Teraz jest środa, 19 grudnia 2018, 15:54

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 pytanie o montaż :) 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post pytanie o montaż :)
witam, trafiłem przypadkiem na to forum :) poprzez google :) potrzebuję małej pomocy, bo utknąłem na małym problemie...

posiadam kamerkę z opcją nagrywania w tzw. 16:9 WIDE :) i takowej opcji używałem podczas kręcenia scen filmiku :) niestety, napotkałem problem...

podczas odtwarzania bezpośrednio z kamery na tv, film wygląda super -> jest panorama, etc. niestety, po zgraniu poprzez przewód firewire na komputer -> panorama ucieka, a obraz rozciąga się tworząc z głów - jaja :) (używałem Ulead Video Studio 6)

próbowalem windows movie makerem, tam udało mi się jedynie zaimportować film (zgrać z kamery) odtworzyć z panoramą, niestety - po zapisaniu na dysk i próbie odtworzenia w innym programie (np. windows media player) - panorama znika...

ma ktoś jakiś pomysł, aby ją (panorame) pozostawić na stałe?...

sobota, 27 grudnia 2003, 02:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tu nie ma szwindla, 16:9 dv jest obrazem anamorficznym, czyli ma rozdzielczość taką jak obraz 4:3, czyli bez panoramy, tylko inne proporcje obrazu.
Oczywiście możesz pracować w programach nie obługujących 16:9 z obrazem rozciągniętym a potem zgrywać do dv z ustawioną flaga 16:9 (niektóre codeki to mają), ale jeszcze lepiej uzyj któregoś programu, który ma taki tryb pracy (np.: Ulead Media Studio 7).

Pozdrowienia
Ulv

sobota, 27 grudnia 2003, 13:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
nie zrozumieliśmy się -> chodzi mi o to: Jak ściągnąć film z kamery zachowując te dwa czarne paski (u góry i u dołu)... jest taka możliwość?

sobota, 27 grudnia 2003, 13:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Chcesz więc "wykastrować" obraz. Z kamery nie ściągniesz z paskami ale na komputerze to zrobisz w preprocesingu. Metoda nazywa się letterbox i faktycznie jest możliwa i łatwa do uzyskania w VD na ten przykład, czasem tak są wydawane tańsze dvd, gdzie zamiast obrazu anamorficznego są dwa czarne paski na górze i na dole, ale jest to zaprzeczenie idei szerokoekranowości. Nie polecam, między innymi tracisz na rozdzielczości w ten sposób.
Zapisuj po zrobieniu w mpeg2 ten format pliku trzyma informacje o proporcjach obrazu i nie zrobi jajowogłowych, a wyświetli obraz w trybie szerokoekranowym.

Pozdrowienia
Ulv

sobota, 27 grudnia 2003, 15:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
dzięki za odpowiedź, już uzyskałem zamierzony efekt

chodziło mi o to, aby mój film zachowywał się podobnie do popularnych filmów divxowych, gdzie po maksymalizacji na pełny ekran w dowolnym odtwarzaczu, pojawiają się dwa paseczki :) i robi się tzw. panorama :)

mam jeszcze jedno pytanie, nie chcę zaczynać nowego wątku -> czytałem gdzieś tu na forum o efekcie nakładania tła do filmu (np. zamiast jakiegoś koloru)

oto cytat tego opisu:
Obrazek (klip) z tym jednolitym tłem (do wykluczowania) umieść na ścieżce Video2, pod nim na Video1a, lub 1b obraz, który ma być w miejscu tego tał, na ścieżce Video2 kliknij prawym i wybierz Transparency, gdzie z listy wybierz RGB Diference. Teraz w górnym lewym podglądzie pobierz pipetką miejsce tła (to co ma zniknąć) suwakami dopasuj stopień wykluczowania tak, by w prawym podglądzie nie wygryzał krawędzi potrzebnych mających pozostać elementów. Dodatkowo można zmiękczyć krawędzie zaznaczając odpowiednie opcje.

--- może mi ktoś pomóc? bo nie mogę znaleźć opcji Transparent -> używam Adobe Premiere 7 Pro, pozdrawiam

niedziela, 28 grudnia 2003, 14:54
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]