Teraz jest sobota, 25 listopada 2017, 00:07

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Kamera HC-V180 gubi ostrość przy zoomie na dalekie obiekty. 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kamera HC-V180 gubi ostrość przy zoomie na dalekie obiekty.
Witam,
Moja kamera Panasonic HC-V180 ma zoom optyczny 60x plus dodatkowo inteligentny zoom do 90x. Zauważyłem że obiekty dalekie, gdzieś tak już od kościoła oddalonego ode mnie jakieś....ja wiem....400-500 metrów i dalej, nie są ostre od zoomu gdzieś tak mniej więcej 50x. Bliższe obiekty nawet przy maksymalnym łącznym zoomie 90x są ostre. Gdyby granicą ostrości był zoom = 60x, podejrzewałbym jakąś usterkę inteligentnego przybliżenia, jednak, jak napisałem, graniczny zoom pojawiania się niezbyt ostrego obrazu waha się, w zależności od oddalenia obiektu od 48-50x do 60x. Powyżej 60 już nie ma siły by obraz był ostry. Oglądałem prezentację tego modelu kamery na YT, i niestety kamera ta potrafi pięknie "zzumować" Księżyc (obraz jest ostry i widać cudnie kratery), a moja niestety nie daje rady. Czy ktoś może miałby jakąś teorię na ten temat? Z góry dziękuję.
Maciek.

czwartek, 17 sierpnia 2017, 10:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kamera HC-V180 gubi ostrość przy zoomie na dalekie obiekty.
Najlepiej, jakbyś udostępnił jakiś przykład.
Brałeś pod uwagę warunki atmosferyczne?

piątek, 18 sierpnia 2017, 00:54
Nowy
Nowy

Warunki idealne, bezchmurne niebo, dobre światło, w przypadku zoomowania Księżyca również nie ma do czego się przyczepić jeśli chodzi o warunki, do tego brak obiektów na bliższym planie, np. cały kadr wypełnia wieża kościoła lub rzeczony Księżyc na bezchmurnym niebie. Sprawa wygląda w ten sposób, że do pewnej wartości powiększenia wszystko jest ostre, po przekroczeniu jednak pewnej wartości zoomu, obiekt momentalnie przestaje być ostry, staje się lekko nieostry, a kamera jakby nawet nie próbuje łapać ostrości. W wolnej chwili spróbuję zrobić krótki filmik.

piątek, 18 sierpnia 2017, 07:17
Nowy
Nowy

Ok, filmiku nie zrobiłem z braku czasu, ale myślę że dość jasno opisałem problem, po prostu kamera nie fokusuje dalekich obiektów po przekroczeniu pewnych wartości zoom'u i nie jest to wartość stała, lecz waha się pomiędzy 50 a 60x. NIe jest to jednak tak że obraz staje się kompletnie nieostry i widać tylko mgłę, po prostu jest trochę nieostro, ale skok jakości jest wyraźny po przekroczeniu "magicznej" wartości powiększenia. Może ktoś spotkał się z czymś takim? Gdzieś wyczytałem że może to być efekt upadku kamery, jakiegoś uderzenia (poprzedni właściciel twierdził że kamera jest nowa, ale może zaliczyła upadek gdzieś w transporcie, na pudełku jest jakiś ślad). Czy byłby wtedy taki skutek? Czy to rozkalibrowanie się optyki? Powiem szczerze że nie za bardzo się znam, więc nie wiem czy określenie "rozkalibrowanie" ma tu w ogóle zastosowanie.

poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 08:46
Nowy
Nowy

Witam ponownie, nagrałem próbę złapania ostrości Księżyca ze statywu przy powiększeniu 90x (inteligentny zoom). Załączam kadr z tego filmu, i dla porównania kadr z filmu pochodzącego z YT, na którym testowany jest ten model kamery.

Załączniki:
Komentarz: Kadr z filmu innego użytkownika tego modelu kamery.
zoom_księżyc.jpg
zoom_księżyc.jpg [ 83.26 | Przeglądane 64 razy ]
Komentarz: Kadr z mojej kamery.
moon.jpg
moon.jpg [ 82.84 | Przeglądane 64 razy ]
czwartek, 31 sierpnia 2017, 08:22
Moderator
Moderator

Sam chyba nic z tym nie zrobisz. Jedyne rady które przychodzą mi do głowy, to zapytać w serwisie przed oddaniem kamery, ile kosztowała by naprawa i czy jest możliwa.

czwartek, 31 sierpnia 2017, 10:15
Nowy
Nowy

Czyli prawdopodobnie coś jest z optyką?
Nie mam papierów do tej kamery (kamera kupiona z drugiej ręki), więc nie wiem czy serwis Panasonic'a w ogóle by się nią zajął. Dzwoniłem do punktu gdzie pan naprawia kamery i cena orientacyjna to 250pln, pod warunkiem że sobie poradzi.
Dzięki za odpowiedź.

czwartek, 31 sierpnia 2017, 10:37
Nowy
Nowy

Witam, podbijam temat.
Kamera była w serwisie kamer u jednego pana w Łodzi, pan rozebrał ją, sprawdził układ soczewek i nic nie stwierdził, ale potwierdził przynajmniej że nie mam omamów i rzeczywiście kamera nie ostrzy od około 46-krotnego zoom'u na odległych obiektach (od około pi razy oko 0,8km wzwyż). Zaproponował że w momencie gdy wpadnie w jego ręce kamera z tej serii, to na próbę przełoży obiektyw, ale trochę to karkołomne rozwiązanie biorąc pod uwagę że mam do niego jakieś 100km.
Przy okazji tenże człowiek zasugerował że serwis Panasonic'a pewnie mnie zignoruje i nie stwierdzi żadnej usterki.
Czy ktoś może ma jakieś pomysły co do tego przypadku?
Pozdrawiam,
Maciek.

poniedziałek, 30 października 2017, 13:09
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]