Teraz jest piątek, 19 października 2018, 00:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Opłata za prawa autorskie 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Opłata za prawa autorskie
Mam dylemat.
Będąc na szkoleniu nagrałem film, następnie bez żadnej obróbki oddałem ten film instruktorowi, a teraz dostaję telefon że chcą kupić ode mnie prawa autorskie do tego filmu żeby wyświetlać go na szkoleniach, oraz że chcą nawiązać współpracę i nagrać jeszcze kilka filmów instruktażowych. Powiedzieli żebym się zastanowił ile chce za odsprzedanie praw autorskich - nie mam działalności gospodarczej wiec to będzie jakaś umowa o dzieło. I tu jest mój dylemat ile powinienem sobie zażyczyć za odsprzedanie praw autorskich - jest to duża ogólnopolska firma działająca w branży rolniczej, która w każdym województwie ma swój oddzielny, samo decyzyjny oddział i na tą chwilę 4 oddziały są zainteresowane.
Ile normalnie kosztuje nagranie takiego filmu, oraz jaka suma będzie odpowiednia żeby ich nie zniechęcić do dalszej współpracy.

czwartek, 2 grudnia 2010, 16:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Opłata za prawa autorskie
Jak bez obróbki to musisz sobie wymyslic cene jaka bys sobie zazyczyl.
Jedna rzecz podpowiem,podpisujac umowe o dzielo,przeczytaj ja dokladnie zeby bylo w niej napisane ze zleceniodawca placi za ciebie podatek dochodowy.
Powinienes tez wystawic tej firmie licencje (stworzyc taka jaka chcesz) na co pozwalasz stronie zakupujacej ten film a na co nie i zastrzec sobie prawo do mozliwosci uzywania tego materialu do swojej wlasnej reklamy.
Jakie rodzaje licencji wystepuja znajdzieszt tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Licencja_%28prawo%29

i jeszcze jedna bardzo wazna rzecz,prawa autorskiego nie mozna sie zrzec ani go odsprzedac,obowiazuje ono az do 70 lat po smierci twórcy i dlatego pisze sie licencje
zezwalajaca na uzywanie danego materialu na danych plaszczyznach przez dany podmiot lub osobe.Licencja moze byc na jakis okres czsu z mozliwoscia przedluzenia lub jednorazowa na stale.
Mialem sam niedawno taka sytuacje z firma zagraniczna dla ktorej pozwolilem w licencji na uzytkowanie materialu na ich potrzeby reklamowe po za granicami naszego kraju bez ograniczen ale moj material jest zlozony i podpisany wiec nie zezwalalem im na edytowanie ani na przerabianie filmu.
http://www.vimeo.com/17095303
W twoim wypadku moga chciec to poskladac w jakas calosc wiec moze byc tak ze wspolautorem stanie sie inna jeszcze osoba i musisz wziasc to pod uwage.No chyba ze sam im to poskladasz i sie podpiszesz.
Tak wiec widzisz,ze kwota zalezy od tego w jakim stadium jest sprzedawany material i co zawiera licencja.Generalnie im wiecej mozliwosci dla nabywcy tym powinienes drozej sprzedac.A te 4 oddzialy to powinny miec osobne licencje lub mozesz sprzedac jednorazowo dla glownego oddzialu tej firmy biorac pod uwage ze beda z niego kozystac w 4 miejscach wiec dasz im promocje cenowa w takim wypadku przy zakupie przez glowna siedzibe.No chyba ze te oddzialy prosperuja oddzielnie to inna historia i kazdy wtedy musi zaplacic oddzielnie i otrzymac licencje.

O prawach autorskich poczytac mozesz tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_autorskie

I pamietaj,ze reklama dzwignia handlu,wiec sie cen chlopie i nie pozwol im wycenic twojej pracy bo beda ciagnac w swoja strone,tak zwykle robia duze firmy,do momentu az oddasz im to za darmo.Jako argument do zdobcia filmu moga uzyc sugestii ze np pan krecil w naszej firmie bez pozwolenia wiec to nasz material.Ale to nie prawda.Ty go wykonales i jest twoj i bez znaczenia jak to zrobiles i gdzie, jestes jego autorem i ty masz wszelkie do niego prawa.

czwartek, 2 grudnia 2010, 22:33
Nowy
Nowy

Post Re: Opłata za prawa autorskie
Witam Panowie :)
nie jestem prawnikiem ale uściślając to co napisał BP777:
    - nie można przenieść autorskich praw osobistych które są niezbywalne,
    - prawa autorskie majątkowe co do utworu można przenieść stosowną umową pomiędzy stronami.
Zgodnie z art. 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Cytuj:
PRZENIESIENIE AUTORSKICH PRAW MAJĄTKOWYCH
Odpłatne lub nieodpłatne przeniesienie praw do korzystania z utworu, rozporządzania nim i pobierania wynagrodzenia z tego tytułu. Autor, który przeniesienie majątkowe prawa autorskie, nie może już z nich korzystać, czyli nie może zarabiać na danym utworze na tych polach eksploatacji, do których przeniósł swoje prawa. Przeniesienie autorskich praw majątkowych obejmuje wykorzystywanie utworu wyłącznie na polach eksploatacji wymienionych w umowie.

LICENCJA
Upoważnienie (pozwolenie) dane przez autora lub osobę której przysługują autorskie prawa majątkowe (licencjodawca) użytkownikowi utworu (licencjobiorca) na wykorzystywanie utworu w sposób i na warunkach ustalonych między nimi w odnośnej umowie (umowa licencyjna). Umowa licencyjna obejmuje zezwolenie na wykorzystywanie utworu wyłącznie na polach eksploatacji wymienionych w umowie. Zawarcie umowy licencyjnej nie powoduje przeniesienia autorskich praw majątkowych, przysługują one nadal licencjodawcy, który może udzielać dalej innym osobom licencji. Licencja może być wyłączna i wówczas licencjodawca zobowiązuje się, że nie będzie udzielał licencji innym osobom poza licencjobiorca ani sam korzystał z utworu. Licencja może byc udzielona na czas oznaczony lub nieoznaczony.

piątek, 3 grudnia 2010, 09:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]