Teraz jest wtorek, 19 września 2017, 17:26

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Kamera HC-V180 gubi ostrość przy zoomie na dalekie obiekty. 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kamera HC-V180 gubi ostrość przy zoomie na dalekie obiekty.
Witam,
Moja kamera Panasonic HC-V180 ma zoom optyczny 60x plus dodatkowo inteligentny zoom do 90x. Zauważyłem że obiekty dalekie, gdzieś tak już od kościoła oddalonego ode mnie jakieś....ja wiem....400-500 metrów i dalej, nie są ostre od zoomu gdzieś tak mniej więcej 50x. Bliższe obiekty nawet przy maksymalnym łącznym zoomie 90x są ostre. Gdyby granicą ostrości był zoom = 60x, podejrzewałbym jakąś usterkę inteligentnego przybliżenia, jednak, jak napisałem, graniczny zoom pojawiania się niezbyt ostrego obrazu waha się, w zależności od oddalenia obiektu od 48-50x do 60x. Powyżej 60 już nie ma siły by obraz był ostry. Oglądałem prezentację tego modelu kamery na YT, i niestety kamera ta potrafi pięknie "zzumować" Księżyc (obraz jest ostry i widać cudnie kratery), a moja niestety nie daje rady. Czy ktoś może miałby jakąś teorię na ten temat? Z góry dziękuję.
Maciek.

czwartek, 17 sierpnia 2017, 10:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kamera HC-V180 gubi ostrość przy zoomie na dalekie obiekty.
Najlepiej, jakbyś udostępnił jakiś przykład.
Brałeś pod uwagę warunki atmosferyczne?

piątek, 18 sierpnia 2017, 00:54
Nowy
Nowy

Warunki idealne, bezchmurne niebo, dobre światło, w przypadku zoomowania Księżyca również nie ma do czego się przyczepić jeśli chodzi o warunki, do tego brak obiektów na bliższym planie, np. cały kadr wypełnia wieża kościoła lub rzeczony Księżyc na bezchmurnym niebie. Sprawa wygląda w ten sposób, że do pewnej wartości powiększenia wszystko jest ostre, po przekroczeniu jednak pewnej wartości zoomu, obiekt momentalnie przestaje być ostry, staje się lekko nieostry, a kamera jakby nawet nie próbuje łapać ostrości. W wolnej chwili spróbuję zrobić krótki filmik.

piątek, 18 sierpnia 2017, 07:17
Nowy
Nowy

Ok, filmiku nie zrobiłem z braku czasu, ale myślę że dość jasno opisałem problem, po prostu kamera nie fokusuje dalekich obiektów po przekroczeniu pewnych wartości zoom'u i nie jest to wartość stała, lecz waha się pomiędzy 50 a 60x. NIe jest to jednak tak że obraz staje się kompletnie nieostry i widać tylko mgłę, po prostu jest trochę nieostro, ale skok jakości jest wyraźny po przekroczeniu "magicznej" wartości powiększenia. Może ktoś spotkał się z czymś takim? Gdzieś wyczytałem że może to być efekt upadku kamery, jakiegoś uderzenia (poprzedni właściciel twierdził że kamera jest nowa, ale może zaliczyła upadek gdzieś w transporcie, na pudełku jest jakiś ślad). Czy byłby wtedy taki skutek? Czy to rozkalibrowanie się optyki? Powiem szczerze że nie za bardzo się znam, więc nie wiem czy określenie "rozkalibrowanie" ma tu w ogóle zastosowanie.

poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 08:46
Nowy
Nowy

Witam ponownie, nagrałem próbę złapania ostrości Księżyca ze statywu przy powiększeniu 90x (inteligentny zoom). Załączam kadr z tego filmu, i dla porównania kadr z filmu pochodzącego z YT, na którym testowany jest ten model kamery.

Załączniki:
Komentarz: Kadr z filmu innego użytkownika tego modelu kamery.
zoom_księżyc.jpg
zoom_księżyc.jpg [ 83.26 | Przeglądane 59 razy ]
Komentarz: Kadr z mojej kamery.
moon.jpg
moon.jpg [ 82.84 | Przeglądane 60 razy ]
czwartek, 31 sierpnia 2017, 08:22
Moderator
Moderator

Sam chyba nic z tym nie zrobisz. Jedyne rady które przychodzą mi do głowy, to zapytać w serwisie przed oddaniem kamery, ile kosztowała by naprawa i czy jest możliwa.

czwartek, 31 sierpnia 2017, 10:15
Nowy
Nowy

Czyli prawdopodobnie coś jest z optyką?
Nie mam papierów do tej kamery (kamera kupiona z drugiej ręki), więc nie wiem czy serwis Panasonic'a w ogóle by się nią zajął. Dzwoniłem do punktu gdzie pan naprawia kamery i cena orientacyjna to 250pln, pod warunkiem że sobie poradzi.
Dzięki za odpowiedź.

czwartek, 31 sierpnia 2017, 10:37
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]