Teraz jest sobota, 11 lipca 2020, 01:15

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Trzaski dźwięku - PC 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Trzaski dźwięku - PC
Witam. Jak w tytule. Podczas odtwarzania dźwięku w W10 występują dziwne trzaski. Źródło bez znaczenia. Chyba przerobiłem już wszystko. A może nie ?
- aktualizacja sterowników
- aktualizacja biosu
- format
- zmiana częstotliwości odtwarzania
- zmiana ustawień w opcji zasilania komputerem
- podpięcie zewnętrznej karty pod usb
- przejście na dźwięk generowany z GPU
- podpięcie innych głośników/słuchawek
Jak widać nawet zmiana sprzętu do generowania dźwięku (USB/GPU) nie eliminuje problemu co jest wielce zastanawiające. Ewidentnie jest coś nie tak :? Chyba bardziej programowy problem niż sprzętowy. Tylko co ? Macie jakieś pomysły ? Generalnie nadal będę szukał rozwiązania. Komputer córki więc może ona coś wgrała. Tylko co ? Oczywiście jak znajdę rozwiązanie to się nim podzielę. A może macie swoje typy ?

sobota, 4 kwietnia 2020, 12:54
Moderator
Moderator

Post Re: Trzaski dźwięku - PC
Przyczyna nie leży w systemie, a może nawet nie w komputerze. Wygląda to raczej na rozsiewanie zakłóceń elektromagnetycznych. Może coś się zepsuło w płycie głównej, albo zasilaczu, albo w ogóle jakiś inny sprzęt. Może nawet u sąsiada.

sobota, 4 kwietnia 2020, 17:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czy to dałoby się jakoś nagrać, żebyśmy mogli usłyszeć?
I jeszcze zapytam, czy to tylko w czasie odtwarzania dźwięku czy także bez odtwarzania to się generuje?

sobota, 4 kwietnia 2020, 18:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dzięki za odzew :D Jak tylko będę mógł to nagram te trzaski i wstawię. Te trzaski występują przy odtwarzaniu dźwięku. Choć dla pewności jeszcze sobie posłucham. Jeszcze chcę odłączyć wszystkie zbędne rzeczy co córka ma podłączone. Łącznie z głośnikami i nagram jakąś muzykę z YT audiacity. Później to odtworzę na innym kompie no i zobaczymy co wtedy. Na koniec zostawiam sobie komputer do oględzin. Może coś w środku lub w/na obudowie zwiera. Cholera nie wiem. Dość dziwna sytuacja.

Edit. Trzaski występują tylko przy odtwarzaniu. Trochę posiedziałem i słuchałem ciszy :) Nagrałem fragment muzyki Audacity i też te trzaski są rejestrowane.
Link do nagrania https://mab.to/8Ko29rInS

niedziela, 5 kwietnia 2020, 12:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja bym jeszcze tak dla 100% pewnosci, ze to nie problem systemowy, zrobil reinstalke Windows, zrob na jakims innym dysku (po co rozwalac aktualny konfig, jesli sie okaze ze to nie wina oprogramowania) zainstaluj podstawowe stery i zobacz co bedzie.

niedziela, 5 kwietnia 2020, 14:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jacku dzięki ale był reinstal Windy i nic. Powoli dochodzę do wniosku, że jest "jakieś" przebicie na obudowę. Obecnie znowu "wyszedłem" dźwiękiem z GPU AMD i trzaski ustały. Wyjście dźwięku bezpośrednio z PC lub podłączenie zewnętrznej karty dźwiękowej pod usb - trzaski są. Trzeba rozbebeszyć PC i posprawdzać wnętrzności.

niedziela, 5 kwietnia 2020, 14:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Spróbuj jak masz mozliwosc podpiac jakis inny zasilacz

niedziela, 5 kwietnia 2020, 18:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

I co fransua, jakieś sukcesy?
Tak na słuch to może być efekt jakiegoś "skwierczenia" na stykach, czyli nawet ambientowy jak pisze kotin, albo w zasilaniu jak sugeruje jacekxyz. Takie "efkty specjalne" może dawać iskrzenie w instalacji N/N, czyli obejrzyj dokładnie gniazdo kabla sieciowego w zasilaczu, sam kabel, listwę rozdzielającą, gniazdo naścienne - takie sprawy w pierwszej kolejności.
Jeśli jest słabe filtrowanie w zasilaczu, to faktycznie takie zakłócenia mogą też przechodzić z dowolnego komponentu elektrycznego - żarówki, jakichś przekaźników choćby w lodówce i tym podobnych. Generalnie czasem można szukać długo.
Dalej warto zajrzeć do środka zasilacza i odkurzyć, przyjrzeć się kondensatorom, lutowiu na ścieżkach - szukając osmaleń czy efektów przegrzewania, czy cyna wszędzie jest lita i nie odparowana czy utleniona.
Jeśli masz jakiś spray typu "kontakt" warto przekonserwować wszystkie złączki po analogowej stronie audio z karty dźwiękowej na płycie do przedniego panelu na przykład..

Druga możliwość to dropouty wynikające z tajmingów. Na słuch nie mogę tego wykluczyć, bo akurat ten utwór jest dość gęstą zupą częstotliwości, i nie widzę w tej gęstwie nic charakterystycznego ani w widmie, ani na innych przyrządach. Ale może warto sprawdzić SMART dysków, czy podejrzeć jakie są opóźnienia w komputerze - ściągnij może DPC Latency Checker albo LatencyMon by Resplendence i podejrzyj co się dzieje.

https://www.thesycon.de/eng/latency_check.shtml

https://www.resplendence.com/latencymon

czwartek, 9 kwietnia 2020, 20:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Na razie połowiczny. Puściłem dźwięk z karty graficznej i bangla. Niestety zasilacza do podłączenia nie mam. Wzrokowo w budzie wydaje się wszystko ok. Może faktycznie sprawdzę "inne" gniazdko. Jak znajdę powód to na pewno dam odpowiedź.

piątek, 10 kwietnia 2020, 11:06
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]