Teraz jest poniedziałek, 17 grudnia 2018, 14:15

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Czym usunac szum silniczka ? 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Czym usunac szum silniczka ?
Czy zna ktos ,jak i jakim programem usunac (jesli to jest mozliwe)
szum silniczka ,nagranego podczas krecenia w pomieszczeniu.
Czytalem gdzies na tym forum,ze da sie : nagrywajac sam szum silniczka
utworzyc filtr,ktory by pozniej eliminowal taki typ dzwieku z scieszki audio,ale nie wiem czym i jak. :cry:

środa, 17 marca 2004, 00:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

to nie tak do konca, taki filtr bedzie daleki od doskonalosci i wplynie tez na jakosc reszty dzwieku (np. znieksztalci troche mowe). ale jesli chcesz probowac to zacznij od edytorow audio - cooledit itp.

środa, 17 marca 2004, 08:37
Moderator
Moderator

środa, 17 marca 2004, 08:41
Stały bywalec
Stały bywalec

Szum silniczka to efekt występujący w tanich kamerach.
Zrobić można wszystko ale ja osobiście życzę powodzenia....
Trzeba solidnie siedzieć w temacie audio i mieć sprzęt audio baaardzo wysokiej klasy
Pozdrawiam

środa, 17 marca 2004, 12:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
nie lepiej kupić jakiś w "miare tani" mikrofon zewnętrzny?
i po kłopocie

czwartek, 18 marca 2004, 12:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Polecam Cool edit obecnie pod nazwą Adobe Audition. Są tam filtry do odszumiania. Nie jest to jednak łatwe i trzeba się znać na rzeczy, ale nawet jeśli się uda to kosztem pozostałego dźwięku.
Jak szum jest na tym samym paśmie co inny dźwiek to życzę powodzenia.

pozdrawiam
kosmaluk

czwartek, 18 marca 2004, 14:28
Bywalec
Bywalec

Również polecam Cool Edita 2000. W opcji odszumiania należy wskazać próbkę szumu, który chcemy usunąć (najlepiej zaznaczyć fragment z samym szumem), a następnie suwakiem określić intensywność odszumiania. Potem już tylko odszumienie całego pliku bądź wybranego jakiegoś fragmentu. Z mojego doświadczenia wynika, że intensywność 100% wprowadza dużo zniekształceń.

czwartek, 25 marca 2004, 15:56
Bywalec
Bywalec

Nawet dosc dobrze to wychodzi w Adobe Audition 1.5

Ale mam problem z glowy pozbylem sie Canon-a MV 530 i kupilem MVX 25i.
Szum silniczka praktycznie nie do wykrycia.

wtorek, 14 września 2004, 10:33
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Polecam Cool edit obecnie pod nazwą Adobe Audition. Są tam filtry do odszumiania. Nie jest to jednak łatwe i trzeba się znać na rzeczy, ale nawet jeśli się uda to kosztem pozostałego dźwięku.
Jak szum jest na tym samym paśmie co inny dźwiek to życzę powodzenia.

pozdrawiam
kosmaluk

dobrze piszesz - zajmuję się produkcją muzyki od 9 lat i w 99 % szum jest na tym samym paśmie co np mowa i inne dżwięki.każda ingerencja zniekształci lub obetnie określoną częstotliwość.nie ma tu złotego środka ale próbuj ............zasada zawsze będzie ta sama "coś za coś".faktem jest też że niewielkie zmiany nieznacznie wpłyną na materiał dzwiękowy ale wtedy również wpłyną mało znacząco na szum silniczka - pozdrawiam.
ps.jesli trochę siedzisz w temacie to możesz użyć filtrów tzw."notch" i wtedy szukać odpowiedniej częstotliwości ustawiając wąską dobroć i "biegać" po spektrum częstotliwości ale od razu mówię że to mozolna robota która wcale nie musi przynieść oczekiwanych rezultatów szczególnie dla osoby która nie bardzo zna się na tym.

wtorek, 14 września 2004, 15:45
Moderator
Moderator

Mam proste pytanie: Czy jeżeli usunięcie zapisanego przydźwięku wynikającego z pracy silniczka wkamerze jest tak proste waszym zdaniem, to czy takie firmy jak chociażby nawet i ten Canon nie zastosowały by w ustroju samej kamery układu redukującego ten przydźwięk? Ktoś ten sprzęt testuje zanim pojawi się na rynku chyba ? Nie ma tak wspaniałego sposobu usuniędzia konkretnej częstotliwości szumu, by nie "podziurawić" faktycznego, potrzebnego dźwięku. Przecież w tych częstotliwościach z pewnością zawierają się sygnały faktycznego pasma akustycznego które nagrywamy mikrofonem(mi). Jedyne co wydaje się być logiczne, to zastosowanie mikrofonu(ów), odizolowanych od mechaniki kamery. Długo wgłębialem się kiedyś w algorytmie wszelkich metod kompresji zarówno obrazu jak i dźwięku i podobne porównanie jest z plikami MP3, gdzie ktoś kiedyś wypowiadał się, że nawet fachowcy nie dostrzegają różnicy między zapisem bez kompresji, a MP3, co jest totalną bzdurą. MP3 chociażby działa tak, że w momencie gdy następuje głośny dźwięk obcinany jest ten najcichszy, po prostu nie istnieje, zostaje usunięty, jest to nie do przyjęcia np. dla koneserów muzyki poważnej, melomanów itp. Inne firmy wyszukiwały genialnych programów usuwających sam wokal z piosenki do tworzenia podkładów muzycznych stosowanych w nagłośnieniach typu playback, z takim nagłośnieniem uwierzcie mi wielę pracuję i firmom towrzącym takowe nagrania wychodzi jednym lepiej, innym gorzej, lecz zawsze w miejscu gdzie był śpiew czuje się tzw. czarne dziury.
Pozdrawiam gorąco

wtorek, 14 września 2004, 20:21
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

jest dokłądnie tak jak piszesz.jeśli ktoś nie czuje różnicy między mp3 a np wav lub cd-audio to albo ma kiepski słuch albo naprawdę kiepskiej jakości zestaw audio do słuchania muzyki.co do playbacków = całkowita racja.ale na zabawach itp raczej mało to słychać i pewnie o to chodzi robiącym takie podkłady.nie da się po prostu usunąć vocalu z mixu (chodzi mi oczywiście o zmixowane ślady w całość czyli utwór) - zawsze zostanie jak pisałeś dziura.próbujmy ale jak pisałem recepty na to nie ma coś za coś.rozsądnym wyjściem wydaje się zewnętrzny mic - pozdrawiam.

wtorek, 14 września 2004, 22:45
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]