagrywać np. mszę stereo? No rozumiem ze w lesie, na łonie przyrody... Odniesieniem tu nie powienno być, to ze mamy parę uszów, tylko, że rejestrowany dźwięk jest PUNKTOWY!
Jeżeli już musicie nagrać coś stereo za pomoca 2 zewnętrznych mikrofonów to nalezy pamiętać aby umieścić je pod odpowiednim kątem wzgędem siebie, w/g np. zaleceń dla techniki X-Y, kąt pomiędzy mikrofonami wynosic powienien 90stopni.

czwartek, 25 grudnia 2003, 13:43
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Łącząc ze sobą wejścia zmieniamy ich impedancję wejściową, która jest jeszcze dodatkowo obciążana impedancją mikrofonu. Są to bardzo małe sygnały i praktycznie nie ma możliwości uszkodzenia tych wzmacniaczy. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że punkt pracy układów zostanie przeniesiony poza zakres użytkowy, co spowoduje zniekształcenia w dźwięku lub jego nadmierne (niedostateczne) wzmocnienie.

wtorek, 30 grudnia 2003, 02:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona