Teraz jest wtorek, 16 lipca 2019, 05:06

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Film pod telewizor Full HD 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Film pod telewizor Full HD
Witam!!

Mam wesele do złożenia i młodzi zażyczyli sobie film w formacie na telewizor LCD. Jak twierdzą mają Full HD.
Ja mam projekt w programie Power Director i raczej nie będe na nowo składał w innym programie. Program ten oferuje zapis do formatu HD 1080i (1920x1080) i HD 720p (1280x720) oraz HDV 1080i (1440x1080) i HDV 720p (1280x720).
Jest jeszcze inny problem. Obraz zapisywany jest w stosunku 4:3 i nie mogę nijak zmienić na 16:9.

Pytania:
1. Który format wybrać najlepiej?
2. Jeśli TV jest tylko HD Ready czy np. rozdzielczość 1920x1080 będzie pasować?? Jeśli nie to co będzie pasować??
3. Czy jeśli zapiszę obraz w stosunku 4:3 będzie on widoczny na całym ekranie??

Dodam, że zrobiłem film jako normalne DVD 720x576 i był na całym ekranie, ale były widoczne kratki (jak to na LCD) i chcą to na format ich TV.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Proc: Intel C2D E4500
Płyta: Gigabyte GA-P35 DS3L
Pamięć: 2x1 GB DDR 800 Mhz
HDD: Maxtor 250 GB,Seagate 640 GB
Grafika: ASUS Radeon EAH 3650
Napędy: Samsung S182M
Monitor: LG 1752S-SF
Kamera: JVC DVL-367eg

sobota, 31 maja 2008, 00:16
Moderator
Moderator

Post Re: Film pod telewizor Full HD
najlepiej niech sobie młodzi kupią DVD z UPSCALEREM. takie przerabianie nie da zbyt dobrych rezultatów i na dodatek zwykłe rozciągnięcie do 16x9 spowoduje natychmiastowe utycie bohaterów ;)

1. na czym wypalisz materiał? BD? od tego zależy odpowiedź, ale raczej każdy format będzie dobry. ważniejsza jest zupełnie pomijana kwestia rodzaju algorytmu skalującego.
2. będzie
3. będzie

radzę poszukaj, pewnie są programy, które służą specjalnie do tego, aby jak najlepiej przerobić materiał SD na HD.

pozdrawiam

sobota, 31 maja 2008, 09:53
Bywalec
Bywalec

Film będzie w 2 częściach na płytach DVD. Nie mam innej możliwości. Pytałem się o to czy będzie na całym ekranie, bo na kompie jak otwieram w rozdzielczości 1920x1080 to mam nie na całym ekranie, tylko obcięty z wszystkich stron, więc stąd moje pytania o pełny ekran.

sobota, 31 maja 2008, 11:23
Moderator
Moderator

LOTR napisał(a):
Film będzie w 2 częściach na płytach DVD. Nie mam innej możliwości. Pytałem się o to czy będzie na całym ekranie, bo na kompie jak otwieram w rozdzielczości 1920x1080 to mam nie na całym ekranie, tylko obcięty z wszystkich stron, więc stąd moje pytania o pełny ekran.

na DVD nie nagrasz innej rozdzielczości niż PAL SD :lol: no chyba, że w DivX, ale odtwarzacz pewnie tego nie odtworzy. niestety musisz wytłumaczyć młodym, że "to se ne da". tylko DVD z upscalerem jest jakimś rozsądnym rozwiązaniem. sorry :oops:

sobota, 31 maja 2008, 11:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dla mnie nie ujmując nikomu, bezsensem jest przetwarzać materiał z SD do full HD, tym bardziej ze nic ci to nie da, poprawy jakości obrazu nie zyskasz żadnej. Wg mnie nagraj normalnie na DVD a TV którym dysponują młodzi na pewno ma możliwość rozciągnięcia obrazu na cały ekran. Wiem ze posiadasz nagranie w 4:3 ale na to też już nic nie poradzisz. Jak to mówią "dupa zbita"
Poprostu wytłumacz młodym ze tworzenie BR na bazie materiału z SD nic nie wnosi i nie ma potrzeby tego robić. Co innego gdybyś miał materiał w HD....ale nie masz... Pozdrawiam

http://www.tokksa.pl
http://www.tokksa.pl/wild.php
http://www.facebook.com/pages/Tokksa/14 ... 140?v=wall

http://vimeo.com/tokksa
http://vimeo.com/tokksawild/videos

sobota, 31 maja 2008, 12:19
Moderator
Moderator

TOKKSA napisał(a):
Poprostu wytłumacz młodym ze tworzenie BR na bazie materiału z SD nic nie wnosi i nie ma potrzeby tego robić.

jeszcze na BD to pół biedy, ale:
LOTR napisał(a):
Film będzie w 2 częściach na płytach DVD.

sobota, 31 maja 2008, 12:31
Moderator
Moderator

przepraszam za to , że to napiszę :oops:
nie chce mi się tu wklejać waszych wszystkich wypowiedzi i rad :oops:
jedno jest pewne kol. LOTR ze swoją wiedzą powinien zająć się czymś innym a nie jeszcze przyznawać się do tego , że jest 10 kroków nie za konkuręcją , ale za murzynami . choć z drugiej strony to tłumaczy wasze wypowiedzi , dlaczego nie chcecie kol. po fachu pomóc :mrgreen: .

niedziela, 1 czerwca 2008, 07:10
Bywalec
Bywalec

Nie jestem wszechwiedzący i nie wiem wszystkiego. A po to są fora żeby się na nich pytać...

niedziela, 1 czerwca 2008, 09:38
Moderator
Moderator

może źle napisałem , ale kol. GrassHoppeR i kol.TOKKSA są motorami tego forum zamias dać prostą rade to zaczyna się straszenie nazwami i cyframi gdzie ty wypalisz te płyty ( bez urazy opis twojego muzealnego sprzętu ) i czy klienci akurat mają taki sprzęt do odtworzenia.
rowiązanie proste > klienci mają tv LCD i super :P , nawet że HD 1080 , ale jak się ich zapytasz jaki mają odtwarzacz DVD to powiedzą taki zwykły :P czyli wniosek jeden chcą tylko format 16*9 720*576 pal i nic więcej . mam biedne amatorskie pinnacle11 więc aby nie stracić na jakości obrazu przy przekonwerterowaniem w innym programiku > otwieram projekt w formacie 16*9 dodaję plugin obrazu ( pinnacle ma duży margines błędu więc zamias +25,00 dodaję tylko X +12,50 i Y +12,50 gdzie Y+ tak naprawdę będzie -12,50 czyli zniknie nam z ekranu , ale za pomocą klatek kluczowania zminimalizuję stratę .
p.s. nie mam pojęcia co masz na myśli ????
Cytuj:
Dodam, że zrobiłem film jako normalne DVD 720x576 i był na całym ekranie, ale były widoczne kratki (jak to na LCD) i chcą to na format ich TV.
odpowiedz chyba prosta :P brak znajomości podłączenia DVD z TV LCD . i jeszcze twoja wina za małe biterate ustawiasz powiedzmy tv-lcd 42cale 1:10000 minimum 7200 super 8000.
czyli pisząć krótko format 16*9 720*576 bitrate 8000 no i prawidłowo podłączyć TV z DVD ( nie przez kabel euro )
p.s.2 bez urazy , ale ktoś taki jak ty nakręcił mój slub tylko nie miał dostępu do internetu/fora :mrgreen: i dlatego mam masakre a nie pamiątkie z tego dnia .

poniedziałek, 2 czerwca 2008, 06:38
Bywalec
Bywalec

Teraz wiem, że się trochę zgapiłem, bo zwykłe DVD nie odtworzy przecież obrazu o wysokiej rozdzielczości. Moje pytania dotyczyły głównie tej wysokiej rozdzielczości, bo nigdy nie miałem z tym do czynienia.
Apropo sprzętu - to nie jest taki jak w podpisie. Nie zdążyłem jeszcze zmienić (przy okazji - jak wejśc w panel kontrolny, bo nie mam u siebie takiej opcji, albo jestem chyba ślepy)
Faktycznie bitrate gra dużą rolę. Tamtą kopię robiłem w bitrate 3500 byle tylko upchnąć na jednej płycie. Zawsze robiłem na jednej płycie i wiem że na zwykłym TV nie wychodziło tak źle, bo zawsze to sprawdzałem u siebie na DVD. Wszystko wyszło przy telewizorze LCD. No ale rozdzieliłem to na 2 płytki i dałem bitrate 8000, no i jest o niebo lepiej.
Nie wnikam w to jak mają podłączone DVD z TV, bo nie będę nikomu grzebał ich domu.
Chciałbym dodać, że nie jest to pierwsze moje wesele, bo zrobiłem ich już kilkanaście mimo tego, że traktuję to na razie jako czyste hobby. No, ale ja w końcu mam internet i wiem na które forum udać się po poradę :D

poniedziałek, 2 czerwca 2008, 20:03
Moderator
Moderator

Wyjaśnię tylko, dlaczego na ekranie monitora komputerowego obraz nie mieści się na ekranie:
- odtwarzacz jakim odczytujesz film automatycznie zwiększa obraz do 100%, a jak już opisałeś rozdzielczość twojego projektu zapewne znacznie przewyższa rozdzielczość Twojego monitora, stąd ten "przerost".
LOTR napisał(a):
Nie jestem wszechwiedzący i nie wiem wszystkiego. A po to są fora żeby się na nich pytać...

- pytać o poradę tak, a nie oczekiwać podstaw szkoleniowych, kursu z zakresu wiedzy o edycji video.
Pozdrawiam gorąco

wtorek, 3 czerwca 2008, 01:59
Bywalec
Bywalec

No też ja właśnie spytałem o poradę, bo się nie bawiłem w wysokich rozdzielczościach. A to w jakich kategoriach to traktujecie to już Wasza sprawa. W każdym razie dzięki za pomoc.

wtorek, 3 czerwca 2008, 06:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]