Teraz jest poniedziałek, 20 maja 2019, 16:53

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Zamiennik NP-F960; nieznany problem 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Zamiennik NP-F960; nieznany problem
Zakupiłam nowy zamiennik PREMIUM GOLD (odpowiednik NP-F960)http://www.allegro.pl/item517813395_akumulator_np_f960_7900mah_sony_np_970_np_f550.html
i nie wiem co jest z nim nie tak. To już drugi egzemplarz, który identycznie się zachowuje. Zastanawiam się czy ponownie reklamować, czy starać się o zwrot gotówki.
Po naładowniu akumulatora i podłączeniu go do HVL-20- lampka świeci, lecz po kilku włączeniach i wyłączeniach zanika napięcie na baterii. Po podłączeniu akumulatora do ładowarki BC-V615 wystarczy ułamek sekundy ładowania aby bateria ponownie działała. Po ponownym podłaczeniu do lampki sytuacja powtarza się jw.
Z góry dzięki

poniedziałek, 2 lutego 2009, 21:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Zamiennik NP-F960; nieznany problem
??A czy z oryginalnym akumulatorem współpraca lampki HVL-20 przebiega prawidłowo ???

? Lampa halogenowa, podobnie, jak każde żarowe źródło oświetlenia ma pewną wadę. Opór czynny zimnego żarnika jest kilka razy mniejszy (nawet 5-7 razy !!!), niż żarnika rozgrzanego. Skutkuje to tym, że w momencie włączenia żarówki, halogenu itp. początkowe natężenie prądu jest odpowiednio 5-7 razy większe, niż po osiągnięciu normalnej temperatury. Fakt, że czas takiego prądu "zwarcia" jest bardzo krótki, bo wraz z rozgrzewaniem się żarnika opór błyskawicznie rośnie (a natężenie odpowiednio spada) do nominalnej wartości.

?Najprawdopodobniej akumulatory serii NP-Fxxx (a może inne także akumulatory) mają coś, co określiłbym czujnikiem zwarcia. Efekt jest taki, że po przekroczeniu (nawet chwilowo) określonego prądu, na wyprowadzeniach akumulatora zanika napięcie. I wtedy jedyną metodą na "ożywienie" akumulatora jest podłączenie go na moment do ładowarki, co sam zauważyłeś.

?To nie jest przeczytana teoria, lecz moje doświadczenia. Niedawno mierzyłem napięcie na akumulatorze NP-F970 (oryginalny Sony) i przypadkowo zwarłem styki. Mierzę i oczom nie wierzę - ZERO Volt, wkładam do kamery, zero reakcji. Myślałem, że uszkodziłem nieodwracalnie akumulator. Lecz podłączyłem go do ładowarki na chwilkę, mierzę znowu - napięcie OK. Wkładam do kamery - wszystko odziała.

?Jeżeli z oryginalnym akumulatorem lampka działa OK, a z zamiennikiem niepoprawnie, to by oznaczało, że te wewnętrzne "czujniki zwarcia" są inaczej ustawione, inaczej wycechowane. I to by m.in. różniło zamiennik od oryginału, poza cena oczywiście.

Dla zrozumienia zasady, problemu i dla ciekawskich napiszę jeszcze kila słów o negatywnych skutkach zależności oporu od temperatury.

?W starych odbiornikach TV, w których królowały lampy elektronowe ten efekt był wyjątkowo wredny. Lamp elektronowych było nawet 10-15 sztuk w takim odbiorniku. Dla prostoty konstrukcji żarniki były łączone szeregowo i zasilane bez udziału transformatora. Ponieważ różne lampy miały różny czas rozgrzewania, to skutkowałoby tym, że na jednych "odkładałoby się" większe napięcie (niszcząc je), a na innych mniejsze. Aby temu zapobiec w szereg wstawiony był element (termistor), który miał tym niższy opór, im bardziej był rozgrzany (zależność oporu od temperatury odwrotna, niż np. w żarówce itp.). To powodowało, że lampy rozgrzewały się wolniej, ale równomierniej, no i dłużej pracowały.

wtorek, 3 lutego 2009, 02:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

również miałem problemy z akku z logo FORMAX ,

wtorek, 3 lutego 2009, 14:24
Stały bywalec
Stały bywalec

Witaj Romcio!

Widzę, że masz doświadczenie z akumulatorami :).

Zerknąłbyś do tego tematu? :

http://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?f=22&t=25366&start=0

Ogólnie problem z zamiennikami do FX 1000.

środa, 25 lutego 2009, 23:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

arelemm napisał(a):
.....Ogólnie problem z zamiennikami do FX 1000.

Nie mam tej kamery, wobec tego moja wypowiedź być może niewiele wniesie do Twojego problemu.

Mam kamerę VX-2100
Ogólnie na jednym oryginale NP-F970 "obskakiwałem" niemal całe wesele, co się równa około 5-7 kaset jednogodzinnych nagranych z jednego akumulatora.
I przeważnie ostatnią kasetę nagrywałem już z następnego akumulatora, czyli jedno wesele to np. 6-8 kaset. Oczywiście akumulator zasilał tylko kamerę.

Od naprawdę niedawna mam zamiennik kupiony w firmie www. Eltec. pl
Jest oznaczony jako NP-F960 7500mAh.
A ponieważ ten akumulator nie brał udziału w weselnej imprezie, to nie mogę napisać zbyt wiele o wydajności itp.

Ogólnie:
- oryginał waży około 280 g, a zamiennik około 20 mniej (ważone na prymitywnej kuchennej wadze)
- oryginał ma naprawdę twardy korpus, a w zamienniku czuć delikatne uginanie się boków pod wpływem nacisku palców
- wymiary oryginału to 38x59,8x70,3 mm, a zamiennik ma po około 0,1-0,2 mniejsze wymiary (mierzone suwmiarką)

Po naładowaniu obydwu akumulatorów "na full" kamera pokazuje około 70-80 minut większy czas pracy na zamienniku (ponad 800minut), a jak będzie naprawdę, to dopiero zobaczę.

Ogólne z firmą "Eltec" mam pozytywne doświadczenia. Akumulator (zamiennik) do malej amatorskiej kamerki Sony zakupiony około 4 lata tamu działa do tej pory świetnie i chyba niewiele stracił na pojemności, a był około 6 (!!!) razy tańszy, niż oryginał.

Nie wiem, na ile Ci pomogłem, ponieważ masz "problem z zamiennikami do FX 1000", a ja opisałem współpracę z inną kamerą. Ogólnie zadzwoń (tel. stacjonarny) do wspomnianej firmy, pracują tam komunikatywni ludzie, może Ci pomogą.

? I jeszcze ważna uwaga. Ten akumulator kryje w swym wnętrzu nie tylko baterię ogniw ( 6x1,2V = 7,2 V), ale także małą płytkę z elektroniką - widziałem osobiście wnętrze rozbitego akumulatora.
Jaka jest funkcja tej elektroniki ?
Zapewne (są to tylko moje domysły)
- info o naładowaniu (ilości minut itp.)
- na pewno zabezpieczenie przeciwzwarciowe (testowałem osobiście)
- być może zabezpieczenie przed przegrzaniem

czwartek, 26 lutego 2009, 10:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]