Teraz jest niedziela, 23 września 2018, 20:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Algorytm usuwający przeplot 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Algorytm usuwający przeplot
Witam, piszę program, w którym potrzebne mi będzie usuwanie przeplotu z filmu, a z pewnych względów nie mogę zastosować gotowych programów. Wobec tego potrzebuję w miarę dobrych algorytmów antyprzeplotowych, które będę mógł zastosować w swoim programie. Bardzo prosiłbym więc o cokolwiek co mogłoby mi pomóc - mogą być słowa kluczowe, linki, objaśnienia itd. Mogą to też być gotowe biblioteki, które można zaimplementować. Jak coś to piszę w Javie. Z góry dzięki za odpowiedź.

piątek, 15 czerwca 2018, 10:28
Moderator
Moderator

Post Re: Algorytm usuwający przeplot
jeden z najlepszych swego czasu to yadif: https://avisynth.org.ru/yadif/yadif.html
masz tam chyba źródło.

piątek, 15 czerwca 2018, 11:32
Bywalec
Bywalec

Tak, jest źródło. Dzięki za odpowiedź, czegoś takiego właśnie szukałem.

piątek, 15 czerwca 2018, 14:28
Moderator
Moderator

a co piszesz tak w ogóle?
interesi mnie to, bo sam kiedyś pisałem nakładkę na avisyntha i powstał z tego całkiem rozbudowany edytor operujący na skryptach i z naprawdę dużymi możliwościami. projekt zarzuciłem w ostatniej fazie (w sumie brakuje tylko "undo") i w sumie trochę mi szkoda...

Załączniki:
11.jpg
11.jpg [ 141.85 | Przeglądane 48 razy ]

piątek, 15 czerwca 2018, 16:20
Bywalec
Bywalec

Ja z kolei piszę coś zupełnie z innej beczki i zupełnie nietypowego. Jest to program, który koduje obraz w sygnał dźwiękowy i na odwrót, przydatne narzędzie dla krótkofalowców itp. Technologia bardzo podobna do SSTV (można wygooglować). Jako że ograniczenie tej technologii wymusza niską rozdzielczość obrazu, potrzebuję zastosować techniki polepszające optycznie jego jakość. Stąd wybór padł na przeplot, który z powodzeniem jest stosowany w telewizji celem zmniejszenia pasma przenoszenia kanału.

niedziela, 24 czerwca 2018, 15:16
Bywalec
Bywalec

Napotkałem pewne problemy przy "konwertowaniu" kodu źródłowego Yadif'a do Javy. Postaram się w międzyczasie coś wykombinować, ale ponawiam pytanie co do algorytmów antyprzeplotowych. Zna ktoś jakieś inne rozwiązania (kod źródłowy, algorytm)?

No chyba że ktoś obyty w języku C pomoże mi rozwiązać problem z konwersją kodu. Problemem są tu akurat zmienne i stałe, których nie jestem w stanie sensownie przełożyć na warunki mojej aplikacji. Struktura kodu za to jest dla mnie dość jasna.

poniedziałek, 25 czerwca 2018, 20:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Współcześnie przechwytuje się obraz progresywnie i taką charakterystykę mają też wyświetlacze. Jak rozumiem przeplot jest Ci potrzebny tylko do samego przesyłu.

Pogoogluj "Progressive segmented Frame", bo to Ci zaoszczędzi roboty programistycznej, potrzeby użycia złożonych algorytmów do usuwania rzeczywistego przeplotu, mocy obliczeniowej etc.

wtorek, 26 czerwca 2018, 18:32
Moderator
Moderator

nie wiem, czy użycie przeplotu ma tu jakiś większy sens.
jakie masz rozdzielczości?

wtorek, 26 czerwca 2018, 20:06
Bywalec
Bywalec

GrassHoppeR napisał(a):
nie wiem, czy użycie przeplotu ma tu jakiś większy sens.
jakie masz rozdzielczości?

Około 60 linii na klatkę (8 klatek na sekundę). Stąd szukam sposobu na optyczne polepszenie jakości obrazu. Choć na warunki wąskopasmowe rozdzielczość nie jest zła, mimo wszystko szukam sposobu na jej pozorne podniesienie - i tu wybór padł na przeplot. Czyli rozumiem że nie ma sensu w niego inwestować? Jak nie, to czy istnieją inne rozwiązania mogące podnieść wzrokowo rozdzielczość?

Posiwiały napisał(a):
Pogoogluj "Progressive segmented Frame", bo to Ci zaoszczędzi roboty programistycznej, potrzeby użycia złożonych algorytmów do usuwania rzeczywistego przeplotu, mocy obliczeniowej etc.

Niestety "progressive segmented frame" się nie sprawdzi, ponieważ celem przeplotu jest u mnie rzeczywiste zmniejszenie ilości danych do zapisania, a ta technika tu niczemu nie pomoże. Ale dzięki za nowy termin, kiedyś może mi się przyda jego znajomość.

środa, 27 czerwca 2018, 22:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
Choć na warunki wąskopasmowe rozdzielczość nie jest zła, mimo wszystko szukam sposobu na jej pozorne podniesienie - i tu wybór padł na przeplot.

Przeplot obniża rozdzielczość, a nie podwyższa.

czwartek, 28 czerwca 2018, 19:03
Moderator
Moderator

Pinto napisał(a):
Przeplot obniża rozdzielczość, a nie podwyższa.

W powyższej dyskusji nie ma to znaczenia, ale przesadziłeś. Obniża jakość, ale nie rozdzielczość. Przykładowo 1080i może mieć podobny strumień przesyłu co 720p i wtedy jakość obrazu jest podobna, (czasem nawet ze wskazaniem na 720p).
Troszkę jednak robimy OT - przepraszam. :wink:

czwartek, 28 czerwca 2018, 19:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W transmisji 1080 25PsF w sekundzie nadawanych jest 50 półobrazów o rozdzielczości 540 linii. Dwukrotnie mniej danych i dwukrotnie niższa rozdzielczość niż w 1080 50P.
"Frycowym" jest klatkaż.

Możemy stosując PsF otrzymać 4 klatki na sekundę o rozdzielczości 120 linii, nadając 60 linii w 8Hz.

piątek, 29 czerwca 2018, 21:08
Bywalec
Bywalec

Poprawiam tu wypowiedź, bo widocznie źle przekazałem swój zamiar. Otóż moim celem jest uzyskanie względnie najlepszej jakości przy jak najmniejszym wykorzystaniu pasma przenoszenia (ang. "bandwidth"). Jeśli uda mi się (przykładowo) uzyskać 60 linii progresywnie, to równie dobrze stosując przeplot uzyskałbym pozornie 120 linii (oczywiście mocno upraszczając), co realnie nie zwiększyłoby pasma, ani ilości danych; ale z pewnością poprawiłbym jakość w stosunku do progresywnego skanowania (bo zdaje się że wzrokowo 120i > 60p) Stąd zależy mi na wprowadzeniu przeplotu. PsF jest dla mnie nieprzydatne, ponieważ (z tego co wywnioskowałem) jest to bezstratne "sprzeplocenie" progresywnego sygnału, co nie ma u mnie sensu bo moim celem wprowadzenia przeplotu jest właśnie ograniczenie ilości danych, które chcę przesłać.

W skrócie - walczę tu o wzrokowo najlepszą jakość obrazu bez zwiększania faktycznego wykorzystania pasma.

sobota, 30 czerwca 2018, 01:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przy 60 liniach i 8 fps przeplot nic nie poprawi - po prostu będziesz miał 30 lini i 16 fps (chyba, ze o to tobie chodzi). Jeżeli en-kodowanie i dekodowanie ma zapewnić komputer to interlace jest bezcelowy.
Modem telefoniczny zapewniał 56 kbps na linii analogowej w paśmie 0,3 do 3 kHz (nie wiem jakie masz do dyspozycji pasmo przenoszenia).
Do celów monitoringu (odległych obiektów z liniami telefonicznymi) wykorzystywano linie telefoniczne z modemami 33,6 kbps z kompresją w rodzaju "mpeg" (z tego co pamiętam 5 fps z rozdzielczością 144x176) więc... tutaj szukałbym rozwiązania twojego problemu...
QB

sobota, 30 czerwca 2018, 16:54
Bywalec
Bywalec

Problem w tym, że obraz jest analogowy, więc żadna kompresja nie wchodzi tu w grę. Z czasem przejdę na cyfrę i wtedy będę mógł się pobawić w modulację QAM, kodek H.264 i wyjdzie z tego całkiem dobra rozdzielczość (na pewno wielokrotnie wyższa niż w analogu). Ale póki co, muszę przebrnąć przez analog z pewnych powodów. Rzeczywistej rozdzielczości niczym nie poprawię bo szerokość pasma nie pozwala, toteż miałem nadzieję na wykorzystanie przeplotu jako sposobu na pozorne powiększenie rozdzielczości. Ale jak mówisz że to tak nie działa to będę musiał sobie poradzić z aktualnymi parametrami. No chyba że jest jakiś inny, nieznany mi sposób na względne polepszenie jakości.

poniedziałek, 9 lipca 2018, 16:08
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]