Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2019, 20:55

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Jaki program do montażu wesel, komunii itp.? Czego używacie? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Jaki program do montażu wesel, komunii itp.? Czego używacie?
Witam,
noszę się z zamiarem otworzenia w przyszłym roku działalności związanej z filmowaniem wesel, komunii itp. Ma być to dla mnie dodatkowa praca, więc bez presji czasu. Już teraz chciałbym zacząć naukę montażu i obsługi w programie, którym posługują się obecnie tacy profesjonaliści jak Wy. Dlatego mam do Was pytanie, czy ktoś korzystał może z kilku programów i ma jakieś swoje odczucia, który najlepszy? Albo który po prostu polecacie? Ja swoją przygodę z montażem rozpoczynałem w Visual studio 8 Potem pinnacle 10, potem pinnacle 14, a obecnie korzystam z SonyVegas Pro 13. Nie mogę powiedzieć, żebym był ekspertem w którymkolwiek z tych programów, ale ich znajomość pozwala mi na swobodny montaż filmów, bez jakichś fajerwerków. Wiem, że Vegas ma dość spore możliwości jeśli chodzi o efekty i byłbym skłonny pogłębiać wiedzę dotyczącą jego obsługi, ale chciałbym się zapytać Was jako ekspertów i znawców rynku, czy ma to sens? Czy Vegas to już czasami nie przeżytek i jest jakiś program lepszy, łatwiejszy itp.?
Pozdrawiam

piątek, 17 marca 2017, 08:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Jaki program do montażu wesel, komunii itp.? Czego używacie?
Nie, nie ma łatwiejszego i lepszego programu od Vegasa.

piątek, 17 marca 2017, 09:56
Moderator
Moderator

Podejdę pierwszy do tablicy, bo nie filmuję, ani nie montuję wesel, wiec będziesz miał też spojrzenie z poza branży. :D
Królem jest na dzień dzisiejszy w Polsce Adobe Premiere. W wielu przypadkach gdy montażysta ma zaawansowaną wiedzę, robi tez czołówki na przykład, równie często wykorzystuje After Effect.
Zalety to profesjonalne możliwości tej pary programów. Wadami (dla wielu to zaleta), są abonamentowy sposób zapłaty - trzeba mieć regularny dochód żeby płacić abonament i wysokie wymagania sprzętowe.
Typowo reporterski Gras Valley Edius (dawniej Canopus), jest podstawą pracy drugiej grupy montażystów.
Na razie nie poszerza się grupa używająca Vegasa. Po tym jak z rąk Sony program dostał się w ręce Magiksa, jest lekkie oczekiwanie co dalej. Wszystko jednak wskazuje na dalszy rozwój programu.
Tak oceniam kolejność używania według liczby używających dany program.
Jednak jest jeszcze jeden, którego liczby używających nie jestem w stanie podać, bo się tym nie chwalą.
Pinnacle Studio. Specyficzny program. Bardzo kapryśny. Wymaga ogromnej wiedzy o jego instalacji i zachowaniu, chodzi wtedy dobrze. Droższy niż by na to wskazywała łatka amatorskiego programu, ale też jego możliwości, gdy się zna dobrze jego tajniki, zaskakują "starszych braci" i używających ich montażystów. Tyle że na to trzeba mieć wiedzę, jak na przykład nasz kolega z forum jurekwejh.
A teraz powiem coś ważnego. Skoro pytasz jaki program jest dla Ciebie najlepszy, to nie jesteś jeszcze gotowy do posługiwania się nimi.
Inna odpowiedź jest taka: Ten który umiesz najlepiej.
Trzecia - nie zniechęcaj się. Obojętnie czy Twoje plany zawodowe związane z filmowaniem mają sens w dobie mniejszej ilości par młodych niż filmowców, czy nie :mrgreen: , życzę Ci pasji w filmowaniu, w montażu i coraz większej wiedzy. :D

(Pinto miał mniej do napisania. :wink: )

piątek, 17 marca 2017, 10:09
Bywalec
Bywalec

Odnośnie Pinnacle, mogę powiedzieć, że jest to faktycznie dobry program jak mówisz i ma wiele funkcji, ale firma, która go stworzyła ewidentnie nastawiła się na zysk i zrobienie z programu maszynki do robienia forsy. Za każdą wtyczkę trzeba uiszczać opłatę, nawet użycie podkładu w formacie mp3 program wymaga wprowadzenia klucza odblokowującego, za który jak wiadomo trzeba zapłacić. Dlatego szybko z tego programu zrezygnowałem, ponieważ co chwila program prosił o kupowanie nowych wtyczek. Dlatego przerzuciłem się na Vegasa. Ediusa też miałem w planach, ale jakoś sony bardziej do mnie przemówił.
Odnośnie malejącej liczby wesel, par, rosnącej liczby kamerzystów itd. nie zrażam się wcale. W każdej branży są i plusy i minusy, a cos w życiu trzeba robić. Dla mnie nie będzie to zajęcie od którego wyłącznie będą zależały moje zarobki. Po prostu mnie to interesuje. Chcę zdobyć wiedzę na ten temat, a w przyszłości, kto wie może i wykorzystam tą wiedzę do uzyskania konkretnych przychodów. Moje motto to 10 godzin myśl, a 1 godzinę pracuj. Dlatego chcę się poradzić ekspertów najpierw z jakiego programu najlepiej skorzystać. Bo po co uczyć się czegoś przez cały rok, aby po roku dowiedzieć się, że jest to już przeżytek, albo, że można było dojść do tych samych efektów w innym programie łatwiej. dziękuje wszystkim za wypowiedź, mniej więcej wiem na czym stoję i w chwili obecnej będę rozwijał się w vegasie, więc możecie spodziewać się moich tematów na jego temat, co, gdzie jak? Ale zainstaluje sobie jeszcze triala Ediusa i zobaczę na co stać ten program.

piątek, 17 marca 2017, 11:34
Moderator
Moderator

A może Pinnacle od numeru 16-cie w górę .
To całkowicie inny program niż Pinnacle które znasz .

piątek, 17 marca 2017, 11:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

a może avid composer ?
a może davincie resolve ?

piątek, 17 marca 2017, 11:48
Moderator
Moderator

Jeszcze FCP X został... :D
Nowy właściciel Vegasa: Magix.

piątek, 17 marca 2017, 12:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

tylko fanboj może powiedzieć, że jakiś program jest najlepszy czy najprostszy

najlepszy program dla konkretnego użytkownika to taki, za pomocą którego najmniejszym nakładem czasu i kosztów jest w stanie osiągnąć pożądany efekt

najprostszy ?

- użytkownicy ediusa powiedzą, że edius
- magixa, że magix
itd., itp.

a użytkownicy power directora montują i się śmieją z takich dylematów

piątek, 17 marca 2017, 12:41
Moderator
Moderator

Degenerado napisał(a):
tylko fanboj może powiedzieć, że jakiś program jest najlepszy czy najprostszy

a użytkownicy power directora montują i się śmieją z takich dylematów

Aj tam, aj tam zaraz fanboy. :wink: To jest forum i swój subiektywny pogląd też można przedstawić. No mógł Pinto dodać "według mnie" i było by już prawidłowo.

Power Director chwaliłem tu nie raz, zwłaszcza za szybkość, ale ma trochę małe możliwości - co nie znaczy że się nie da. Do filmów z wakacji uwielbiam go używać.

piątek, 17 marca 2017, 12:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"małe możliwości" - kwestia czy potrzebne są większe

"według mnie" nie zmienia sensu wypowiedzi, raczej "dla mnie" lub do "moich zastosowań"

... filmów akcji z wakacji ? :)

piątek, 17 marca 2017, 13:03
Bywalec
Bywalec

W takim razie mam jeszcze inne pytanie, powiedzcie, czy ucząc się obsługi programu w moim przypadku Vegas i Edius, z jakich materiałów korzystaliście? Były to tutoriale, książki, poradniki internetowe?
Czy ktoś, kto korzysta z vegasa i Ediusa mógłby mi coś polecić? Najlepiej jakby był jakiś poradnik od podstaw do zaawansowanych funkcji. Podstawy bym pewnie pominął, ponieważ jak posklejać, pociąć i przejścia dodać to już umiem. Bardziej by mi zależało na takich tematach jak: poprawienie jakości obrazu, dodawanie filtrów, efektów, rederowanie.
Na YT znalazłem kiedyś taki tutorial, gdzie gościu "fajnie" tłumaczył niektóre opcje w vegasie typu: "tego ustawienia nie zmieniamy jest ono najlepsze" i zero na temat tego do czego służy itd.

piątek, 17 marca 2017, 13:22
Moderator
Moderator

Leymann
Przeszukujesz Yutube, Google i strony producentów (po zalogowaniu) - sam dobieraj sobie tutoriale według aktualnych potrzeb. Jest tego mnóstwo.
Stare, ale dużo na przykład - http://sonyvegas.info/forum-8.html
http://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?f=35&t=18222

Degenerado - o ile nie przekraczam granic tolerancji żony. :lol:

piątek, 17 marca 2017, 14:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
a obecnie korzystam z SonyVegas Pro 13

Jak masz go opanowanego to po kiego grzyba szukać czegoś nowego ? Zostań na nim. Jak chcesz coś innego to masz Pro X-a - również od Magix-a. Moim zdaniem lepiej go kupić niż upgrade do Vegas-a 14.
Cytuj:
Czy Vegas to już czasami nie przeżytek i jest jakiś program lepszy, łatwiejszy itp.?
Pozdrawiam

Jak wszystko opanujesz to co tam ma być trudnego :wink:

piątek, 17 marca 2017, 18:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jak przedmówca. Jak już coś opanujesz, to się tego trzymaj. Programy mają podobne możliwości, a skacząc po sofcie dla jednego fajnego pluginu nigdy nie opanujesz żadnego do perfekcji. Skupiasz się na tutkach z YT z magicznym "how to" i nawet bez znajomości angielskiego wzbogacisz wiedzę. Chyba, że jesteś niewidomy i nie znasz angielskiego... to kłopot :) Zawsze można popróbować na trialach, może istotnie któryś soft jest zrobiony z myślą o Tobie, ale nie liczyłbym na to. U mnie wyglądało to tak: FCPX do montażu i Davinci Ressolve do kolorowania - taki był plan, ale przerzucanie projektu pomiędzy programami trwało, więc kupiłem plugin ColorFinale ( taki mikro DaVinci) i od tego czasu Ressolve prawie nie używam.

sobota, 18 marca 2017, 12:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]