Teraz jest poniedziałek, 22 lipca 2019, 18:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Prośba o wytłumaczenie 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Prośba o wytłumaczenie
Witam! Pisze w dość nietypowej sprawie. Nie mogłem znaleźć odpowiedniego miejsca gdzie mógłbym znaleźć pomoc.

Zatrudniliśmy Pana kamerzystę na nasze wesele. Podpisaliśmy umowę. Z tego co pamiętam było mówione że mamy dostać HD:
2 wersje dvd i jedną 1 wersję BLURAY.
Tymczasem kamerzysta dał nam 2 kopie dvd i upiera się że to wszystko i nic więcej nie dostaniemy.

Moje pytanie brzmi: Czy wersję HD można osiągnąć na płycie DVD? Czy jest to możliwe tylko na płycie Bluray?

W załaczniku część umowy mówiąca o tym właśnie jakie wersje mamy otrzymać i jakie ilości.

Kamerzysta nie chce nam odpisać mailowo co oznacza 1 BR przy ilości kompletów które mamy otrzymać. A telefonu nie odbiera.

Z góry dziękuję za pomoc.

Załączniki:
Komentarz: część umowy mówiaca o wersji i ilościach kopii
print.jpg
print.jpg [ 418.34 | Przeglądane 256 razy ]
środa, 13 lutego 2013, 10:35
Moderator
Moderator

Post Re: Prośba o wytłumaczenie
bugmenot(0) napisał(a):
Zatrudniliśmy Pana kamerzystę na nasze wesele. Podpisaliśmy umowę. Z tego co pamiętam było mówione że mamy dostać HD:
2 wersje dvd i jedną 1 wersję BLURAY.

Sprawdź w umowie czy dobrze pamiętasz. Z załączonego obrazka nic takiego nie wynika.

Można zapisać na płytce DVD krótki film HD, ale nie wszystkie odtwarzacze sobie z tym poradzą, ponadto podejrzewam że to prawdziwe DVD, czyli SD, a nie HD.
http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
tłumaczenie Google

środa, 13 lutego 2013, 12:18
Bywalec
Bywalec

Dostaliśmy cały film w rozdzielczości 720x576 na 3 płytach dvd (2 komplety). Z tego co czytałem to jest to SD (tak jak pisał przedmówca).
Jeżeli chcielibyśmy tylko na DVD to po co nam wersja HD długiego filmu jeśli takiego nie da rady nagrać na DVD.

I następnie, jeśli HD jest zaznaczone jako wybrana wersja to co oznacza 1BR? Nie jest to skrót od Bluray?
Wtedy rozumię że otrzymujemy 1 bluray w wersji hd i 2 kopie DVD w obniżonej rozdzielczości (SD).

P.S. sprowadzając do obrazka. Czy to dobrze rozumię...
Dostaliśmy 2 x SD (720x576)
to gdzie ta wersja HD (1280x720) zaznaczona na umowie?

Załączniki:
resolution_comparison_aus_17iu1c9-17iu1ds.jpg
resolution_comparison_aus_17iu1c9-17iu1ds.jpg [ 18.17 | Przeglądane 194 razy ]

Ostatnio edytowano środa, 13 lutego 2013, 12:56 przez bugmenot(0), łącznie edytowano 1 raz
środa, 13 lutego 2013, 12:46
Moderator
Moderator

Nie potrafię zinterpretować zawartej przez Ciebie umowy.

środa, 13 lutego 2013, 12:55
Bywalec
Bywalec

Dzięki kotin za zaangażowanie. Może ktoś jeszcze coś pomoże? Bo już czuję się głupi, ze tego nie rozumię... HD no to nie to samo co SD więc po co zaznaczona wersja HD jak dostaliśmy tylko SD.

środa, 13 lutego 2013, 12:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tak jak piszesz, jasno wynika, że miała być jedna płyta bluray.

środa, 13 lutego 2013, 13:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ten zapisek z obrazka jest dość dziwny. Jak by się czepiać to nic nie znaczy. 1 BR widać, że jest nadpisane więc mógł to zrobić każdy. Co innego jak by była tam parafka (lub podpis) wykonującego usługę ;) Inna sprawa to skróty :) S/SDVD/HD - w umowie powinno być wyjaśnione co one oznaczają. Może nam się wydawać, że to oczywista oczywistość ale zinterpretować to można na wiele sposobów. To tak gwoli wstępu.

Osobiście odbieram to tak:
- zapis w HD ale nie wiem w jakim 720p czy 1080i/p (ale kto tam wie, może nagrywał to Hirek i Dominik)
- 3 x płyta DVD
- 1 x płyta BR
Co na tych płytach będzie SD/HD to już dowolność bo to tylko nośniki a jak już wspomniałem nie wiadomo co wykonujący usługę miał na myśli ;)

Przepraszam, że tak półżartem, półserio ale podszedłem do tego "chłodnym okiem" jako osoba, która nie zna się na technice realizacji wesel :)

środa, 13 lutego 2013, 13:25
Bywalec
Bywalec

Najpierw wyjaśnijmy sobie co to jest komplet DVD. 1 komplet DVD to jest ileś tam płyt DVD na których się mieści jeden cały film, w tym wypadku są to 3 szt. Na umowie zaznaczone jest HD, czyli 1920x1080 i dalej 1 komplet składający się z 3 płyt BR czyli BlueRay bo tylko na taką płytę można nagrać więcej niż 20 min materiału w rozdzielczości HD. Reasumując, jeśli film z wesela ma nie mniej niż 3 godziny, to z umowy wynika że powinieneś dostać 1 komplet DVD składający się z 3 płyt i 1 komplet BR składający się z 3 płyt. Jeśli film z wesela ma mniej niż 3 godziny to umowa posiada wadę. Pisząc o 3 godzinach zakładam że na płycie DVD można zmieścić materiał SD w dobrej jakości maksymalnie do 1,5 godz. Dotyczy to też BR.

środa, 13 lutego 2013, 13:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Taka w sumie rozmowa o Yeti :wink:

środa, 13 lutego 2013, 13:51
Moderator
Moderator

mstmst napisał(a):

Z której wynika jednak ważny wniosek - czytajmy ze zrozumieniem, to co podpisujemy. :wink:
Na logikę - 3 godziny DVD i 3 godziny HD na bluray. Tak wygląda zobowiązanie filmującego Wam uroczystość. Powinno być to jednak wyraźnie napisane.
Pomęcz jeszcze faceta i tyle.

środa, 13 lutego 2013, 13:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kotin napisał(a):
mstmst napisał(a):

Z której wynika jednak ważny wniosek - czytajmy ze zrozumieniem, to co podpisujemy. :wink:

Dokładnie - a wszelkie niejasności wyjaśniajmy jeszcze przed podpisaniem umowy, która możne być sklecona byle jak i wprowadza więcej "pomroczności jasnej" niż powinna :mrgreen:

środa, 13 lutego 2013, 14:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

co nie zmienia faktu ze operator kombinuje, przeciez jakby mial normalnie material zmontowany to co mu za roznica wygenerowac jedna plyte w ta czy w ta, podejrzewam ze zarejestrowalw jakiejs nizszej rozdzielczosci material i chce sie wywinac z tego, dosc powszechny blad

środa, 13 lutego 2013, 14:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Degenerado napisał(a):
co nie zmienia faktu ze operator kombinuje, przeciez jakby mial normalnie material zmontowany to co mu za roznica wygenerowac jedna plyte w ta czy w ta, podejrzewam ze zarejestrowalw jakiejs nizszej rozdzielczosci material i chce sie wywinac z tego, dosc powszechny blad

Masz pewnie rację lub materiał z wesele został potraktowany - Delete.

środa, 13 lutego 2013, 14:15
Bywalec
Bywalec

Teraz chce mi wmówić że na płytach dvd mam wersję HD. (na płytach DVD jest nagrane po 1 h 40 minut filmu).

Zdawał się kompetentny przy podpisywaniu umowy. Zaufałem ze 1 BR wystarczy, a teraz jednak myślę że zapis "1 bluray" wystarczyłby w zupełności.
Zasada ograniczonego zaufania.

Nie znam się zbytnio na filmach, jakość jaką nam wręczył woła o pomstę do nieba. Ja to jeszcze zniosę, ale żona chce mnie zabić za kamerzystę ;)
Niestety tego Pana nie mogę polecić nikomu.

środa, 13 lutego 2013, 14:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Szkoda, że zmarnował Ci taką pamiątkę. Dzisiaj HD to standard ( zapis na płycie BR lub innym nośniku to kwestia umowy) więc to powinno być w startowym pakiecie + dodatki w postaci płyt DVD.

środa, 13 lutego 2013, 14:38
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona