Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 02:22

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Problem z 16:9 - Pomocy ... 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Problem z 16:9 - Pomocy ...
Witam. Dostałem do zmontowania materiał nagrany na Sony VX2000 w trybie 16:9 (PAL). Do dyspozycji mam kompa z Pinnacle DV500DVD i Adobe Premiere 6.02. Przy zrzucaniu materiału na dysk korzystam z gotowego presetu dla formatu 16:9. Na kompie wygląda to bardzo ładnie, na timeline'nie widzę, że obraz jest amorficzy - nie mam żadnych czarnych pasków ... Natomiast na podglądzie już jest problem. Mój telewizor wyświetla obraz rozciągnięty w pionie - NIE są "dodawane" czarne pasy ani u góry ani na dole ... po zgraniu materiału na kasetę efekt jest identyczny. Jedynie gdy puszczę wyjście na kamerkę (taką samą sony) to obraz jest na lcd'ku wyswietlany poprawnie (z paskami), natomiat wszelkie próby przegrania tego na normalną taśmę kończą się tak samo jak opisałem to powyżej ;/
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z formatem 16:9 ? Może ktoś miał już taki problem ? Kto wie jak sie z tym uporać i nagrać to tak żeby było normalnie odtwarzane na moim (i innych) telewizorach (dodam że to zwykła 15" 4:3)
Może powinienem w jakiś sposób "na stałe zasadzić" te czarne paski ... ? ;/

Aha. Jeżeli podłączę kamerę bezpośrednio pod telewizor (analogiem) to to głupie pudło nadal rozciąga obraz ... ;/
Co zrobić aby film był odtwarzany poprawnie na telewizorach 4:3 ???
POMOCY ... :(

wtorek, 22 czerwca 2004, 13:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: Problem z 16:9 - Pomocy ...
jeesoo napisał(a):
Witam. Dostałem do zmontowania materiał nagrany na Sony VX2000 w trybie 16:9 (PAL). Do dyspozycji mam kompa z Pinnacle DV500DVD i Adobe Premiere 6.02. Przy zrzucaniu materiału na dysk korzystam z gotowego presetu dla formatu 16:9. Na kompie wygląda to bardzo ładnie, na timeline'nie widzę, że obraz jest amorficzy - nie mam żadnych czarnych pasków ... Natomiast na podglądzie już jest problem. Mój telewizor wyświetla obraz rozciągnięty w pionie - NIE są "dodawane" czarne pasy ani u góry ani na dole ... po zgraniu materiału na kasetę efekt jest identyczny. Jedynie gdy puszczę wyjście na kamerkę (taką samą sony) to obraz jest na lcd'ku wyswietlany poprawnie (z paskami), natomiat wszelkie próby przegrania tego na normalną taśmę kończą się tak samo jak opisałem to powyżej ;/
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z formatem 16:9 ? Może ktoś miał już taki problem ? Kto wie jak sie z tym uporać i nagrać to tak żeby było normalnie odtwarzane na moim (i innych) telewizorach (dodam że to zwykła 15" 4:3)
Może powinienem w jakiś sposób "na stałe zasadzić" te czarne paski ... ? ;/

Aha. Jeżeli podłączę kamerę bezpośrednio pod telewizor (analogiem) to to głupie pudło nadal rozciąga obraz ... ;/
Co zrobić aby film był odtwarzany poprawnie na telewizorach 4:3 ???
POMOCY ... :(

Zeby zobaczyc 16:9 na telewizorze 4:3 stosuje sie tzw. Letterbox czyli nic innego jak format 4:3 z czarnym paskiem na dole i gorze obrazu. Nie zapominaj, ze 16:9 jako format ma te same wymiary co PAL 4:3 (720x576) ale pixle obrazu maja inny wspolczynnik szer. do wys. Dlatego orginalny 16:9 ogladany na telewizorze 16:9 nie posiada paskow.
To, ze twoj telewizor 4:3 rozciaga obraz to normalne, bo nie jest przygotowany na ten rodzaj sygnalu. Skorygowac to mozesz dorabiajac do twojego materialu paski. Niestety musisz przeliczyc caly material na nowo, dodajac paski np. w EfterEffects lub innymi programami i zapisac jako format 4:3.

wtorek, 22 czerwca 2004, 14:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zeby zobaczyc 16:9 na telewizorze 4:3 stosuje sie tzw. Letterbox czyli nic innego jak format 4:3 z czarnym paskiem na dole i gorze obrazu. Nie zapominaj, ze 16:9 jako format ma te same wymiary co PAL 4:3 (720x576) ale pixle obrazu maja inny wspolczynnik szer. do wys. Dlatego orginalny 16:9 ogladany na telewizorze 16:9 nie posiada paskow.

Tak wiem ... zdaję sobie z tego sprawę ...

Cytuj:
To, ze twoj telewizor 4:3 rozciaga obraz to normalne, bo nie jest przygotowany na ten rodzaj sygnalu. Skorygowac to mozesz dorabiajac do twojego materialu paski.

wiem o tym - chodzi mi właśnie o to w jaki sposób to zrobić ... ;/

Cytuj:
Niestety musisz przeliczyc caly material na nowo, dodajac paski np. w EfterEffects lub innymi programami i zapisac jako format 4:3.

Tego sie właśnie obawiam - AAE to dla mnie czarna magia ... ;/ Podobnie Combustion. Jakim innym programem mógłbym to zrobić ? Ewentualnie czy są jakieś pluginy do AAE które mogłyby mi w tym pomóc ?

wtorek, 22 czerwca 2004, 18:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
No to skoro wszystko inne wiesz-to dlaczego nie pytasz poprostu jak zrobic "Letterbox"? :roll:
Ale moze ktos inny skorzysta z tego "wykladu" ;)

Jesli pracujesz na Apple'u to najlepiej skorzystac z efektow w FinalCutPro, ktore robia "paski" o roznych formatach.
A jesli posiadasz AE lub combustion, to moge ci szybko wytlumaczyc. To nie takie trudne.

:wink:

środa, 23 czerwca 2004, 10:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie pisałem konkretnie jak zrobić letterboxa w AAE bo nie chciałem zamykać się w tym temacie - łudiłem się że są inne sposoby na uzyskanie pożadanego przezemnie efektu ...

Co do Twojej propozycji to bardzo za nią dziękuję - odezwij się prosze do mnie maila na jeesoo@op.pl - nie mam stałego dostępu do sieci przez wakacje, więc chyba tylko kontakt mailowy wchodzi w grę ... ;/

PS. Ulv : a może jest jakiś prosty sposób zrobienia tego przy pomocy AviSynth'a ? ;/

Jeszcze raz dzięki wielkie i pozdrawiam ;>

środa, 23 czerwca 2004, 23:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

opendmlSource("dv.avi")
BicubicResize(720,432)
AddBorders(0,72,0,72)

Pozdrawiam
Ulv

p.s.
Z tym telewizorem problem polega na tym, że nawet jak w nagraniu pojawi się informacja o zapisie anamorficznym to tylko i tak niektóre nowsze tv sa w stanie to prawidłowo zinterpretować. W dvd kwestia wygląda kapkę inaczej, bo możemy ustawić, żeby to dvd zmieniało proporcje.

czwartek, 24 czerwca 2004, 00:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Użyj w AP efektu 2D i poprostu "sciśnij obraz".

czwartek, 24 czerwca 2004, 02:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Użyj w AP efektu 2D i poprostu "sciśnij obraz".

Ale informacja. He he he... kon by sie usmial. :lol:

Przepis na Letterbox w AE.

1. Wystartuj program
2. Zrob nowa Kompozycje PAL D1/DV 720x576, tutaj mozesz tez ustawic dlugosc calej kompozycji
3. Zaimportuj twoj film: File-> Import-> Footage (jesli wersja eng.)
4. Teraz wazne ustawienie: musisz ziterpretowac wprowadzony film -> poprzez Stgr.+ F (na PC-cie) lub Jablko+F (na Apple'u)pojawiaja sie ustawienia przeplotu dla DV-> UpperField First
5. Wrzucasz film na kompozycje
6. W timeline aktywujesz twoj film i naciskasz klawisz "S" tak jak "scale", prawa myszka kliknij slowo "scale" czy jakie tam sie pojawi i tutaj masz mozliwosc ustawienia wielkosci w pixelach lub procentualnie. W pixlach musisz wpisac wartosc 720x432 i potwierdzic. Paski pojawia sie automatycznie.
7.Idz pod menu: Composition-> Make Film-> Tutaj pojawia sie okienko do ustawien renderingu. Wybierasz takie jakie potrzebujesz.
Wazne!!! zeby ustawic Field RenderOrder na LowerField First, czyli tak jak zinterpretowales przy wprowadzeniu filmu.

So what!

czwartek, 24 czerwca 2004, 11:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dziękuję bardzo tak U-Turn'owi jak i Ulv'owi (wieżyłem w AviSynth'a do końca) ... Wypróbuje oba sposoby i podzielę się spostrzeżeniami po wszystkim ... ;> W razie jakiś problemów będę was jeszcze molestował ;>

Dzięki wielkie raz jeszcze ...

czwartek, 24 czerwca 2004, 16:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Robiłem letterbox'a na 3 sposoby:
1. Sposób Ulv'a z VD przy pomocy skryptu avs (kodek DV Panasonica)
2. Sposób U-Turn'a z AAE (kodek DV Panasonica)
3. Sugerowany radą Jachu sposób w którym do zrobienia letterboxa użyłem poprostu efektu PiP w AP (oryginalny kodek Pinnacle DV)

Konkluzje : Wszystkie 3 sposoby dały podobny jakościowo efekt końcowy - różnic na telewizorze nie zauważyłem przktycznie wogóle ...
Co do szybkości najszybciej poszło tak jak radził Ulv, natomiast najwolniejszy rendering uzyskałem przy zastosowaniu PiP'a (ponad 2krotnie dłuższy czas niż przy VD)

PS. Rendering był wykonymany na w2k na P4 2GHz

Teraz kolejne pytanie ...
Czy jest możliwość przy authoringu DVD takiej konfiguracji aby film był odtwarzany na TV 16:9 jako anamorficzny (czyli żeby zajmował całą przestrzeń ekranu), natomiast na TV 4:3 jako letterbox ? Ew. by można było to wybrać w jakiś sposób przy odtwarzaniu ?
Ulv : może ifoedit ? ;> (nie znam tego softu :)
Czy też może w TV 16:9 są ustawienia aby pomijało czarne pasy z letterboxa przy wyświetlaniu ? ;/

niedziela, 4 lipca 2004, 15:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Czy jest możliwość przy authoringu DVD takiej konfiguracji aby film był odtwarzany na TV 16:9 jako anamorficzny (czyli żeby zajmował całą przestrzeń ekranu), natomiast na TV 4:3 jako letterbox ? Ew. by można było to wybrać w jakiś sposób przy odtwarzaniu ?
;/

Profesjonalne programy authoringowe (np. DVD StudioPro Apple'a) posiadaja funkcje wyboru interpretacji formatu 16:9. Istnieje mozliwosc modusa Letterbox lub Pan-Scan do wyswietlania materialu 16:9 na zwyklym TV. W modusie Pan-Scan obraz zostaje wyswietlany w pelnej wysokosci a "wystajace" boki obrazu sa obcinane. Wydajemi sie, ze Letterbox jest lepszym rozwiazaniem, bo zawiera calosc obrazu.
Oczywiscie dotyczy to tylko i wylacznie orginalnego formatu 16:9.

Material przetworzony na 4:3 Letterbox, tak jak w Twoim przypadku, pozostaje bez zmian 4:3.

jeesoo napisał(a):
Czy też może w TV 16:9 są ustawienia aby pomijało czarne pasy z letterboxa przy wyświetlaniu ? ;/

W tym przypadku mozesz jedynie "nadmuchac" obraz zmieniajac ustawienia w telewizorze. Nastepuje interpolacja obrazu i najczesciej nie wyglada to za dobrze.
Ale to nie ma sensu, bo Twoj material jest poprostu 4:3 paskami, czyli kompatybilny z wiekszoscia starszych telewizorow, ktore nie wspieraja formatu 16:9.

poniedziałek, 5 lipca 2004, 13:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

no tego się obawiałem ... żadnych kompromisów - pozostaje tylko "albo - albo" ;/ (oczywiście "myk" z obcinanymi bokami nei wchodzi w grę )

Cytuj:
Profesjonalne programy authoringowe (np. DVD StudioPro Apple'a) posiadaja funkcje wyboru interpretacji formatu 16:9.

Myślę że Scenarist na PCecie też ma taką opcję - jednak to nie mój poziom intelektualny niestety ... ;/

poniedziałek, 5 lipca 2004, 23:00
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]