Teraz jest czwartek, 13 grudnia 2018, 15:27

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 prośba o pomoc 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post prośba o pomoc
Nie miała baba klopotu, kupiła sobie kamerę, cyfrową. I nie wiem, co dalej. wydaje mi się, że bez sensu jest przegrywanie nagranego materiału na kasetę VHS. Chciałabym robić jakieś małe obrobki na komputerze i nagrywać na płyty cd. Ale nie mam pojęcia, jak się za to zabrać. Od dłuższego już czasu czytam wiadomości na tym forum, ale szczerze mówiąc mało z tyego rozumiem(mam już swoje lata, choć uważam, że na naukę nigdy nie jest za późno). Czy mogłabym szanownych ekspertów prosić o pomoc i o kilka fachowych uwag, jak się zabrać do obróbki filmu na komputerze i jak wypalić plytę( chyba tak to się nazywa?)Będę bardzo wdzięczna za zrozumienie i życzliwość.

czwartek, 4 marca 2004, 22:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jak nie masz jeszcze komputera to czeka Cię kolejny problem :) A jesli masz to można przystąpić po mału do dzieła.

W komputerze powinien znaleźć się kontroler FireWire (IEEE-1394), który służy m.in. do podłączenia kamery cyfrowej. Na nowych płytach głównych najczęściej teraz jest już on na wyposażeniu standardowym, w starszych komputerach trzeba będzie kupić go jako osobną kartę PCI i zamontować w komputerze. Przy zakupie warto wybrać karte markową, z dołączonym kablem FireWire i oprogramowaniem do obróbki wideo. Przed wyborem konkretnego urządzenia poczytaj Forum, bo od kontrolera wiele zależy. Co niektórzy polecają Minta, ja tam wolę markowego Adapteca, unikaj napewno kontrolerów na chipie VIA.

Jak już ten etap będzie mieć za sobą to należy połączyć kamerę z kompem za pomocą kabelka... i tu zaczną się kolejne problemy :( Albo coś nie zadziała od razu, albo będzie działać nie tak jakbyś oczekiwała :) Oczywiście żartuję, mam nadzieję, że wszystko ruszy od razu.

No i wtedy zaczyna się zabawa. Po pierwsze faktycznie nie warto zgrywać tego na VHS, no chyba, że to wystarczy. Ale często warto nagrany na kamerze materiał przyciąć, wycinając nieudane ujęcia itp. Z reszty można zmontować sprawny klip i wyeksportować to albo na CD albo na DVD albo na VHS. W przypadku CD/DVD będzie niezbędna odpowiednia nagrywarka, w przypadku VHS - albo karta wideo albo karta graficzna z wyjściem tv.

Do pierwszych kontaktów z obróbką wideo sugeruję wykorzystać oprogramowanie Pinnacle Instant VideoAlbum lub Pinnacle Studio 9 - to oprogramowanie można kupić z kontrolerem FireWire (zwróć uwagę przy wyborze kontrolera na to). Jest ono tak proste, że na pierwszy rzut powinno być odpowiednie.

piątek, 5 marca 2004, 12:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

...unikaj napewno kontrolerów na chipie VIA.

Nie wiem na jakiej podstawie wysnuwasz takie wnioski. Mam kontroler na chipsecie Via i ZERO problemów. Minta też miałem wcześniej i równiez zero problemów. Fakt ze wcześniej pisałem na forum o problemach z chipsetem VIA ale to nie była wina kontrolera tylko Biosu jak sie okazało.

piątek, 5 marca 2004, 13:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A na takiej podstawie, że na poprzedniej płycie miałem zintegrowany kontroler FireWire oparty o VIA i niestety praktycznie nie dało się wogóle pracować. Wtedy, jak przystało na gmeracza, przeszukałem wiele forów (głównie zagranicznych, bo u nas nic nie znalazłem) i praktycznie wszędzie ludzie twierdzili, że winna jest VIA!! Nie była to jednostkowa wypowiedź, a dobrze ponad tuzin!!

Dlatego odrazu uprzedam przed takim wyborem.

P.S. Teraz mam płytę, gdzie też jest VIA :lol: Ale tym razem działa.

piątek, 5 marca 2004, 16:38
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]