Teraz jest czwartek, 17 czerwca 2021, 01:26

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Przegrywanie VHS: najlepszy kabel magnetowid->nagrywarkaDVD? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Przegrywanie VHS: najlepszy kabel magnetowid->nagrywarkaDVD?
Witam użytkowników forum.
Zamierzam zdigitalizować stare kasety VHS z meczami piłkarskimi. Mam do dyspozycji magnetowid S-VHS oraz nagrywarkę stacjonarną DVD i grabber HDMI. Pierwszy sposób digitalizacji to bezpośrednie połączenie magnetowidu z nagrywarką DVD. Drugi sposób to połączenie: magnetowid – konwerter Scart/HDMI – grabber HDMI.
Nagrywarka DVD i konwerter mają tylko wejścia Scart. Magnetowid S-VHS ma wyjścia Scart, 4-pinowe S-Video i 2 chinche (biały i czerwony). Zastanawiam się, jak najlepiej połączyć magnetowid z nagrywarką (lub konwerterem), aby uzyskać najlepszą jakość przechwyconego obrazu i dźwięku.
Chyba mam do wyboru tylko 2 opcje:
1.kabel Scart-Scart (mam taki z pozłacanymi końcówkami za ok. 40 zł)
2.kabel, z jednej strony Scart, z drugiej s-video + biały chinch + czerwony chinch
Nie jestem ekspertem w dziedzinie kabli, połączeń, wiedzy na temat video, dlatego proszę użytkowników forum o poradę, którą opcję powinienem wybrać? Czy może to nie ma znaczenia dla przesłania najlepszego obrazu/dźwięku i w obydwu przypadkach uzyskam ten sam wynik?

wtorek, 2 czerwca 2020, 18:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Przegrywanie VHS: najlepszy kabel magnetowid->nagrywarkaDVD?
Nagrania w S-VHS czy VHS? jesli S to dobrze by bylo wykorzystac S-Video ale skoro nagrywarka nie ma "esa", to polacz Scart- Scart bezposrednio do nagrywarki, ten grabber raczej bym odpuscil.

wtorek, 2 czerwca 2020, 22:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Shadow7 napisał(a):
Chyba mam do wyboru tylko 2 opcje:
1.kabel Scart-Scart (mam taki z pozłacanymi końcówkami za ok. 40 zł)
2.kabel, z jednej strony Scart, z drugiej s-video + biały chinch + czerwony chinch

Można też:
https://allegro.pl/oferta/adapter-scart ... 7492980180
https://allegro.pl/oferta/wysokiej-jako ... 6799074094
Plus oczywiście kabel audio cinch-cinch.

wtorek, 2 czerwca 2020, 22:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No mozna tylko po co skoro ma scart-scart?

środa, 3 czerwca 2020, 00:08
Nowy
Nowy

Dziękuję za komentarze.
jacekxyz napisał(a):
Nagrania w S-VHS czy VHS? jesli S to dobrze by bylo wykorzystac S-Video ale skoro nagrywarka nie ma "esa", to polacz Scart- Scart bezposrednio do nagrywarki

Nagrania mam tylko na kasetach VHS. W menu magnetowidu ustawiłem wyjście s-video, a w ustawieniach nagrywarki sygnał wejściowy s-video. Dzięki temu obraz jest lepszy niż zwykły video. Tylko nie wiem, czy kabel Scart-Scart daje ten sam efekt (lepsza jakość obrazu i dźwięku) co kabel z jednej strony z wtykami s-video/biały chinch/czerwony chinch podłączony do magnetowidu i z drugiej strony Scart podłączony do nagrywarki stacjonarnej DVD.

jacekxyz napisał(a):
ten grabber raczej bym odpuscil

Dlaczego jacekxyz? Miałeś jakieś doświadczenie z tego typu połączeniem sprzętu do zgrywania kaset VHS?

środa, 3 czerwca 2020, 14:15
Moderator
Moderator

Miał z grabberem, który w pierwszym odruchu kojarzy się z kosztującym kilkadziesiąt złotych ustrojstwem, zapisującym analog do mpg2 z podłą jakością.
Widzisz - rozstrzeliłeś swój temat na kilka wątków, a w tym zapomniałeś napisać co Ty rozumiesz pod pojęciem grabber i kłopot gotowy. Nie gniewaj się, to nie czepianie się, czy ochrzan. Pomagam jak umiem uporządkować rozmowę. :)

środa, 3 czerwca 2020, 15:24
Nowy
Nowy

Nie gniewam się kotin :D . Rzeczywiście, słowo grabber większości osób może kojarzyć się z grabberem USB, odradzanym przez każdego fana przegrywania VHS, który spróbował zdigitalizować kasety. Grabber HDMI to opcja dla amatora, który chce uzyskać plik nie używając komputera i edycji. Już wiem z forum, że to niekoniecznie dobry pomysł, ale chyba spróbuję z ciekawości.
jacekxyz, pisałem o tym grabberze w tematach:
viewtopic.php?f=28&t=44148
viewtopic.php?f=28&t=44147

środa, 3 czerwca 2020, 17:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jesli potrzebujesz miec w pliku, testuj ten graber. jesli wystarczy na plytach jak pisalem polaczenie scart- scart z nagrywarka.
Jesli masz nagranie VHS, to wypuszczenie sygnalu przez S-Video raczej nie da lepszego obrazu, moze jakas roznica jest ale moim zdaniem pomijalna. W przypadku VHS trudno mowic o jakiejs lepszej jakosci, to tylko 240 linii wiec pozlacane kabelki nie dadza lepszej jakosci obrazu ani dzwieku. W przypadku S-VHS jest o co walczyc (S-Video) ale przy zwyklym VHS rodzaj polaczenia jest w zasadzie bez znaczenia, znaczenie ma dobrej jakosci, poprawnie odtwarzajacy, bez zakłóceń magnetowid.

czwartek, 4 czerwca 2020, 02:37
Nowy
Nowy

Odgrzewam temat. Już wiem, dzięki Waszym komentarzom, za które dziękuję, że skorzystam z kabla SCART, a pominę połączenie z wykorzystaniem wyjścia s-video magnetowidu. Mam tylko pytanie, czy do przechwytywania VHS potrzeba jeszcze połączyć magnetowid z nagrywarką DVD poza SCART dodatkowo jeszcze kablem antenowym? Ma to jakiś wpływ na jakość zgranego obrazu i dźwięku? Kojarzę, że sprzęty kiedyś łączyło się kablami SCART i antenowym, stąd moje wątpliwości.

środa, 8 lipca 2020, 19:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Antenowy uzywalo sie kiedys, bardzo dawno, w czasach kiedy byly jeszcze telewizory bez jakiegokolwiek wejscia AV, wtedy jedynym wyjsciem bylo laczenie przez glowice telewizora kablem antenowym. Tak wiec nie, nie potrzeba zadnych dodatkowych polaczen.
Antenowy podlaczalo sie tez, aby nagrywac z tunera magnetowidu (dzis i tak nie dzialaja, bo to analogowe tunery)

środa, 8 lipca 2020, 20:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tylko użyj "pełnego" kabla SCART to będziesz miał S-Video.

piątek, 10 lipca 2020, 13:01
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]