Teraz jest czwartek, 13 grudnia 2018, 11:05

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Data i przeplot po zgraniu na HDD 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Data i przeplot po zgraniu na HDD
Witam.

Co sie dzieje z data po zgraniu materialu z kamery (D8) na HDD? Czy info o dacie jest zamieszczone w pliku avi a jezeli tak to jak ja wyciągnąć zeby byla widoczna w porzadanych fragmentach filmu?

Jeszcze jedno: chcialem sie podzielic ciekawym zjawiskiem dodam ze pozytywnym. Otoz chodzi o film zgrany na dysk w formacie DV i przeplot. Jak wiadomo na monitorze to nieladnie wyglada a po usunieciu skacze obraz. Jako ze i tak fimy przegrywam do SVCD i DVD przeplotu nie usuwam (wiadomo) a do podgladu na monitorze to niech on sobie bedzie. I teraz sedno sprawy: co tak pozytywnie mnie zaskoczylo: pewnego razu po zainstalowaniu nowego kodeka DV nawet przy odtwarzaniu na monitorze i w standardowym windows media playerze przeplot jest tak "obsługiwany" jak bym ogladal film na TV prosto z kamery czyli nie widac przeplotu a plynnosc jest idealna. Wczesniej zeby miec taki plynny film na monitorze (np. w divx) rozdzielalem polobrazy do osobnych klatek (rozdizelczosc 2x mniejsza) i fps na 50 zamiast 25 (kombinacje ale nie lubie jak cos jest nie po mojej mysli). I tu mam pytanie: jak ten kodek radzi sobie z tym przeplotem ze tak ladnie i plynnie wszystko chodzi? Czy mozecie jakos to wyjasnic ? Bo ja niewiem jak on to robi.

Dzieki
damianuNO_SPAM@tenbit.pl

wtorek, 20 stycznia 2004, 22:28
Stały bywalec
Stały bywalec

opisz prosze bardziej jaki kodek zainstalowałeś że nie widzisz efektu przeplotu na monitorze ???
O ile się orientuje to ze obraz skacze i widac tzw grzebien na komputerze to wina przeplotu monitora a nie kodeków
Jak się myle to sorki i poprawcie mnie
Pozdrawiam

środa, 21 stycznia 2004, 00:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To, że widzimy na ekranie komputera przeplot to wina tego, że monitory inaczej postępują z obrazem niż telewizory i wyświetlaja obraz progresywnie (nie ma przeplotu). Telewizor dość dziwacznie tworzy obraz na zmianę dając linie parzyste i nieparzyste co owocuje 5o półobrazami na sekundę. Na komputerze w jednym rzucie lecą oba półobrazy, a że są przesunięte w czasie owocuje to zębami na krawędziach obietów w ruchu.
Jeżeli uzywasz do dekodowania dv ffdshow to mozna go skonfigurować do usuwania przeplotu. To samo robi z materiałem mpeg np.: PowerDVD, jeżeli obraz jest z przeplotem to go usuwa w locie przy użyciu bob, lub weave.
Bob daje pełną płynność , w końcu to 50 fps i super obraz bez przeplotu. Nie wiem jak usunięcie robi kodek Damianu, ale bardzo możliwe, że właśnie takiego, który implementuje tą funkcję. Uwaga, na wolnym sprzęcie mogą być z tym problemy :-(

I jeszcze uwaga o kodach czasowych - są one zaszyte w strumieniu dv i z tego co pamiętam niektóre programy (w tym chyba Cinelerra) moga je wykorzystać przy obróbce. Jeżeli chcesz zaś wypalić je w obraz to gdzieś ostatnio widziałem taki program, który to robił. Poszukam.

Pozdrowienia
Ulv

środa, 21 stycznia 2004, 01:13
Stały bywalec
Stały bywalec

BRAVO

środa, 21 stycznia 2004, 01:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

I obiecany program: http://www.geocities.com/dts8888/ zowie się DV Time Stamp, obecnie w wersji 3.30

Pozdrowienia
Ulv

środa, 21 stycznia 2004, 01:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]